Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК предлага допълнителни ограничения за износа на ваксини

1 коментар
ЕК предлага допълнителни ограничения за износа на ваксини

Европейската комисия предложи официално днес да бъдат въведени две допълнителни временни изисквания за износа от ЕС на ваксини против коронавирус. За да влезе в сила, предложението, обявено преди седмица от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, трябва да бъде одобрено от Съвета на ЕС и от Европейския парламент.

ЕК предлага въвеждане на изискване за реципрочност - дали страната, към която се изнасят ваксини, е наложила ограничения на износа на такива препарати или съставки за тяхното производство; и за съразмерност - дали в държавата, получател на европейски ваксини, делът на имунизираните е по-висок, отколкото в ЕС и дали там епидемията е по-силно или по-слабо разпространена.

Тези две изисквания следва да бъдат взимани предвид, когато се оценяват заявките на производителите за износ.

Държавите от ЕС и ЕК се предвижда да съобразяват при оценката на заявките дали Европа не би пострадала от износа. Предвижда се от допълнителните правила да бъде изключен износът за Албания, Армения, Азербайджан, Беларус, Босна и Херцеговина, Грузия, Израел, Йордания, Исландия, Ливан, Лихтенщайн, Черна гора, Норвегия, Северна Македония, Сърбия и Швейцария.

От края на януари, когато ЕС въведе ограничения за износа, ваксини са били изпратени с 380 доставки до 33 държави по света. Основните получатели на европейски ваксини досега са Великобритания, Канада, Япония и Мексико.

Зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис заяви, че няма оценка как предложените днес от комисията допълнителни ограничения за износа от ЕС на ваксини биха допринесли за достъп до повече ваксини в Общността. Той уточни, че от края на януари досега от ЕС са били изнесени 10 милиона дози ваксина за Великобритания, като от британските заводи в ЕС не е внесена нито една доза. По неговите думи, въпреки че от AstraZeneca са обещали да доставят до края на март 30 милиона дози ваксина за ЕС (при договорени 120 милиона), дори и тази занижена цел изглежда няма да бъде постигната.

С предложението ЕС ще получи широки правомощия да ограничи износа на произвежданите в съюза ваксини за следващите шест седмици. Това е рязка ескалация в реакцията му на недостига на ваксини в неговите страни членки, който предизвика политическа буря насред задалата се на континента трета вълна от пандемията.

Планираните нови правила ще направят по-трудно за произвеждащите ваксини срещу коронавируса в ЕС фармацевтични компании да ги изнасят и това може да наруши доставките за Великобритания.

ЕС е отрицателно настроен главно срещу AstraZeneca, откакто тази компания драстично съкрати доставките си за съюза през януари, посочвайки като причина производствени проблеми, и именно тя е главната мишена на законопроекта. Той обаче може да засегне и ваксините на Pfizer/BioNtech и Moderna със спирането на износа на милиони дози от пристанища на ЕС.

Великобритания е най-големият потребител на износа от ЕС и ще загуби най-много от тези нови правила, но те може да се приложат и за ограничаване на износа и за други страни, например Канада, която е вторият най-голям получател на произвежданите в ЕС ваксини, както и Израел, който получава дози от съюза, но е много напреднал във ваксинационната си кампания и поради това е смятан за по-малко нуждаещ се.

"Намираме се в кризата на века. Засега не изключвам нищо, защото трябва да гарантираме, че европейците ще бъдат ваксинирани възможно най-скоро", заяви миналата седмица председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. "Човешки животи, гражданските свободи и благоденствието на икономиката ни завися от това, от скоростта на ваксинацията, от продължаването напред", добави тя.

Междувременно в Италия са открити милиони дози от ваксината на AstraZeneca.

Уебсайтът на вестник La Stampa съобщава, че около 29 милиона дози ваксини, които трябва да бъдат изпратени до Обединеното кралство, се съхраняват в завода Catalent в град Анани близо до Рим, но са открити от италиански инспектори като част от разследване на Европейската комисия.

На въпрос на Би Би Си за това съобщение, външното министерство в Рим и кабинетът на италианския премиер отказали коментар. Заводът има договор с AstraZeneca за "пълнене и довършване" на ваксините и ще прави същото за ваксината на Johnson & Johnson, която неотдавна бе също одобрена за употреба в ЕС.

Новината за скритите дози идва седмици след като италианското правителство блокира износа на 250 000 дози от ваксината на AstraZeneca за Австралия, като част от новите разпоредби на ЕС, които позволяват спирането на пратката, ако дадена компания не изпълни задълженията си към 27-те страни членки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Solar Power
    #1

    Така е и го набийте на Бойко в главата това ! Другия път да не купува цамове китайски връзки за ВиК в банята защото евтоното излиза скъпо след 1-2 години. Щом има пари за самолети и подводници значи трябва да има и за хубави ваксини. Дори и за приюти за бездомните кучета. Ако няма то спокойно могат да спрат да купуват самолети и подводници !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.