Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК пуска платформа за общи покупки на газ и водород

8 коментара
ЕК пуска платформа за общи покупки на газ и водород

Европейската комисия обяви в петък, че пуска платформа за съвместни покупки на природен газ, втечнен газ и водород от страните членки с цел намаляване зависимостта на Европейския съюз от руските доставки.

Това ще бъде доброволен координационен механизъм, обединяващ Еврокомисията и държавите членки, подкрепящ закупуването на газ и водород за съюза, чрез оптимално използване на колективната политическа и пазарна тежест на ЕС, припомня се в съобщението от Брюксел какво е било договорено на срещата а върха на 25 март.

Платформата ще помогне за навременното запълване на газохранилищата в Европа, чрез оптимално използване на наличната газова инфраструктура и ще се засили дългосрочното сътрудничество с ключови партньори в доставките и то ще се разпростре и до водорода и възобновяемите източници, вероятно чрез меморандуми за разбирателство.

"Ясно е, че Европейският съюз е твърде зависим от Русия за нашите енергийни нужди. Отговорът се крие във възобновяемата енергия и, в по-близък план, диверсификацията на доставките", коментира Франс Тимерманс, изпълнителен заместник-председател на Европейския зелен договор. по думите му бъдещата платформа ще помогне на страните членки заедно да купуват газ от други доставчици и да се развива международен пазар за водород в полза на всички страни. "За ЕС заместването на вноса на газ от Русия ще помогне да се сложи край на нашата прекомерна зависимост и ще предостави така необходимото пространство за маневриране", посочва Тимерманс.

"Руската агресия срещу Украйна промени радикално геополитическия контекст на енергийната сигурност на Европа. Решихме да прекратим зависимостта си от руските изкопаеми горива и трябва частично да ги заменим с алтернативни източници на доставки. За да успее в тази задача, ЕС трябва да използва своята колективна политическа и пазарна сила на световните пазари на газ. С Енергийната платформа на ЕС ние надграждаме опита, натрупан през последните месеци, за да гарантираме координиран европейски подход за осигуряване на внос на газ при възможно най-добри условия", допълва еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон.

Платформата ще координира действията за максимално усвояване на вноса на втечнен природен газ, ще спазва задълженията за съхранение на газ и ще гарантира сигурността на доставките на газ. Това също така ще помогне за идентифициране на допълнителни инфраструктурни нужди, подходящи за бъдещо използване на водород.

Достъп до платформата ще имат държавите членки, националните оператори на преносни системи, асоциациите и участниците на газовия пазара. Той ще използва съществуващите координационни структури за сигурност на доставките (Координационна група за газ, включително мрежа от газови оператори ENTSO-G) и регионалната оценка на енергийната инфраструктура (например групи на високо ниво: CESEC, BEMIP, Югозападна Европа).

Комисията ще управлява платформата, обхващайки всички аспекти на веригата на стойността, глобалното предлагане и търсене, пазарните механизми, инфраструктурата и сигурността на доставките.

За да осигури достъп до пазарна информация и експертен опит по веригата за доставка на газ, Комисията ще създаде специална консултативна работна група, състояща се от експерти от индустрията. Тя ще има консултантска роля и ще работи в съответствие с антитръстовите правила на ЕС, със силни гаранции срещу конфликт на интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 10:25 на 7 март 2024 от автора.
    #8
  2. Мони Монев Тиранофоб
    #7

    Газ може да се кара с влак ,камиони и кораби...А и ще си имаме наша тръба!

  3. анита хегерланд
    #6

    Изработванено на платформата ще отнеме 1 година. Откъде ще купуваме газ дотогава?! Как ще се купува общо количество газ, като той не е постоянна величина и обемът на заявките зависи както от климатичните сезонни промени, така и от бизнеса, който ще работи по различни критерии?! Сигурни ли са, че производителите на нефт и газ ще участват в платформата?! Подписан ли е договор и какво ни казва рамката?! Това сигурно са фалшиви новини...

  4. marij
    #5

    По цени за граждани на Германия и Франция. Българите кучета ги яли. Американците пак ще си напълнят гушите на гърба ни. Купувайте дърва за огрев за следващата зима, че само това си имаме. Докато не са изнесени в други страни от нашите дупетати.

  5. Alpha Omega
    #4
    Отговор на коментар #1

    През Босфора не пропускат танкери с LNG.

  6. Бисерко
    #3

    Аз мисля,че след като Германия години наред спъваше енергийната диверсификация на Европа и откъсването от Русия, е редно сега да поеме по-голям дял от разходите за това, че се налага този процес да се случи на пожар...

  7. борбътъ
    #2

    Европа е решила да направи газово "хъбче" както казваше един известен български мафиот с последен известен адрес в село Банкя. Понеже Европа се прави на зелено-екологична, са сложили и водород в кюпа, но на всички е ясно че общ пазар на водород няма и няма и да има скоро. Така че си е баш газово хъбчето. По-добре късно отколкото никога. Европа се пробужда и започва да топли супата за продухване от едни северно-азиатци.

  8. Калико Джо
    #1

    Ние отдавна можехме да имаме вместо тръба от Турция до Сърбия един терминал за втечнен газ в Бургас или Варна и да го купуваме от целия свят, но за съжаление последните 20 години ни управляваха руски агенти от една или друга партия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.