Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК разби и финалния ни енергийно-климатичен план: Общи приказки и много въглища

12 коментара
ЕК разби и финалния ни енергийно-климатичен план: Общи приказки и много въглища

Европейската комисия отправи унищожителни критики и към финалния план "Енергетика и климат" с целите на страната ни до 2030 г. Няма иновативни подходи, залага на досега прилаганите мерки с обещано надграждане, без да е ясно какво точно ще е то. Липсват оценки за общия ефект от всичко предлагано и най-вече върху енергийно бедните домакинства. Разчита се основно на европейско финансиране. Продължава да се говори за въглища, макар Европейската комисия да иска да се спре използването им. В същото време не се казва какви са субсидиите в този подотрасъл, нито какво точно ще се прави, за да се намалят парниковите емисии в индустриалните центрове. Няма анализ как това ще се отрази върху заетостта в тези райони и какво се прави срещу евентуалния негативен ефект.

Това са само част от констатациите в оценка на финалния план "Енергетика и Климат" на България, изпратени в работен документ на Европейската комисия до българските власти в края на миналата седмица.

Това е третият път, в който от Брюксел се опитват да дадат ясни сигнали на Министерството на енергетиката, че трябва да подходи по-сериозно към този документ. През юни 2019 г. Брюксел обяви проектоплана с българските цели в областта на енергетиката и климата за неамбициозен и прекалено общ. При представянето на документа през декември 2019 г. стана ясно, че е на ръба на европейските екоцели, но тогава енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че той остава отворен за преработка както по искане на ЕК, така и заради предстоящото климатично законодателство на ЕС. След това той бе одобрен от правителството, но сега отново е критикуван от Брюксел.

В сега изпратената оценка се посочва, че крайният план за инвестиции от 42.7 млрд. евро в нуждите, свързани с енергийното потребление, производството на електрическа и топлинна енергия и инфраструктурата е на база на сценарий с допълнителни на съществуващите мерки. Разчита се обаче единствено на еврофинансиране, не е посочено дали и как ще се мобилизират частни средства и какво ще е националното участие.

В плана също така липсва информация за предоставяните държавни субсидии за изкопаеми горива, макар ЕК вече да е установила значителни такива помощи и България да е длъжна да ги посочи. Това обаче е важно за либерализацията на енергийния пазар.

Критиките са за това, че България все още няма планове за извеждане на въглищата. Препоръчва се страната да предприеме конкретни мерки за раздяла със замърсяващите въглищни мощности и да предостави ясен график за справедлив преход в районите за добив на каменни и лигнитни въглища.

"Финалният план все така няма оценка на енергийната бедност – няма нито брой на енергийно бедните домакинства, нито дори цел за намаляваните им. Нещо повече – все още няма дефиниция на енергийно бедно домакинство, а тези мерки биха предпазили хората в нужда при преминаването към напълно либерализиран енергиен пазар", пише в документа.

Според него българският енергийно-климатичен план не дава количествена оценка на синергията, социално-икономическото и здравословното влияние на замърсяването на въздуха според предлаганите мерки.

Планът предоставя подробна информация относно планираните политики и мерки, повечето от които са продължаване на досегашните като преференциални цени на възобновяемата енергия, произведена от електроцентрали в мощност под 1 МВ. Обещава се и надграждането им, но неясно как и кога. Затова ЕК иска ясна стратегия за възобновяемите енергийни източници, където страната ни е повишила своите цели до 27.09 на сто дял в общото портребление, но те са минималните за ЕС.

България остава една от малкото държави, които все още нямат подробен план и график за въвеждане на умното измерване на електрическия и газовия пазар. Същото е положението и с недискриминационното участие на възобновяемата енергия и съхранението ѝ, посочва се в оценката на плана.

Няма график и специфични цели в областта на изследванията и иновациите и те не са подкрепени в конкретна политика или мерки след 2020 г., според друга констатация в работния документ.

В плана не се предвижда намаление на СО2 емисиите от транспорта до 2030 г., но се обяснява как ще работи за това като насърчава увеличаването на биогоривата, ще се електрифицира допълнително градският транспорт, ще се окуражава производството на електромобили и хибридни автомобили, ще ускори изграждането на инфраструктура от зареждащи станции за електромобилите, а също така транспортните схеми ще станат по-ефективни.

В плана все пак правителството признава, че има нужда от допълнителни усилия в управлението на отпадъците – разделното им събиране, рециклиране и оползотворяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mimich 06
    #12
    Отговор на коментар #8

    Нещо не си в час.В Китай правят изкуствено слънце, тоя за въглища бръщолеви.Я иди да почетеш и да влезеш в час.

  2. kompetenten
    #11

    Единствения български план е да се запази колкото може повече сегашното положение, защото то позволява на управляващите да бъркат в кацата с меда и да прехвърлят по нощните шкафчета.

  3. Solar Power
    #10
    Отговор на коментар #1

    Аз не завися от никого. "Offgrid" съм :)Всеки може, но държавата не го позволява. Налага допълнителни данъци като данък слънце, бави разрешения за панели по сградите, иска да обиколиш в 28 комисии в енергото .... а за какво ми е документ от енергото като аз не искам дори да ги използвам ?Искам да си сложа панели и да си спра кабела към енергото за какво ми е по д я в о л и т е предварителен договор с енергото ако искам разрешение за строеж ??!?!

  4. Solar Power
    #9

    Е каква зелена сделка като има данък слънчева енергия :) Пълни смешници !

  5. kosta
    #8

    Бъдещето е на Китай, Азия и Африка А там се строят ТЕЦ на въглища с невероятни мащаби Зелената утопия на Европа е жалък чиновнически опит за бюрократичен социализъм. Псевдонауката наречена "climate change" издиша по всички параграфи A псевдо енергетиката на "възобновяемите източници" е пълен провал. Точно в Германия и Калифорния, които са " свободни от изкопаеми горива" - с режим на тока в Калифорния и най-скъпия ток в Германия, внос от АЕЦ-те на Франция

  6. dimitardi100
    #7
    Отговор на коментар #3

    Бъдещето е ВЕИ по три много прости причини:Чисто,безопасно и неизчерпаемо ! Цената, която досега беше пречка пада стремглаво. Освен това ако една АЕЦ се застрахова , така че да покрие всички щети при катастрофа , цената ще бъде в пъти по-висока от тази на ВЕИ .Не е случайно , че Германия се отказва на 100% от кюмюра и радиацията. Но ако въпреки всичко някой държи на Чернобил и Фукушима трудно ще му помогнат каквито и да са аргументи.

  7. pozo
    #6
    Отговор на коментар #4

    Моля човека с минуса да пише защо го е писал.

  8. kosta
    #5

    EK практикува агресивен гретенизъм. Спирането на ТЕЦ и АЕЦ е възможно най-идиотската постъпка в цялата история на Земята след събирането на динозаврите на едно място, че да ги избие метеорита. Зелената сделка на ЕК е крайна фаза на олигофренизъм

  9. pozo
    #4
    Отговор на коментар #2

    Запасите на изотопа на Уран 235 (ядреното гориво за АЕЦ) в световен мащаб са проучени до дупка и силно ограничени. Съвсем скоро, до 20-тина години няма да има и добива му ще стане толкова скъп, че ще е нерентабилен, защото се изчерпва. Според някои учени този изотоп трябва да се ПАЗИ от човечеството като НЕЗАМЕНИМ ЕНЕРГОНОСИТЕЛ за покоряването на други планети, което неминуемо ще се наложи за оцеляването на човешкия вид в не толкова далечно бъдеще.

  10. pozo
    #3
    Отговор на коментар #1

    Бате, много седиш във форума и не четеш. Бъдещето на енергетиката на планетата (поне за няколко поколения напред) е ЯДРЕНАТА ЕНЕРГЕТИКА и то т.н. "бързи реактори" - отново руска технология, която позволява многократна употреба на същото ядрено гориво след кратка преработка в същия обект = ПОЧТИ ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ. Всичко останало (особено ВЕЙ) е УТОПИЯ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.