Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експертна група призова Германия да легализира абортите през първите 12 седмици

1 коментар
Експертна група призова Германия да легализира абортите през първите 12 седмици

В продължение на десетилетия Германия толерираше ранните аборти, въпреки че ги държеше незаконни. Назначена от правителството комисия твърди, че системата е "несъстоятелна".

Назначена от правителството комисия в Германия препоръча в понеделник депутатите да легализират абортите през първите три месеца на бременността - ход, който може да тласне страната към дълго избягван дебат по въпрос, който в продължение на десетилетия остава в правна сива зона, съобщи The New York Times.

Извън изключенията по медицински причини или поради изнасилване, абортите в Германия са технически незаконни. Но на практика те са широко разпространени през първите 12 седмици от бременността. Условието е жената да е получила задължително консултиране и след това да е изчакала най-малко три дни преди да прекрати бременността си.

Активисти, които настояват за правото на аборт, казват, че между Германия и останалата част от Европа, където няколко страни наскоро разхлабиха ограниченията върху абортите или засилиха законите, защитаващи достъпа до процедурата, липсва синхрон.

Миналия месец законодателите във Франция гласуваха за изрично вписване на правото на аборт в Конституцията, което направи страната първата в света, предприела тази стъпка.

В Полша, където предишното консервативно правителство прие почти пълна забрана на абортите, днес политиците работят по четири отделни законопроекта за разхлабване на рестриктивните закони. Два от тях предвиждат легализиране на абортите до 12-ата седмица на бременността включително, което съвпада с европейските норми.

Миналата година германският канцлер Олаф Шолц последва една от точките от дневния ред, определени от неговата управляваща коалиция, като създаде комисия от етици, лекари, психиатри и други експерти, които да издават препоръки за абортите, даряването на яйцеклетки и сурогатното майчинство.

Година по-късно тристранната коалиция – социалдемократите, "Зелените" и либералите – е под нарастващо напрежение заради вътрешни спорове по въпроси, вариращи от ядрената енергия до климатичната политика.

Въпреки че в Германия има хора, които се обявяват срещу абортите и искат да забранят процедурата изцяло, повечето консерватори и Римокатолическата църква подкрепят статуквото – запазването на абортите технически незаконни, но толерирани.

Правителството изглежда не е склонно да започне нов обществен дебат – то незабавно предложи закон след препоръките на комисията.

"Това, което не можем да имаме, са дебати, които подпалват или разделят обществото", каза правосъдният министър на Германия Марко Бушман на пресконференция.

Той посочи интензивността на дебатите в Полша и САЩ като причина да се действа предпазливо.

Най-голямата опозиционна партия в Германия, консервативните християндемократи, предупредиха, че ще оспорят всякакви опити за промяна на статуквото.

Само шест държави в Европа запазват рестриктивните закони за абортите според Центъра за репродуктивни права - международна група, която се застъпва за достъпа до аборт. Адриана Ламачкова, асоцииран директор на групата за Европа, заяви, че Германия остава изключение в по-широката тенденция към разширяване на достъпа до аборт.

"Законодателната тенденция в Европа е кристално ясна. Германия е единствената страна в Европа, която регулира абортите в наказателния кодекс по начин, който счита всички аборти за незаконни", каза тя.

В продължение на десетилетия Германия се опитваше да избегне спорния дебат чрез мълчалив консенсус - абортът се толерира, но не и декриминализира.

Комунистическият режим в Източна Германия прие един от най-прогресивните закони за абортите в Европа през 1972 г., според който прекратяването на бременността беше легално до 12-ата седмица. Опитът да се приеме подобен закон в Западна Германия две години по-късно обаче беше определен като противоконституционен от върховния съд на страната, на основание, че лишава неродените от правото на живот, и нарушава защитата на човешкия живот, гарантирана в конституцията.

През следващите години Западна Германия възприе практиката, която прилага досега – не е законно жените да прекратяват бременността си, но, ако получат одобрението на лекар за извършването на процедурата, остават ненаказани.

След обединението на Германия, опитът за легализиране на абортите отново е блокиран от Върховния съд през 1993 година. Тогава се възприема условието за консултиране и тридневен период на изчакване. Съдът смята, че задължителното консултиране е опит от страна на държавата да "насърчи" жената да продължи бременността си.

Едва през 2022 г. Германия отменя закон, който датира от нацистката епоха. Той забраняваше на лекарите да разпространяват информация за услугите за аборти.

В понеделник експертната комисия, поръчана от правителството, призова страната да включи достъпа до аборти в закона.

"Законодателите трябва да предприемат действия и да направят абортите законни и ненаказуеми", заяви на пресконференция говорителката на комисията Лиане Вьорнер.

Комисията заяви, че законодателите биха могли да декриминализират абортите и през второто тримесечие, но не издаде конкретна препоръка за това. Според нея абортите от 22-та седмица нататък трябва да останат "фундаментално незаконни", но "не е задължително да бъдат наказуеми".

Според г-жа Вьорнер, говорителка на комисията и професор по право в университета в Констанц, сегашната система, в която ранните аборти са разрешени, но технически незаконни, е "несъстоятелна".

"Правото на живот няма същата тежест преди раждането, както след това. Ако беше така, конфликтите между живота и живота не биха могли да бъдат разрешени. А абортът би бил незаконен дори в ситуации, в които продължаването на бременността застрашава живота на бременната жена", каза тя.

Остава малко вероятно правителството на Шолц да предложи нов закон за легализиране на абортите, от страх, че това може да предизвика ново напрежение с консервативните депутати.

30-годишният компромис в страната "не е задоволителен за мнозина, но създаде социален мир по този въпрос", каза Александър Добриндт, парламентарен лидер на Християнсоциалния съюз.

На пресконференцията в понеделник, представяща констатациите на комисията, Карл Лаутербах, министър на здравеопазването на Германия, предложи въпросът да бъде обсъден първо в парламента, преди правителството да формулира каквото и да е проектопредложение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #1

    Тази фиксация в абортите вече става досадна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.