Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийната стратегия не залага на ефективност

10 коментара
Като грандомански, труден за реализация заради ограничения от финансовата криза достъп до капитали и неотчитащ възможностите за увеличаване на енергийната ефективност бе определен проектът за енергийна стратегия на България до 2020 г. Той бе представен от Министерството на икономиката и енергетиката и обсъден с представители на енергийния бизнес в сряда.

Проектът стъпва на намеренията на Европейската комисия за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници до 20 на сто и намаляване също с толкова на изхвърляните във въздуха въглеродни емисии. Според България това ще бъде постигнато с изграждането на АЕЦ “Белене“; рестарт на хидрокаскадата “Горда Арда“ веднага щом стане ясно на кого ще продаде дела си турската “Джейлан“; изграждане на бъдеща въглищна централа в “Марица Изток“ със система за улавяне и съхранение на въглеродния двуокис, както и заложени само като възможност проекти за използване на вода, вятър и биомаса.

Представителят на “Зелени Балкани“ Петко Ковачев разкритикува стратегията, тъй като в нея въобще не е заложено увеличаването на енергийната ефективност, където потенциалът е огромен, тъй като енергоемкостта на българското производство е много по-голяма от тази в ЕС.

Директорът на Агенцията за енергийна ефективност Таско Ерменков побърза да обясни, че енергийната ефективност ще е обект на отделна национална стратегия.

Доста по-сериозни бяха критиките на Българския енергиен форум, чийто председател Иван Хиновски каза, че при сегашната световна криза, държавата вместо да планира гигантски, дългосрочни и скъпо струващи проекти, чието финансиране не е ясно откъде ще се осигури, по-добре да изготви краткосрочна стратегия за рехабилитация на енергийните съоръжения и намаляване на енергийните загуби. Това би било по-евтино и с по-бърз ефект.

Българският енергиен форум смята, че стратегията трябва да се обсъди не само с енергийни специалисти, а и с финансисти, макроикономисти, еколози и браншовици, което ще позволи по-голяма обективност. В момента има опасност от привнасяне на лобистки интереси в стратегията, предупреди той.

Според Хиновски е недопустимо да се приема толкова важен стратегически документ без да е направен професионален маркетингов анализ на пазарите на енергия и на горива в региона.

По думите му не е разгледан в дълбочина и въпросът с либерализацията на енергийния пазар у нас. Заради квотите с обемите електроенергия, които трябва да произвеждат централите за битовия пазар, в момента България е предупредена от ЕК, че те нарушават свободната конкуренция и европейското законодателство и страната ни след месец и половина може да бъде дадена на съд в Люксембург за това.

Като небалансиран бе определен подходът на държавата да разчита основно на външно финансиране за повишаване на енергийната ефективност и в същото време да налива огромни средства под формата на държавни гаранции и допълнително финансиране на проекти като АЕЦ “Белене“.

Въпреки че министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви пред участниците в дискусията, че повече няма да се дава държавно финансиране на енергийни проекти, думите му предизвикаха съмнение сред някои от присъстващите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бедния селяк
    #11

    Вместо да намалим енергийните разходи за единица брутен продукт наполовина, което е повече от две ядрени централи Козлодуй, дай да строим нови мощности.Затова сме бедни и такива ще си останем!

  2. sami
    #10

    проста сметка сочи, че ако парите за Белене се изхарчат (не откраднат) за енергоспестяващи технологии в електропотреблението, то ефектът ще бъде все едно че са построени 2 централи.опитваме се от години да предлагаме електроспестяващи технологии на държавни и общински стгруктури - и познайте какво - едно голямо нищо - и да им подариш крушките примерно - не ги монтират , термопомпите ги чупят умишлено и т.н.енергийната мафия е много по силна от всякакви мутри, наркодилъри и други пионерчета на прехода

  3. Хари
    #9

    Скъпоструващите проекти предполагат и добри комисионни и точно тук е ефективноста към правителството. То обича да лапа комисионните.

  4. С мнение
    #7

    Та и аз да кажа нещо като мнение, макар че няма значение. Няма човек, дето да не знае, че комунистите не само са крадци и убийци, а че са и много некадърни. Нищо че влизаха и влизат децата им в добри училища и в университети. Влизаха с привилегии, без изпити. И като ученици и като студенти не учеха - нямаше нужда - завършваха не със знания, а с привилегии. И в чужбина ходиха да учат, пак с привилегии. Но и в чужбина не учеха, а правеха золуми. А когато золумите бяха много големи(пример Янчо Таков,

  5. Отбелязвам
    #6

    без енергийна ефективност не е никаква енергийна стратегия , а е стратегия за забогатяване на шепа хора от енергийната мафия за сметка на ограбване на народа.

  6. Алеко
    #5

    се развие банкирането, застраховането, когато се вдигнат заплатите и се завърти голяма парична маса, тогава енергийната ефективност на икономиката у нас ще се доближи до тази на развитите европейски страни. Не си мислете, че там технологиите са десетки пъти по-ефективни. Главното е, че там се въртят много повече пари.

  7. КПСС
    #4

    Въпреки че е проблем с главно пчовекът с главно ч е Господар на природата."Енергийната стратегия не залага на ефективностЛобистки интереси прозират зад грандоманския проект, смятат критици"

  8. АБФК
    #3

    Лошото е, че напоследък на никого не прави впечатление колко са некадърни и крадливи червените. В докладите от ЕК не ги наричат "говеда", а просто отбелязвали, че нямало напредък, и за червените това вече е комплимент, и празнуват.И услужливите журналя, говеда и лайнари като господарите мълчат, и им пригласят.Да, "услужливи журналя, говеда и лайнари"-други не могат да работят при господари като Ирен Кръстева и Делян Пеевски-червено-лилави изроди, близачи на догановия задник!

  9. поп Грую
    #2

    Балканите ,така гледат на нас по-умните ни съседи.На тях точно такива гольовци ,зарибени с патриторски лозунги им трябва.Да се гърбят да плащат прескъпи енергийни проекти ,в които комисионната на продажниците политици е повече от половината от цената.Ама пък ще са горди ,че са енергийния центръ на Балканите и като такива ще поемат от джоба си половината от сметките на гърците за тока,които никак не искат да са такъв център ида си направят две три АЕЦ-а ,та да ни продават ток.

  10. boby1945
    #1

    ... пърдеха и в края на 70-те умневци у нас когато се започна строежа на бл.№№ 5 и 6 по 1000 МВт в АЕЦ Козлодуй, ама сега енергията им е 3 пъти по евтина от европейската, така че споко!Вие си икономисвайте, намалявайте но и стройте нови мощности, не живеем от днес за утре!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.