Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС форсира плановете за "Набуко"

93 коментара
ЕС форсира плановете за "Набуко"
Будапеща е домакин на срещата между европейски и централноазиатски представители, които ще се опитат да съживят проекта "Набуко", оценяван на 10 млрд. евро, чието изграждане би намалило зависимостта на Европа от руски газ.

От българска страна в срещата участват премиерът Сергей Станишев и шефове на държавната газова компания "Булгаргаз". В консорциума участват още Австрия, Германия, Унгария, Румъния и Турция

Газовият конфликт между Русия и Украйна даде нов тласък на плановете за изграждане на тръбопровода през Турция и Балканите, който да пренася газ от Централна Азия към Западна Европа.

"Няма по-голяма PR -кампания в света, която можеше да привлече толкова внимание към "Набуко", колкото руско-украинският конфликт. Това е най-добрата възможност за напредък от години насам", казва унгарският правителствен говорител Бернадет Будаи.

Предвидената дължина на трасето е около 3 300 км от Каспийския район през Турция, България, Румъния и Унгария до дистрибуторски център в Австрия. Очаква се "Набуко" да пренася 30 млрд. куб.м. газ годишно и да задоволява около 5 процента от газовите нужди на Европа.

Напредъкът обаче е бавен и има редица пречки, които могат да препънат проекта, предаде Ройтерс. Затова и очакванията от срещата в Будапеща не са високи.

На разговорите ще присъстват чешкият министър-председател Мирек Тополанек, чиято страна председателства ЕС, еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс, правителствени представители от Азербайджан и Ирак, корпоративни представители от Туркменистан.

Най-сериозни са проблемите с осигуряването на достатъчно газ за тръбопровода, както и спорът с Турция заради настояването ѝ да задържа 15 на сто от суровината като транзитна такса.

Останалите пет страни, участващи в проекта, са против това.

Очакванията на Турция са на срещата в Будапеща този, както и други спорни въпроси, да бъдат уредени.

Анкара освен това обвърза подкрепата си за "Набуко" с преговорите за присъединяване към ЕС.

По време на посещението си в Брюксел миналата седмица турският премиер Ердоган заплаши да преразгледа подкрепата за "Набуко" в отговор на кипърско вето върху преговорни теми, свързани с енергетиката. Няколко часа по-късно обаче той се коригира и заяви, че никога не би използвал "Набуко" като оръжие в преговорите.

Несъгласията с Турция са една от причините за забавянето на проекта.

Най-големият проблем обаче е липсата на достатъчно източници, които да доставят газ за "Набуко". Единствено Русия, като има алтернативен проект – "Южен поток" – е осигурила достатъчно суровина и инфраструктура за реализацията му.

Руски представители са скептични към "Набуко". Запитан дали този проект би бил възможен без руски газ, първият вицепремиер на Русия и председател на "Газпром" Виктор Зубков заяви, че зад "Набуко" има големи амбиции, но не е достатъчно обмислен.

При неосигурени доставки на газ и без съгласие между правителствата, участващи в "Набуко", финансирането му остава под въпрос.

Банките нямат желание да предоставят средства преди да е подписано междуправителствено споразумение, да са договорени дългосрочни условия и да е осигурен газ за тръбата.

Потенциални доставчици като Туркменистан, Азербайджан и Казахстан отказват да подпишат, докато не се гарантира финансирането и тръбопроводът не бъде изграден.

Иран, който изрази готовност да доставя газ, е дипломатически неприемлив партньор, а иракската инфраструктура не е адекватна, посочват експерти.

Акционерите в "Набуко" – австрийската компания ОМВ (OMV), унгарската МОЛ (MOL), румънската "Трансгаз" (Transgaz), българската "Булгаргаз", турската "Боташ" (Botas) и германската РВЕ (RWE) – заявиха, че ЕС ще предостави гаранции или предварително финансиране, за да убеди включването на страни доставчици, както и на банки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #95

    .. смешен като героят от едноименния филмы Политиката не ти е хоби, енергетиката ептен, фани се занимавай с нещо друго, например люпи семки и говори за зачеването ин виво!!

  2. Spartak
    #94

    s potenzialnite gazovi nahodishta v Cherno more? Niakoi znae li neshto po tozi vapros?

  3. твѫрд
    #93

    Не това ми беше целта.Ще ви припомня само, че след петролното ембарго от 1973 г. се хвърлха огромни пари за да се избегне второ такова. Е, да сте чували за петролно ембарго през последните 35 години?А сега е на ред газа.

  4. boby1945
    #92

    ... "кара" главно с танкери и "лесно" се складира, а природният газ йок!

  5. твѫрд
    #91

    Просто когато седнем да преговаряме можем да кажем:"Господа, можем да внесем газ от Азербайджан, от Египет (втечнен през терминала), норвежки от Европа и от вас. Вие каква цена искате?Това е!

  6. Тутси
    #90

    Разбирам,че си изнервен,нещата не се развиват така,както ти очакваш,но такава е реалността.

  7. Efe
    #89

    Главният акционер в Набуко е Боташ.По малките братчета ( Узбекистан, Туркменистан, Азербайджан и Казахстан ) на Турция така искат.

  8. Тутси
    #88

    да построи Набуко,а Русия има пари за Южен поток.Боби,не ставай смешен.

  9. Betty
    #87

    загубиха от глупстта на Путин. И те разбраха, че трябва да се късат от Русия. Защото само азиатци и българи са вързани 100% с Русия. И претърпяха най-големите загуби. С глупостта си Путин наказа най-верните си подлоги. И ги направи за смях.

  10. boby1945
    #86

    .. куха лейко, втечненият газ е два пъти по скъп от този подаван по тръбопроводи, капиш умнико?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.