Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проблемите пред “Набуко“ намаляват

16 коментара
Проблемите пред “Набуко“ намаляват

В по-малка или по-голяма степен проблемите пред “Набуко“, свързани с разликите между европейското и турското законодателство, са разрешени и през юни 2009 г. ще бъде подписано междуправителствено споразумение за газопровода, в което ще е обертана необходимата политическа подкрепа от страна на Европейската комисия, на страните-участнички в проекта и регулаторите им. Това съобщи в петък на среща с журналисти в София Райнхард Мичек, директор на консорциума “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“, в който акционери с равен дал са турската “БОТАШ“, българската “Булгаргаз“, румънската “Трансгаз“, унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWE.

Парафирането на документа трябваше да стане миналия юни, но претенциите на Турция за транзита на природния газ през нейна територия го забавиха, включително в един момент Анкара реши да обвърже проекта с членството си в ЕС.

“Януарската газова криза обаче промени поведението на всички участници в “Набуко“ и сега настроенията са позитивни и с координацията на ЕК се върви към постигането на компромис, който ще бъде разписан в проектоспоразумение, чийто окончателен вариант ще се изготви през май, а юни ще парафираме документа“, посочи Мичек.

Това ще отпуши процесите по крайното техническо уточняване на маршрута на газопровода през териториите на всички страни участнички, както и изготвянето на оценка за въздействието на околната среда, за да може да се проведе обществено обсъждане за екологичния и социалния ефект на проекта, допълни мениджърът на проектната компания.

През втората половина на 2009 г. и началото на 2010 г. ще са ясни първите контракти за транспортиране на синьото гориво по “Набуко“. Мичек даде да се разбере, че са осигурени около 6-8 млрд. куб. м газ от Азербайджан, с които фактически ще стартира през 2014 г. експлоатацията на тръбопровода. При проведено миналото лято пазарно проучване сред търговци за евентуално осигуряване на суровина за транспортиране, компанията е събрала интерес от 55 търговци, които били готови да осигурят 25 млрд. куб. м, като доставките в перспектива нараствали на 60 млрд. куб.м.

Туркменистан отказва на Москва заради Европа

Планира се “Набуко“ да тръгне с първоначални 8-12 млрд. куб. м. газ, който да бъде удвоен, а пълният годишен капацитет от 31 млрд. куб. м. ще се достигне през 2019 г. с инсталирането на допълнителни компресорни станции.

Освен на азерски газ, от “Набуко“ разчитат и на количества от Узбекистан, Казахстан и Туркменистан, чиито представители в петък били заявили, че са отказали на Русия удължаване на газовите договори между двете страни, за да имат достатъчно количества за доставяне в Европа, каза Мичек. Той допълни, че са напреднали и възможностите за присъединяване на иракски газ към тръбата, а в дългосрочна перспектива и постигане на необходимата политическа стабилизация в Иран е реално и от там да има доставки за “Набуко“.

Египет е другата възможно дестинация, посочи мениджърът на проектната компания, като отново уточни, че дружеството няма да купува количествата за транзит през тръбата, а само ще осигурява достъп до нея и ще отговаря за транспорта. Реално доставчиците и потребителите ще сключват договорите си. Практически 50 процента от капацитета на тръбата е резервиран за акционерите, останалите ще се дадат на търговците.

Русия не е канена за акционер

Мичек не изключи Русия от списъка с доставчиците на газ за “Набуко“ като посочи, че не желае да тълкува изявлението на “Газпром“ от миналата седмица, че Русия е е отказала на поканата да участва в проекта.

“Не сме канили никого и не сме очаквали друг акционер, освен познатите шестима“, заяви представителят на международния консорциум. “Не изключваме никого като доставчик, Русия също, няма ограничение за алтернативни газови доставки“, допълни той

През 2010 г. ще бъде приключена инвестиционната част на проекта, за да започне строежът през 2011 г. За изграждането ще се използва планираната помощ от ЕС от 200 млн. евро в рамките на плана на ЕК за възстановяване на Европа. Тази безвъзмездна помощ ще даде сигурност на инвеститорите, коментира Мичек, но обясни, че няма детайлна информация за предоставянето и изразходването ѝ, срещи по въпроса предстояли.

“Убеден съм в навременното и успешното приключване на проекта“, заяви още Мичек, но допълни, че като всеки голям инфраструктурен проект и “Набуко“ крие рискове – технически, свързани със сроковете за изпълнение и др.

Първоначалните планове за старт на газопровода, дълъг 3300 км и оценяван на 7.9 млрд. евро, бяха за 2013 г.

С изграждането на “Набуко“ ще се осигурят и връзки със съществуващите газопроводи на територията на страните, през което ще минава проектът и това ще позволи транзит на газ и от юг на север и от запад на изток, което ще диверсифицира доставките и България може да стане газов хъб за бъдещо развитие на газоснабдяването на Европа, посочи още Мичек.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПУТИН
    #17

    ДА ПРЕПЪНЕШ КОНКУРЕНТА НА НАШИЯ ГАЗОПРОВОД. Ще има пост за тебе в Газпром, само от теб се иска да пречиш на "Операта".

  2. Да!
    #16

    Всичко, което води до по-малка зависимост от Русия, е добро за цивилизования свят.

  3. Аз
    #15

    Нали беше обвързала преговорите за проекта с преговорите за ЕС. Ако тези са им дали обещаната подкрепа за ЕС това не е добра новина. Турция не трябва да влиза в ЕС, иначе с България е свършено!

  4. kle4kar
    #14

    съкс..

  5. Ти
    #13

    С България отдавна е свъшено, даже преди да е започнало!

  6. boby1945
    #12

    ... цената на газопровода от 8 млрд. ЕВРО, която на практика сигурно ще се удвои, както става обикновено и във факта, че диктаторите в Средна Азия много лесно се манипулират, а ако не слушкат и не папкат, да се сменят с подходящи хора!Така Русия постига най-важното отвързване на цената на природният газ от петролните продукти!!!!

  7. Propan
    #11

    "Така Русия постига най-важното отвързване на цената на природният газ от петролните продукти!!!!"Hehe boby ti si prospal mnogo neshta ot himiyata i ikonomikata. Mnogo e lesno da se krakne nefta i da se napravi gaz. Cenata na vsitcki energonositeli e varzana, vklyutcitelno i darva za gorene. Ako ima neracionalno vdigane na cenata na edin vid vsitcko se obrashta vav drug vid. Edin pat kato si kupya petcka na nafta znaesh li koga shte ya smenya s gazova. Ako poglednesh minalite ceni na gaz i petrol moje i da ti se proyasni malko.

  8. maks
    #10

    otdavna triabvashe!kolkoto po-malko zavisimost ot rusia tolkova dobre.

  9. boby1945
    #9

    .."съображения" не бях чел от 1956 година насам! Ще си палнеш нафтовата печка, аде палния я де, що чакаш, това вече го "играхме" 1958-1972 година, не откривай топлата вода моля те!!

  10. Мунчо
    #8

    Добра новина. КАК ЛЪЖАТ БРАТУШКИТЕ :Шуркменците отказали да продължат договора. Руснаците, с цел да изместят Набуко , подписаха договор за 30 год. с Туркменбаши да изкупуват газта по 130 дол. за 1000 куб.м. Сега получават газта , но я продават по 120 дол.- на загуба.Газпром е намалил производството си с 25% , за да продава "печелившата" газ от Туркмения. Газпром отказа да продължеи договора. Що се отнася до Набуко- никой не ги е канил, а обявяват че се отказват-плоски ченгеджийски номера. ДА АМА НЕ МИНАВАТ ВЕЧЕ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.