Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС губи 153 млрд. евро годишно от неактивните млади хора

В България загубите за икономиката се изчисляват на близо 3 млрд. лева

7 коментара
ЕС губи 153 млрд. евро годишно от неактивните млади хора

Безработните и неактивните млади европейци, които в ЕС наброяват 14 млн. души, струват на страните-членки общо 153 млрд. евро годишно, което е близо 1.2% от БВП на съюза. В България за миналата година загубите от неработещите и неучещи млади хора се изчисляват на 2.4-2.8 милиарда лева. Така наречените обезкуражени млади хора у нас са 24.6% от възрастовата група между 15 и 29 години. Загубите за икономиката под формата на поети от бюджета плащания и помощи, както и от нереализирана продукция са около 3-3.5 % от БВП.

Това се казва в проучване на Eurofound (Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд).

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) наскоро съобщи, че Европа "се проваля в социалния си пакт" с младежите. Тя изтъкна още, че нарастващото политическо разочарование ще достигне до нива, подобни на тези, разпалили Арабската пролет.

Изследването, което ще бъде представено официално на среща по въпросите на заетостта в Кипър, подкрепя тези опасения.

"Последиците от изгубеното поколение са не само икономически", предупреждава документът. "Те са още социални, с риск младите да се откажат от демократичното си участие в обществото".

Младежите от тази група са значително по-незаинтересувани от политиката, участват много по-слабо в политическия и социалния живот и проявяват по-ниско равнище на доверие.

Съществуват обаче големи различия между държавите членки - в Люксембург и Холандия, например, обезкуражените са под 7% и загубите за тези икономики са под 1% от БВП. В групата България, Кипър, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия и Полша обаче щетите са за между 2% и 3.5% от БВП.

Самите млади, обединени в тази категория, са много разнородни. Най-голяма е подгрупата на тези, които са безработни по традиционни причини. Други подгрупи в уязвимо положение включват лицата със заболявания и увреждания и младите хора, които полагат грижи за други лица. Подгрупите, които не влизат в категорията на уязвимите, включват лицата, които не търсят работа, и тези, които са ангажирани активно в други дейности като изкуство, музика и самостоятелно обучение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    ES nali razsipa nashite predpriatia ,sega uj se zagrili za mladite-koi mi sr. v gashtite?

  2. Анонимен
    #6

    А1. В решението на този проблем е "заровено кучето", не работят не защото не искат, а защото няма какво. От т.н. Европейски Съюз да вземат да отговорят колко производства са изнесени в Азия, заради евтина работна ръка. Ние просто НИЩО не произвеждаме, за да ИМАМЕ!!! Милиарди, паразитни инвестиции не носещи принадена стойност.

  3. Анонимен
    #5

    До 4: Капиталът ни прескача защото няма сигурност. Ако трябва да се създаде ще ревнат ,за човешки права и прочее. Второ капиталът влага там където има млада работна ръка- ние н еможем да се похвалим с това. В Турция 68 % от населението е под 30 г.
    Освен това в Турция, Китай, Индия , е и даже в КНДР държавата не е вдигнала ръце от образованието и квалификацията на работната ръка.
    Трето капиталът отива там където не чакат само на инвестиции от вън а се разчита и на местни инвестиции.
    Каква по-голяма

  4. Анонимен
    #4

    До 1-ви - Като гледам, ний сме с най-ниски заплати (който има такава) в ЕС, а пък Капиталът все ни прескача - или се плаши от Путиновия газ, или от земетресение в АЕЦ "Белене" или от Дянковото счетоводство- то друго тук не остана.

  5. tim
    #3

    Добре би било да се различават загуби от пропуснати ползи. Защото разлика има. Голяма. Представете си, че имате фирма с 3-ма работника. Всичко е наред, тези работници изпълняват работата във фирмата. Ще назначите ли още 2-ма 18 годишни младежа без опит и знания и с ниска трудова култура.

  6. Анонимен
    #2

    Да ама част от младите си запълват свободното време с пиена на алкохол, пушене на цигари и употреба на наркотици и така допринасят за равитието на този вид търговия. Що не се радвате сега?

  7. Анонимен
    #1

    Ами ето ви цената на глобализацията. Не могат европейците да се състезават на пазара на труда с китайци, индийци, турци, бразилци виетнамци и прочее. Свободното движение на капитала означава бягство към по-ниски издръжкина производството. Европа да се готви за затягане на коланите и повече работа за по-малко пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.