Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС критикува Унгария за медийната й политика

0 коментара

Лидерите на страните-членки на Европейския съюз се надпреварват да разсеят страховете сред страните, кандидатстващи за членство в Съюза, че глобалната несигурност, породена от терористичните атаки в САЩ, ще наруши графика на разширяването .

През изминалия уикенд Белгия, което председателства ЕС, и Европейската комисия, която води преговорите, се опитаха да уверят 13-те страни-кандидатки, че мрачните икономически и политически перспективи правят разширяването на ЕС още по-необходимо.

Утре белгийският премиер Ги Верховстат заминава за Полша, най-голямата страна, кандидатстваща за членство в Съюза, за да подтикне новосформираното ляво правителство да продължи с добрата работа, свършена от предходния кабинет. Високопоставен белгийски служител ще направи обиколка из всички страни-кандидатки с подобно послание.

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген каза, че ежегодните доклади за напредъка на страните-кандидатки, които ще бъдат публикувани на 13 ноември, ще дадат ясен знак за това кои страни най-вероятно ще успеят да приключат предприсъединителните си преговори до края на идната година.

"След 11 септември ситуацията е различна," каза пред журналисти белгийският външен министър Луи Мишел в събота след края на конференция по проблемите на тероризма, на която присъстваха министрите на всички страни-кандидатки.

"Ние заявяваме не само, че разширяването е необратимо, но и че то ще се осъществи възможно най-бързо," добави той.

Графикът на ЕС за разширяването предвижда някои страни-кандидатки, вероятно 10, да успеят да приключат сложните преговори за присъединяване до края на 2002г. и да станат пълноправни членове на ЕС навреме, за да участват в следващите избори за Европейски парламент през 2004г.

Въпреки тези уверения очевидно е, че в някои кръгове съществуват съмнения относно възможността да се спази календара на разширяването, по-специално предвид тежките преговори по главите Селско стопанство и Регионални фондове, които все още предстоят.

В изявление през изминалата седмица, предизвикало тревога в Източна Европа, председателят на Европейската комисия Романо Проди каза, че чува съвети разширяването да бъде забавено. Той не спомена кой дава подобни съвети и даде да се разбере, че Комисията няма намерение да забавя преговорите.

Френският външен министър Юбер Ведрин, чиято страна никога не е била ентусиазирана от разширяването на Съюза на изток, в петък хвърли съмнение върху способността на страните-кандидатки да приложат мерките, които ЕС сега приема в материята на съдебната система и полицейското сътрудничество.

"Никоя страна-кандидатка към момента няма готовност да приложи и спазва новите европейски норми в областта на сигурността," каза той, имайки предвид реформите, целящи засилването на европейската полиция и сътрудничеството между съдебните органи след терористичните атаки в САЩ от 11 септември.

Служители в европейските държави също намекнаха, че докладите за напредъка на страните-кандидатки през идния месец, ще съдържат критики за недостатъчната степен на прилагане на европейското законодателство, включително в сферата на общата вътрешна политика и съдебната система.

Някои европейски държави недоволстват от разходите по разширяването в период, когато икономическият растеж в световен план се забавя, въпреки че Комисията и експерти извън нея настояват, че финансовата рамка на бюджета за 2000-2006г. е в състояние да посрещне тези разходи.

"Срещу относително скромната цена на разширяването трябва да поставим много по-високата цена на това ЕС да не се разшири," каза Хедър Граб от Центъра за европейски реформи със седалище в Лондон на неотдавнашен семинар в Брюксел.

"Дълго забавяне на разширяването ще засили евроскептицизма в страните-кандидатки и ще премахне мощния стимул в тези държави за провеждането на икономически реформи.

Белгийският външен министър Луи Мишел очевидно е загрижен да разсее впечатлението, преобладаващо сред някои източноевропейски дипломати и журналисти, че Белгия не е толкова ангажирана с разширяването колко предшественичката си Швеция. Швеция председателстваше ЕС през първото шестмесечие на 2001 година.

По този повод Луи Мишел заяви, че Белгия трябва да спре да дава скептични оценки за разширяването. Той посочи още, че европейските лидери ще направят много сериозен преглед на състоянието на преговорите със страните-кандидатки на срещата на високо равнище, предвидена за месец декември в брюкселското предградие Лакен. Целта на този преглед ще бъде да се насърчат и мотивират страните-кандидатки, уточни той.

Страните-кандидатстващи за членство в ЕС са 12: Полша, Чехия, Унгария, Словения, Естония, Кипър, България, Румъния,Словакия, Литва, Латвия и Малта. Турция кандидатства за членство в Съюза, но все още не е започнала преговори за присъединяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.