Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС поставя по-високи изисквания за членство

0 коментара

В резултат на заплахата, която представлява международният тероризъм, пред кандидатите за членство в ЕС навярно ще бъдат поставени по-високи изисквания, казва комисарят по разширяването на ЕС Гюнтер Ферхойген в интервю за "Файненшъл таймс", цитирано от Радио Дойче веле.

В момента на приемането си новите членки на съюза вече трябва да са въвели европейските стандарти, свързани с външната и вътрешна сигурност. Ако се окаже, че е необходимо да разширим общото право на ЕС, това веднага ще намери отражение в преговорите, твърди Ферхойген.

В същото време, за да се справят с новите предизвикателства, кандидатите за членство в Евросъюза ще получат и подкрепа от Еврокомисията в рамките на предприсъединителните фондове. Става дума за такива области като сътрудничеството в полицейската и правосъдната област, както и при подсигуряването на границите. Ако са необходими допълнителни инвестиции, ние ще помогнем, обещава комисарят.

Борбата срещу тероризма ще бъде и централната тема на срещата на високо равнище между държавите от ЕС в Гент този петък, която първоначално щеше да се занимава най-вече с процеса на разширяването. Сега ръководителите на европейските държави ще разговарят най-вече за полицейското сътрудничество и за решителните мерки срещу прането на пари.

Ферхойген очаква, че преговорите с Полша ще бъдат подновени до няколко седмици, след като тези дни в длъжност встъпи новото правителство на Лешек Милер. Полша доста изостана в преговоритев сравнение с Унгария и Чехия, най-вече поради неотстъпчивата позиция на досегашния премиер Йежи Бузек по такива теми като свободното придвижване на работна сила и правото на чужденци да купуват земя в Полша.

Ферхойген разчита и на желанието на Анкара за сближаване с Европа. Той не вярва, че като член на НАТО Турция ще блокира европейски кризисни операции. Като кандидат за членство в Евросъюза Турция носи част от отговорността за успешното осъществяване на този важен европейски проект, казва комисарят.

Посещението на руския президент Владимир Путин в началото на месеца в Брюксел допринесе за сближаването на позициите в спора за Калининград и региона, който след източното разширяване на ЕС ще стане руски анклав в ЕС, на границата между Полша и Литва. До края на годината белгийското председателство на Евросъюза възнамерява да предложи на Русия някаква инициатива по въпроса. Никой не оспорва руския суверенитет над тази територия, подчертава Ферхойген. Никой няма и интерес от един анклав, който може да дестабилизира околността си, смята еврокомисарят, който подчертава, че няма да приеме изключения от визовите ограничения на шенгенските държави. Това означава, че след приемането си в ЕС Литва и Полша ще трябва да въведат визи по външната граница на Евросъюза.

Шенгенските стандарти не подлежат на договаряне, заяви Гюнтер Ферхойген. Все пак ЕС предлага на Русия разговори за по-тясно сътрудничество в областта на търговията, екологията, полицейската дейност и правосъдието, отбелязва в заключение той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.