Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС прие декларация в подкрепа на осъдените ни медици

3 коментара

Късно вечерта във вторник Европейският съюз е приел декларация по повод отлагането на решението по делото на медиците ни в Либия, съобщи зам.-министърът на външните работи Гергана Грънчарова, цитирана от Дарик радио.

В декларацията се казва, че 25-те държави членки се надяват да видят в отлагането знак, че на 15 ноември 2005 г. Върховният съд на Либия ще се произнесе по начин, който ще доведе до бързото освобождаване на медицинските сестри.

Последното остава приоритет, посочи Грънчарова.

В декларацията си страните членки са подновили своя призив за бързо и хуманно решение по случая.

Заместник външният министър определи следващите 6 месеца, до заседанието на Върховния съд, като особено важни за търсенето на благоприятен изход. През това време България заедно с европейските си партньори трябва да концентрира усилията си върху реализацията на европейския план за действие, към който нашата страна също ще има принос според възможностите и ресурсите си.

Пред БТВ Грънчарова заяви, че вече се натрупват средства в европейския фонд за подпомагане на лечението на заразените със СПИН либийски деца. Тя изрази надежда те да се увеличат многократно спрямо сегашното си ниво, както и към тях да бъде прибавена експертна помощ, апаратура, медикаменти и т.н. “Действа се в тази посока и следващите шест месеца са особено важни за превръщането на този инструмент в един реално действащ”, добави зам.външният министър.

Двустранният диалог с Либия е ключов при продължаване на консултациите, но всяко българско действие трябва да бъде съгласувано с нашите европейски и американски партньори, подчерта заместник-министър Грънчарова.

“Вероятно вече всички ще започнат да съзират една тенденция от страна на нашите либийски приятели да се опитат този случай постепенно да бъде изместен единствено в сферата на двустранното сътрудничество. Това е нещо, което не трябва да бъде допускано. Така че оттук нататък, продължавайки активния двустранен диалог с Либия, е много важно всяко едно действие да бъде внимателно и плътно координирано и с ЕС, и със САЩ”, подчерта Грънчарова. 

Ден след решението на съда, след 3-часово чакане в сряда българските адвокати на осъдените медицински сестри бяха допуснати на среща с клиентките си в затвора “Джудейда”. Срещата е продължила около 30 минути и за първи път е била в отсъствие на представители на охраната на затвора и други външни лица, предаде БНР.

Хари Харалампев, Георги Гатев и Пламен Ялнъзов са информирали сестрите за вчерашното заседание. Петте българки са поискали да научат мотивите за отлагане на съдебното решение и са посочили, че го очакват в напрежение. На този етап те не разполагат с допълнително помещение и облекчения, за което техните адвокати са получили уверение по-рано.

“Лекари за човешки права” протестира срещу отлагането на решението

В сряда организацията “Лекари за човешки права” публикува изявление във връзка с отложеното дело. „Ние сме разочаровани да научим, че либийският Върховен съд е отложил възможността за освобождаване на медиците, обвинени в заразяването на деца с HIV”, се казва в изявлението.

“Притесняващо е, че самопризнанията на медиците са били изтръгнати чрез изтезания. Тези хора вече са прекарали пет и половина години в затвора. Отлагането на делото до 15 ноември означава още шест месеца затвор за тях”.

още

Вчера от пресцентъра на президентството съобщиха, че петте българки ще получат още една стая в сградата в затвора Джудейда, където са затворени, както и ще започнат ежедневни разходи на открито.

Във вторник вечерта държавната телевизия в Либия "Ал Джамахирия" за първи път излъчи дискусионно студио, посветено на процеса срещу българските медици. В продължилия 45-минути разговор са участвали председателят на Асоциацията на родителите на заразените със СПИН деца в Бенгази Идрис Лага, юридически консултант и баща на едно от заразените деца.

В дискусията е коментирано само ходът на делото във Върховния касационен съд на Либия по обжалването на смъртните присъди на петте български медицински сестри.

Юридическият експерт е посочил възможните решения - връщане на по-ниска инстанция при разглеждане от същия или друг състав, или потвърждаване на присъдите. Той не се е ангажирал с прогноза.

Бащата на заразеното дете пък е разказал за личната трагедия на семейството си.

Основната теза на Идрис Лага е била, че Западът подхожда с двоен стандарт към епидемията от СПИН в Бенгази, съобщи кореспондентът на БНР в Триполи.

Лага е заявил още, че българските медии тиражират лъжи и водят некоректна кампания спрямо Либия, която вече надхвърля границите на България и се разпространява в световен мащаб.

Според гостите в дискусионното студио най-често неверните информации били свързани с нарушаването на човешките права на осъдените на смърт българки. В подкрепа на думите на Идрис Лага, либийската телевизия излъчила и кратък запис с един от обвинените в мъчения над българките либийски офицери, който се кълне пред камерата, че не е измъчвал българките.

Участници в студиото са призовали либийските медии също да се заемат със случая и да имат собствена позиция. Днес либийската преса отразява в кратък обем проведеното вчера заседание на Върховния касационен съд, който отложи за 15 ноември произнасянето на своето решение по обжалваните смъртни присъди на българките.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дебелоуев
    #7

    ж

  2. Европеец
    #6

    Либийският режим явно ни има за най-големите леваци и наивници,които не проумяват,че грешките са в ниското ниво на контрол в тамошното здравеопазване и ужасяващата грешка да се достави заразена кръв в джамахирията,за което никой и не е предполагал от техните и наши лекари и сестри,но не са имали и нужната хай-тек техника за да могат своевременно да открият фала,а е трябвало да пламне епидемията,за да се потърсят"виновни"-в никакъв случай те не е трябвало да са либийските контролни здравни органи.За

  3. Хасан ага Бормалъ
    #5

    !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.