Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двоен ръст на мигрантите в Гърция, тенденция на покачване и у нас

Нивата обаче са далеч от ситуацията преди години, а България има достатъчно капацитет да реагира

1 коментар
Двоен ръст на мигрантите в Гърция, тенденция на покачване и у нас

Двоен ръст на бежанците и мигрантите, пристигнали в Гърция, е регистриран през август. Тенценцията се обяснява с продължаващата криза в сирийсйата провинция Идлиб и опитите на Анкара да премести в провинциални градове десетки хиляди сирийски бежанци.

 

През последните месеци има сериозен ръст и на мигрантите към българската граница, но той не представлява сериозна заплаха към момента и е далеч от нивата на мигрантската криза преди години. Освен това центровете на Държавната агенция за бежанците и МВР са почти празни.

 

През август са задържани общо 331 граждани на трети страни, от които 46 на вход, 82 на изход без регистрация, а 203 лица - във вътрешността на страната. Броят им е с 11.1% повече в сравнение с предходния месец, когато е бил 298.

 

По-рано този месец вътрешният министър Младен Маринов отчете ръст в опитите за нелегално преминаване на българо-гръцката граница от мигранти. По думите му българо-турската граница се охранява добре и там няма проблем. През последните седмици обаче турският президент Реджеп Ердоган показа, че смята да изкара отново на преден план споразумението с ЕС, съгласно което той задържа мигрантите на турска територия. Според него в Турция се намират повече от три и половина милиона сирийски бежанци и разходите за тях са 40 милиарда долара, докато помощта от Европейския съюз е едва шест милиарда евро.

 

България изгради по границата с Турция ограда, а вече е създаден и механизъм в охраната ѝ да се включва и армията.

 

Двоен ръст на мигрантите в Гърция

 

Почти 9300 бежанци и мигранти са пристигнали в Гърция през август, като това е двойно повече в сравнение със същия месец миналата година, показват най-новите данни на европейската гранична служба Фронтекс, цитирани от гръцката телевизия Скай и БТА.

 

Източното Средиземноморие е единственият регион, където има увеличение на пристигащите мигранти в сравнение с 2018 г. Това показва, че границата между Турция и Гърция отново е предпочитан маршрут към Европа за трафикантите.
Показателно е, че през август в региона са пристигнали три четвърти от мигрантите. 40% от пристигналите на гръцка територия са афганистанци.

 

В периода януари - август тази година миграционният поток в Източното Средиземноморие е достигнал 38 313 души, с 10 процента повече от съответния период миналата година. Обратно, по централния път към Италия и по западния към Испания пристигналите мигранти не надвишават 22 хиляди души.

 

Гръцкото правителство вече одобри мерки за облекчаване на ситуацията с голямото струпване на мигранти по островите. Сред мерките са отмяна на правото за обжалване на отказ за предоставяне на убежище, прехвърляне на бежанци и мигранти в центрове в континентална Гърция и оказване на натиск за ускоряване на процедурата за връщане на мигранти в Турция по силата на споразумението на Анкара с ЕС.

 

Тенденция и в България

 

През последните месеци се наблюдава и тенденция за ръст на мигрантите и в България.

 

През август са задържани общо 331 граждани на трети страни. Броят им е с 11.1% повече в сравнение с предходния месец, когато е бил 298 лица. През юни пък задържаните са били 164 лица, става ясно от месечната статистика на МВР. 

 

През периода януари-август 2019 г. са задържани общо 1587 граждани на трети страни.

 

От тях на вход на държавната граница – 299, на изход без регистрация – 343 и установени в незаконен престой във вътрешността на страната – 945 лица. Спрямо общия брой на задържаните през същия период на 2018 г. (1453) се отчита увеличение с 9.2%.

 

През периода януари-август 2019 г. на вход са задържани 299 граждани на трети страни, от които 188 на зелена граница и 111 на ГКПП. Наблюдава се 22.7% намаление в сравнение със същия период на 2018 г. (387 лица).

 

Мигрантите не харесват България

 

Характерна за България особеност е, че продължава тенденцията да има повече задържани на изход от страната, което е индикатор, че голям брой мигранти влизат и преминават транзит през България към мечтата си за по-добър живот в Западна и Северна Европа.

 

Много изследвания показаха през годините, че мигрантите и бежанците не харесват стандарта на живот в България и правят всичко, за да не се задържат в нея.

 

Запазва се тенденцията в България да преобладават гражданите на Афганистан.

 

В момента в центровете на Държавната агенция за бежанците са настанени 405 души, а общият им капацитет е 5160.

 

От началото на годината 128 души са получили бежански статут, а 208 хуманитарен.

 

Ръст на молбите за убежище в ЕС

 

На този фон Европейската агенция за подкрепа на правото на убежище (EASO) съобщи, че молбите за получаване на убежище в Европейския съюз значително са се увеличили през юли.

 

През юли молбите са били 62 900, с 26 процента повече от тези през юни. Това е най-голямата бройка от март 2017 г. Статистиката обхваща ЕС, Норвегия и Швейцария.

 

Увеличаването може донякъде да бъде обяснено с факта, че през юни молбите са били много малко, посочи EASO. Независимо от това молбите през периода януари-юли са с 11 на сто повече от същия период на миналата година.

 

Кандидатите за убежище най-често са от Сирия, Афганистан и Венецуела - около една трета от всички лица, подаващи молби.

 

Европейските власти са обработили през юли 50 970 молби и са отхвърлили 65 процента от тях. Има и 455 113 молби, по които предстои решение.

 

Дори и да се увеличават, молбите за убежище са далеч от връхната точка, достигната през 2015-2016 г. През юли 2016 г. е имало около 120 000 молби всеки месец.

 

Правителствата на държавите от ЕС на няколко пъти не успяха да се договорят за обща политика по предоставянето на убежище и миграцията. Въпросът е в дневния ред на срещата на ЕС на 23 септември в Малта. 

 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #1

    Западна Европа се ислямизира с много бързо темпове, в Германистан, вече се отчита, че в някой градове германците са малцинство.Западна Европа трябва да бъде готова ида може да поеме още и още преселници, особено от кафявите българи

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.