Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа иска да разбере българската визия

0 коментара

Доволен ли сте от срещата на правителството и политическите ръководства на НДСВ и на ДПС?

Най-интересното и ефективно е, че тук можахме да засечем информация от Брюксел, от Страсбург, от различните структури на ЕС. Сега всеки от нас има една разширена и унифицирана визия за нещата. Най-интересното беше, че ние се споразумяхме, че никаква драма не е произтекла в Лакен. Спрягат се дати, които са заложени още 1999, 2000 година. Това е, което България сама си е начертала като един рубеж, като един вододел. И спрямо тези дати ние следва да виждаме фази, които са вече конструирани, и темп, който е съобразен с тези дати - 2004 ако може де приключим преговорите, 2007 да станем пълноправни членове на ЕС, няма нищо фатално.

Вие не отчетохте като грешка разделянето на критериите на политически и на икономически?

Ние не сме го коментирали този въпрос. Това според мен и от най-критична гледна точка няма как да се квалифицира като грешка. Това е едно подсказване на допълнителен инструментариум за самите субекти на европейската политика. Много често те, когато ние сме в пасивна позиция казват - ама споделете какво Ви вълнува или ако имате друго виждане кажете го и него, за да влезе в обръщение. Последният път, например, работна група от ЕК, надълго и нашироко искаше да ме изслуша за нашата визия за бъдеща Европа - дали акцентът е върху националните държави, които все повече повишават своя синхрон или акцентът е върху една съвкупност от държави, които съзнателно и доброволно намаляват постепенно своя суверенитет. Каква да бъде общата европейската отбранителна политика, дали е задоволително сегашното състояние на обединените въоръжени сили на Европа, количествени аспекти там ли трябва да се преследват или да се наблегне на една колективна отбрана, по модела на НАТО. И както виждате, ако се казва политически или икономически критерии, това не означава, че те взаимно се изключват, а че се подсказва на партньора да ни разглежда в една светлина, която взаимно да ни облекчи.

Кой ще стане шеф на военното разузнаване?

Не мога да се ангажирам с такава прогноза. Искам първо да видя как встъпва в ефективна позиция новият президент и какви послания ще направи в този бъдещ, но скорошен момент. Ние сега изцяло сме се концентрирали върху доработването на проектите за военна доктрина и върху концепция за национална сигурност. Когато улегнат тези документи, тогава следва да се говори за диспозицията на службите за сигурност и как те да се ръководят. Самите ръководители на службите казаха, преди месец и половина, когато имахме среща тук, в парламента, че се нуждаят от един много модерен законов регламент, за да подобрят взаимодействието помежду си. Те бяха прави и това е, което парламентът им дължи. Закон за тяхната дейност, плюс тези два документа - военната доктрина и концепцията за национална сигурност, и кръгът ще се затвори. Чак след това е въпросът за тяхната конфигурация, подчиненост, взаимодействие, мандатно или ротация на ръководствата им, но това са вече детайли от конкретиката. Първо да сглобим законовата рамка.

Редно ли е преди 22 януари 2002 година президентът Стоянов да назначи титуляр на този пост?

Ние видяхме, че между премиера и новоизбрания президент се състоя среща. Освен това, изявления на сегашния президент и на бъдещия президент се пресрещнаха в публичното пространство и като че ли започнаха да противоборстват, но все пак не се стигна до криза. Аз мисля, че едно благоразумие властва в момента на всички нива и няма как да се получи някаква точка на кипене. Наблюдавам същото и във военната област. Ето, ние с известни усилия, но очаквани, проведохме консултациите по декларацията за ракетите. Много хора се питаха как ще се преодолее мисленето на някои хора, които са силни привърженици това оръжие да остане в нашите въоръжени сили, как ще се сработите, например, с Коалиция за България, там има бивши военни и т.н. - сработихме се и не бих казал, че това беше изтощително и кой знае колко нервно. Според мен тази стилистика си пробива път и в другата сфера, където се води диалогът за началниците на службите. Аз веднъж казах, че няма да бъда изненадат от нищо - президентът Стоянов да назначи титуляр или президентът Стоянов да не назначи титуляр. Просто нещата в България стават все по-добре, но все още не стават перфектни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.