Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейската реакция: "Времето за игрички изтече, трябва решение"

"Вече знаем какво британският парламент не иска, но още не знаем какво желае"

4 коментара
Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас

"Времето за игрички изтече". Този коментар на германския министър на външните работи до голяма степен обобщават разочарованието и раздразнението сред страните и лидерите в Европейския съюз, предизвикани от снощното гласуване в британския парламент, който отхвърли с голямо мнозинство постигнатото досега споразумение за Брекзит.

В ефира на радио "Дойчландфунк" Хайко Маас заяви, че не остава много време за намиране на решение за британското напускане и че има нужда от нови преговори между Великобритания и ЕС и да се обсъди въпросът с предпазната мярка за границата между Северна Ирландия и Република Ирландия.

"Трябва да се избегне митнически граничен контрол при всички обстоятелства", каза той.

Запитан за възможността да се отложи датата на Брекзита, той заяви, че ако такова искане бъде отправено към ЕС, блокът ще го обсъди конструктивно.

Германският вицеканцлер и министър на финансите Олаф Шолц пък предупреди за риск от хаотично излизане на Великобритания от ЕС. "Днес е горчив ден за Европа", написа той снощи в Туитър. "Ние сме подготвени, но един твърд Брекзит представлява най-лошия от всички варианти за ЕС, но особено - за Великобритания", смята германският вицеканцлер.

Новата лидерка на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер също изрази "дълбоко съжаление" за отхвърлянето на сделката, а министърът по европейските въпроси окачестви случилото се като "бедствие", но увери, че "вратите на Европа остават отворени".

Лидерът на блока на ХДС/ХСС в Бундестага Ралф Бринкхаус призова всички страни "да запазят спокойствие". "Но ЕС не може да се откаже от своите принципи, макар да искаме и занапред да поддържаме тесни връзки с британците", написа той в Туитър.

Германското правителство с бързи темпове се готви за хаотично излизане на Великобритания от ЕС, съобщи на сайта си в. "Ханделсблат", позовавайки се на конфиденциален документ на външното министерство.

"Никой не иска Брекзит без сделка, но вървим натам", каза еврокомисарят по икономиката Пиер Московиси в ефира на телевизия "Франс 2".

И според френския президент Еманюел Макрон Великобритания ще бъде най-големият губещ, ако напусне ЕС без сделка, предаде Ройтерс.

"Вторият вариант е, както ни казват - според мен точно това ще направят, познавам ги малко - "ще се опитаме да подобрим каквото можем да получим от европейците и пак ще гласуваме", добави френският президент. В такъв случай, по думите му, "ние може би ще направим подобрения по едно-две неща, но не мисля, че ще стане, защото ние постигнахме максимално възможното по сделката и няма да спрем да защитаваме европейските интереси само за да решим вътрешнополитическите въпроси на Великобритания", каза Макрон по време на среща с френски кметове.

"Има и трети вариант, те да кажат - и според мен те ще започнат с втория вариант и ще стигнат до третия - "в действителност, ще ни трябва още време за да предоговорим нещо", каза Макрон и добави, че това създава много несигурност и тревога.

Ирландия заяви, че споразумението за излизането на Обединеното кралство от ЕС, което премиерът Тереза Мей постигна с Брюксел, не може да бъде предоговаряно, дори след категоричното му отхвърляне в британския парламент вчера, предаде Ройтерс.

"Ирландското правителство признава, все пак, че един хаотичен Брекзит е лош вариант за всички, не на последно място в Северна Ирландия. Все още не е твърде късно да се избегне този изход и ние призоваваме Обединеното кралство да каже как предлага да се излезе от тази безизходица в най-спешен порядък", се казва в изявление на правителството в Дъблин.

Лондон най после да каже какво иска

Европейският парламент обсъди тази сутрин резултата от снощното гласуване в британския парламент, с което бе отхвърлено постигнатото споразумение за оттеглянето на Великобритания от ЕС.

Председателят на ЕП Антонио Таяни посочи, че е твърде рано за оценка на последиците. Ясно е, че не желаем раздяла без правила. В британския парламент има мнозинства срещу споразумението и срещу оттегляне без договореност, но няма положително мнозинство, което да очертава посоката напред, добави той.

Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс добави, че напускането на Великобритания е свързано с щети, а ЕС се опитва да ги ограничи. Трябва да изчакаме събитията във Великобритания и трябва да се подготвим за всякакъв възможен изход, добави той.

Главният преговарящ на ЕС Мишел Барние отбеляза, че британските депутати, отхвърлили снощи споразумението, са гласували "против" по различни, понякога противоречащи си причини. Днес нито едно възможно развитие не е изключено, остават 10 седмици и досега никога опасността от раздяла без споразумение не е била по-голяма. Избягването на тази възможност остава наша основна цел, каза Барние.

ЕС е готов да обсъди различно споразумение за Брекзит, ако Лондон промени сегашните си "червени линии". Но предпазният механизъм, гарантиращ избягването на физическа граница на остров Ирландия, трябва да остане, каза Барние пред Европейския парламент в Страсбург.

Групата на Европейската народна партия (ЕНП) призова британските депутати да обяснят какво искат, за да може ЕС добросъвестно да приключи преговорите. Мнението на ЕНП е, че няма място за предоговаряне на постигнатото споразумение.

Социалистите и демократите определиха снощното гласуване в парламента в Лондон като историческо поражение за премиера Тереза Мей. Вече знаем какво британският парламент не иска, но още не знаем какво желае. Няма да предоговаряме споразумението. Заявката на Великобритания за напускане на ЕС е обратима и ако британският парламент не намери ясен път напред, може би е време хората да участват в нови избори или второ допитване, добавиха социалистите.

Европейските консерватори и реформатори заявиха, че в последните 40 години ЕС се самовъзприема най-вече като общо политическо пространство, а британците виждат в него основно пазар. Ще бъде жалко, ако не бъдат положени допълнителни усилия британският парламент да утвърди сделката, добавиха консерваторите.

Според АЛДЕ гражданите не бива да стават заложници на политически игри. Великобритания е изправена пред въпроси за своето съществуване. Време е да кажем на британските приятели, че за доброто на тяхната страна е необходимо единодействие между техните партии, добавиха либералите.

Зелените призоваха, ако в британския парламент няма мнозинство за бъдещите действия, да бъде свикано второ допитване. Според тях въпросът следва да бъде дали избирателите подкрепят напускане на основата на постигнатото споразумение, или предпочитат да останат в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #4

    Тия гаргите ли плашат??:):):) Точно брюкселците ще гризнат дръвцето накрая. Ако не позволят добър договор, Британия ще излезе БЕЗ ДОГОВОР!!!! Дори тогава Британия не я мислете, защото Тръмп чака на изхода. И САЩ ще натрави договор с Британия а брюкселци ще го д.....!!!! Жалко за народите от ЕС! ТурбоЛиберастГлобалистите още май не са разбрали че Тръмп, Британия и всички народи в ЕС, НЕ СА ПРОТИВ ЕС а са против тях!!!!!

  2. coffee davidov
    #3

    Дайте да го прочетем това споразумение, толкова много се говори за него, а още никой не го е сложил да се смъкне и да се прочете, сигурно е 500 листа, ама какво да се прави.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. асен
    #1

    когато камерън се възпротиви на назначаването на юнкер за председател на ЕК, защото старият ишиас не може и няма да иска реформи, меркел и францата си направиха оглушки. тогава стана дума за референдум, който искащите да излязат от ЕС спечелиха. така че русофилът маас да върви да се пери.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.