Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейски наблюдатели ще следят примирието в Южна Осетия

109 коментара
Европейски наблюдатели ще следят примирието в Южна Осетия
Външните министри от ЕС подкрепиха изпращането на европейски наблюдатели, които да следят за спазването на примирието в Южна Осетия, постигнатото с посредничеството на Франция, предаде Ройтерс. "ЕС е готов да се ангажира, включително на място, в подкрепа на усилията на ООН и ОССЕ", заяви в сряда ирландският държавен министър, отговарящ за задморското развитие Питър Пауър след извънредното заседание на ЕС в Брюксел. Подробностите по изпращането на наблюдателите ще бъдат обсъдени на среща на външните министри от ЕС през септември.

"Ние сме твърдо решени да действаме на място. Трудно е да се каже, че сме оптимисти, но сме обнадеждени от случилото се тази сутрин (б.ред. заседанието на външните министри). Трябва да минем и през ООН", заяви френският външен министър Бернар Кушнер, чиято страна е ротационен председател на ЕС.

Двадесет и седемте страни членки на ЕС приеха декларация, с която призоваха Русия и Грузия да спазват "ефективно примирие", като се придържат към предложения от френския президент Никола Саркози мирен план.

Върховният представител за външната политика на ЕС Хавиер Солана заяви, че Съюзът е твърдо решен да изпрати хуманитарна помощ и да помогне за реконструкцията на засегнатите от войната населени места. Това ще стане веднага след като сигурността в района бъде възстановена.

Разделение в ЕС по отношение на Русия

Конфликтът в Грузия отново очерта различията в ЕС по отношение на Русия, които помрачават връзките с Москва след разширяването на блока на Изток през 2004 г. Полша и балтийските републики, които се опасяват от поведението на Русия, която използва военна, икономическа и политическа сила, за да влияе на съседите си, осъдиха агресията на Москва и искат по-твърда линия от страна на ЕС.

Декларацията, с която приключи срещата на министрите, не отговори на грузинските очаквания. Преди ден грузинския посланик в ЕС Саломе Самадашвили поиска ЕС да определи руската инвазия като "акт на агресия", да осъди бомбардировките на грузинския град Гори, да изрази съмнение за преговорите ЕС-Русия за ново стратегическо споразумение и да препотвърди териториалната цялост на Грузия.

В същото време италианският външен министър Франко Фратини разкритикува Грузия и заяви, че не може да става и дума за създаване на "антируски фронт".

Френското председателство на ЕС смята, че точно сега е по-добре да се съсредоточи върху разрешаването на проблема, отколкото да се опитва да анализира войната, кой какво е започнал, кой е реагирал и ЕС е обединен зад тази идея, заявява високопоставен европейски дипломат пред Euobserver. Той допълва, че председателството иска да осигури възможно най-голяма възможност за маневри при бъдещо посредничество.

"Ситуацията е все още в развитие. Не е черно-бяла. Разбира се, Грузия направи някои грешки, Русия направи някои грешки. Но идеята сега е да се подпомогне посредничеството, да се види какво можем да направим от хуманитарна гледна точка", пояснява източник, близък до френското председателство.

Във вторник Русия и Грузия подписаха изготвен от Русия план с шест принципни точки за спиране на огъня. Той предвижда войските на двете страни да се изтеглят до позициите си отпреди началото на конфликта, както и международни преговори за вариантите на "сигурност и стабилност" в грузинските сапаратистки райони, които станаха повод за кръвопролитния конфликт.

Петдневната война избухна на 8 август, когато Грузия предприе обстрел срещу подкрепяните от Русия сепаратисти в Южна Осетия, а Москва отговори с масивна контраофанзива, като навлезе с танкове и изтребители дълбоко в грузинска територия, бомбардирайки военни обекти и населени места.

Боевете отнеха живота на стотици цивилни граждани и шокираха бивши комунистически страни, както и държави като Украйна, Молдова, Армения и Азербайджан, третирани от Русия като "близка чужбина". Те се стреснаха от демонстрираната агресивност на Москва, която показа, че за в бъдеще няма да се церемони с който и да е прозапзано настроен съсед.

"ЕС трябва да каже "не" (на подчиняването на Грузия от Русия) и да изтласка Русия навън. Това означава твърд език, санкции (срещу Русия) и бърза хуманитарна намеса на ЕС", заяви представител на една от балтийските държави.

Руското нахлуване в Грузия беше открита "военна агресия" и Москва би трябвало да плати цената в рамките на отношенията ѝ с ЕС, като суспендиране на сегашното споразумение за партньорство и сътрудничество или символично ембарго върху вноса на оръжие, смята Нику Попеску, анализатор от Европейския съвет за външни отношения.

"Първият урок от тази криза е, че старата политика на неангажиране на ЕС окуражи и двете страни към ескалация на действията", каза Попеску. "От гледна точка на ЕС, първата "жертва" е теорията, че като се ангажира повече с Грузия, ЕС ще раздразни Русия и ще провокира нестабилност", пояснява той.

Трудността с мироопазващите сили

По време на посещението си в Москва във вторник Никола Саркози отбеляза възможността за мироопазваща мисия на ЕС, а Полша и балтийските републики веднага предложиха да изпратят свои военнослужещи.

Но създаването на мироопазващи сили, които да са приемливи за всички страни, може да се окаже твърде трудно, като Русия вече изключи участието на какъвто и да е грузински контингент, докато Михаил Саакашвили каза, че не приема участието на руски войски, които досега изпълнява "митротворческа" мисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

109 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миротворец
    #117

    Първата важна политическа победа на Грузия ще бъде отсвирването на руските "миротворци" от Абхазия и Грузия и въвеждането на истинска международна мироопазваща мисия под флага на ЕС!

  2. Глух плъх
    #116

    освен другото е пореден повод, при който могат да се разпознаят американските мекерета в ЕС. Но не това е скандалното."Разбира се, Грузия направи някои грешки, Русия направи някои грешки." Ега ти европейската позиция, ега ти. Докато някои грешат, други умират. И така 2000 пъти. Две хиляди човека живееха, дишаха, обичаха децата си, имаха мечти и надежди допреди седмица. Днес те са овъглени трупове и непрежалим спомен за оцелелите. "Някои грешки" не може да изчерпва истината и оценката на случилото се. Или по стара традиция руснаци, осетинци, грузинци, авхазци и др. са в графа унтерменшен. Те не са европейци и живот им може да е функция на "някои грешки".

  3. Крум
    #115

    "Русия и Грузия подписаха изготвен от Русия план с шест принципни точки за спиране на огъня"Защо си мисля, че споразумението е изготвено от Париж? ("в-к "Дневник")

  4. бързата кучка
    #114

    На място ли ги брои убитите или по сателитния канал на рушкото TV?

  5. твърд
    #113

    Само че вместо Деладие участва Саркози.Кой се прави на Хитлер няма да ви казвам.

  6. Вишински
    #112

    Заслужава си да се посмее човек. И да си отговори защо ДСБ е в опозиция. Защо ли? Защото, имаме поредната илюстрация за това, че тази формация няма никакво чувство за реалност и мярка. Те живеят в някакъв си техен, виртуален свят. Затова са и на такова дередже.То добре, че е така. Защото сегашното правителство са шайка глупаци, но поне не правят глупости във външната политика. А ДСБ настояват за приемане на Грузия в НАТО и според тях Грузия ни била съсед. Черноморски. Ама то и Нова Зеландия ще излезе,

  7. Вишински
    #111

    В изблик на благородна злоба напомням, че преди дни така наречената партия ДСБ настояваше за "осъждане на руската агресия в Грузия". Също така, неуспешно опитвайки се да имитират Тодор Живков, тези другари дума по дума повториха първоначалната неадекватни коментари на Държавния департамент (само няколко часа по-късно САЩ запяха друга песен), водени от старата соц-логика "бе нема да сгрешиме, ако правим същото като съветските другари". Ето какво казаха членовете на тази партия:"Правителството на Путин

  8. мека китка
    #110

    Моля те, кажи-и-и-и-и-и, и-и-их!

  9. Честен социалист
    #109

    Я сега ни цитирай позицията на държавното и партийното ръководство, че ни гони склерозата, чух нещо, па не дочух съвсем...молим?

  10. руска злост
    #108

    Глух плъх е глух руски плъх

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.