Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейските централни банки се подготвят, ако някои страни се откажат от еврото

3 коментара
Европейските централни банки се подготвят, ако някои страни се откажат от еврото

Европейските централни банки започнаха да разработват планове за действие в случай, че една или няколко страни се откажат от еврото. За това пише в броя си от сряда в. "Уолстрийт Джърнъл", като се позовава на източници от финансовите среди.

Първият въпрос, който се опитват да решат банкерите, е как да превърнат разчетите на излезлите от еврозоната страни в национални валути, които не се използват от 2002 г.

Действията на финансовите регулатори се пазят в тайна, защото новината за такива планове в случай на отказване от еврото може да подрони доверието в единната европейска валута. Същевременно централните банки на страните в ЕС извън еврозоната разработват методики, които трябва да предотвратят спада на собствените им валути в случай на крах на еврото.

Швейцарската централна банка смята за възможно временното използване за разчети в страните, отказали се от еврото, на валутата на една неевропейска страна, като постепенно се минава към местните парични единици. Тази идея се поддържа от финансовите регулатори на балканските страни членки на ЕС, твърди "Уолстрийт Джърнъл". (Балканските страни, членове на ЕС, са три – България, Гърция и Румъния, като България е с валутен борд, при който левът е въззан за еврото – бел. ред., а Гърция е страната, за която най-често се спекулира, че е на път да напусне еврото и да върне старата си валута – драхмата – бел. ред.).

Безпокойство по повод възможната отмяна на еврото споделят и в централната банка на Великобритания, продължава изданието. Други подробности за плановете и методиките, които смятат да използват банкерите, изданието не разкрива.

В началото на декември бе съобщено, че британската икономика е започнала да се готви за отмяната на еврото. Според твърдения на самия бизнес тази подготовка е само част от управлението на риска. В частност вариантът за частична или за пълна отмяна на еврото се разглежда в телекомуникационната компания "Водафон" и във фармацевтичната GSK.

Европейските политици нееднократно заявяваха, че ще предпремат необходимите мерки, за да не бъде допуснат крах на еврото. На 8 декември ръководителят на ЕК Жозе-Мануел Барозу призова "да се направи всичко възможно, за да се спаси еврото", предаде Франс прес. По думите му, да се покаже, че европейската валута е сигурна, в момента е извънредно важна задача.

В края на ноември 2011 г. излязоха съобщения, че европейските борси тестват програмно обезпечение, в случай че редица страни напуснат еврозоната, и преди всичко Гърция. Слуховете за възможния отказ на страната от единната валута се появиха, след като през пролетта на 2010 г. Гърция поиска кредитна помощ от ЕС и МВФ. Обсъждането на такъв сценарий стана още по-интензивно през лятото на тази година, когато Атина изпадна в затруднение да рефинансира държавния си дълг.

Швейцарската банка UBS пресметна, че отказа от еврото на която и да било страна ще струва на всеки от жителите ѝ между 9.5-11.5 хиляди евро през първата година. В следващите няколко години загубите ще са между 3 и 4 хиляди евро на човек годишно.

Същевременно международната рейтингова агенция "Стандард енд пуърс”, която в понеделник предупреди, че може да намали кредитния рейтинг на 15 страни от еврозоната, обяви, че не разглежда възможността за разпадането на европейската валута, предаде Франс прес, като се позова на главния икономист на агенцията за Европа.

"Това съвсем не е сценарият, който разглеждаме днес”, заяви Жан-Мишел Сис, като припомни, че двете макроикономически хипотези за Европа през 2012 година се основават на варианта, при който еврозоната продължава да съществува.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    PAZI SE V TAJNA.... NARODEEEEEEE TAJNA SE PAZIIII!!! EVROTO KE PUKNEEEE!

  2. Анонимен
    #2

    1> твоят проблем е психологически ... проблемът е системен, нещата са сериозни и не могат да бъдат решени с лозунги!

  3. Анонимен
    #1

    Проблема в Европа е психологически.Има много политика тук.Просто трябва да се свикне с нисълта, че няма ненаказано добро.Неможе 5-6 години да се знае, че Гърция е акто троянски кон и да не се реагира адекватно...да се разпродава територия и да се реши проблема...има много желаещи за покупка на тези активи...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.