Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврогрупата готова със сценарий за излизане на Гърция от еврозоната, Атина отрича

8 коментара

Гръцкото министерство на финансите опроверга категорично слуховете в Еврогрупата, според които е поискано членовете на еврозоната да подготвят планове за нейното излизането от валутния съюз, предаде Франс прес.

"Гръцкото министерство на финансите категорично опровергава статиите, според които при телеконференция в рамките на Еврогрупата е поискано членовете на еврозоната да подготвят планове за евентуално излизане на Гърция от еврозоната", се казва в комюнике на министерството, разпространено в сряда.

По-рано агенция Ройтерс съобщи, че консенсус по темата е бил постигнат в понеделник следобед по време на едночасова телеконференция на Еврогрупата (Eurogroup Working Group – EWG).

Ройтрес твърди, че информацията била потвърдена от представители на еврозоната, а също и от документ от разговора.

В EWG участват представители Еврогрупата, които подготвят срещите на финансовите министри и които в същото представляват временно спасителния фонд - Европейския механизъм за финансова стабилизация (EFSF). Той се състои предимно от зам.-финансови министри и висши представители на централните банки.

Еврогрупата се съгласи, че всяка страна от еврозоната трябва да подготви индивидуален извънреден план, свързан с потенциалните следствия от излизане на Гърция от еврозоната, е заявил пред Ройтерс източник, запознат с дискусията.

Ситуацията в Гърция, където на 17 юни ще се провеждат нови избори, със сигурност ще се обсъжда на срещата на върха на ЕС по-късно в сряда.

Гръцкото министерство на финансите опроверга, че е обсъждан план за излизане на страната от единната европейска валута, но преди срещата на ЕС белгийският финансов министър Стевен Ванакере заяви: Всички резервни планове (за Гърция) се свеждат до едно и също – като правителство да сме отговорни да предвидим дори и онова, което се надяваме да предотвратим.

Предстоящите избори в Гърция – вторите за два месеца – се разглеждат като референдум дали страната ще остане в еврозоната и ще проведе исканите болезнени реформи и икономии, или ще напусне и ще си върне националната валута. Проучванията на общественото мнение показват, че са възможни и двата варианта.

Документът, на който Ройтерс се позовава, посочва потенциалните разходи за всяка отделна страна членка в случай, че Гърция излезе от еврозоната. Посочва се, че ако това се случи, стремежът ще е към "приятелски развод".

Освен това в документа се казва, че ако Гърция реши да напусне, ЕС и МВФ ще ѝ предоставят над 50 милирада евро, за да улеснят процеса.

Посочва се също, че Атина ще трябва да понесе огромни разходи при излизане от еврозоната, докато разходите за останалите страни членки ще са далеч по-ограничени.

В документа обаче се казва също, че рискът от ефект на доминото, който да засегне останалите държави от еврозоната, за момента е подценен.

Несъмнено, пазарите ще загубят доверие в еврото, пише в документа.

Германската Бундесбанк обяви в сряда, че евентуалното излизане на Гърция от еврото ще е "управляем" процес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Стана явно, че на клона на еврото маймуните са прекалено много и гладни. Естествено е зоната на еврото да стане по-малка и сплотена. Вероятно това ще стане до една-две години.

  2. Анонимен
    #7

    Аз пък си мисля, че вярата в еврото ще се подкопае ако Германия спре да го подкрепя, не ако Гърция излзе, хехе. А за който пита за дъловете - те вече им опростиха 60-70%. В крайна сметка не този който е взимал, а този който е давал отпира пешкира. Друг е въпроса, че взимането на толкова дълг няма как да стане без измама, ама света не е стигнал да търси отговорност до такива нива.

  3. Анонимен
    #6

    Това могат съвременните пазарно ориентирани към собствените си кариери и джобове управленчески елити-това правят:"управляват" процесите на създаване на ЕС,после на разваляне!Важното е ТЕ нещо да управляват и еврозаплатата да им е в джоба, а на народите- зрелища без хляб!Какъв е извода?Нов "бардак" със стари "специалисти" не става!Не може хора с манталитет и поведение на разрушители да създават и строят!Дори Че Гевара го казва и доказва!А и народа казва,че и дядо можел,но козата си искала пръч!Не

  4. Анонимен
    #5

    Типично по нашенски - комшията да е зле!! Ще се затрием от глад и скудоумие без да се замислим защо е така. А Гърците не ги мислете, и преди ,и сега и за в бъдеще ще живеят по-добър живот от нас. Защото имат ЧЕСТ и са готови да Я бранят. Я се поразровете и четете какво е ставало в Гърция и след двете войни, и през *60-те (военната хунта). Факта,че благоденстваха с десетилетия не е случаен - каде с кръв, каде с външна дипломация Гърците си СПЕЧЕЛИХА това. И пак ще се измъкнат от ситуацията. ГАНЮ ДА МУ МИСЛИ!!!

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  6. Анонимен
    #3

    Сега разглеждах сайтове за почивка през лятото и не свалят цените гадовете. Ще почакам още малко.

  7. Анонимен
    #2

    А дали ще си връща дълговете? Ако те станат неплатими, следователно да бъдат опростени то си заслужава излизането от Еврозоната. Гърция ще започне от нулата и може да си запази сегашния стандарт на живот. Народът има достатъчни спестявания в евро и долари за да подържа вноса на стоки. Държавата ще пусне на воля печатниците на драхми и скоро гърците могат да станат пак милиардери. Гърция има голям опит в това. Не е за пръв път.

  8. Анонимен
    #1

    Ама ... Гърция от няколко месеца е извън Еврозоната ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.