Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гръцкото правителство ще ускорява реформите, започва с приватизация

Исканото предоговаряне на условията по кредитното споразумение ще почака

5 коментара
Гръцкият премиер пред парламента в Атина

Новото гръцко правителство представя в петък програмата си в парламента в Атина, в която основното ще бъде спешно започване на обещаната, но неизвършена приватизация. Междувременно според гръцките медии правителството, отчасти и заради твърдата позиция на "тройката" кредитори, засега отлага искането си за предоговаряне и облекчаване на спасителния план, докато не ускори реформите и не навакса изоставането в неговото прилагане.

Новият гръцки премиер Андонис Самарас, който вчера се върна на работа, след като се възстановяваше цяла седмица от операция на окото, ще представи в парламента програмата на своя коалиционен трипартиен кабинет. Дебатите по програмата ще продължат до полунощ в неделя и ще приключат с гласуване.

Програмата е своеобразен вот на доверие към кабинета. Тя бе съгласувана между трите партии, участващи в управляващата коалиция - консервативната Нова демокрация, социалистическата ПАСОК и Демократичната левица, които разполагат със 179 от общо 300 места в парламента.

След първата си среща с "тройката" международни кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ, които са в Атина за оценка на бюджетното и финансово състояние на Гърция във връзка с по-нататъшното кредитиране на страната, Самарас заяви, че неговият кабинет е решен да даде съществен тласък на бюджетната консолидация, да ускори стурктурните реформи, за да се постигне растеж на икономиката, да се създадат работни места и да се гарантира социалната кохезия.

Досега правителството даде да се разбере, че иска да предоговари условията по спасителния пакет и да получи повече време от кредиторите за изпълнение на фискалните цели. Пред "Файненшъл таймс" обаче новият финансов министър Янис Стурнарас заяви, че правителството трябва да ускори реформите преди да поиска промени в меморандума за икономиите. "Програмата е "извън релси" и не можем да поискаме каквото и да било от кредиторите ни преди да я върнем в нормалното ѝ русло", заяви Стурнарас и добави, че "все още има светлина в тунела, но това е един дълъг тунел".

"Приземяване върху...тръните на "тройката", отбелязва в заглавие в. "Етнос", като подчертава, че министър-председателят Самарас и финансовият министър Стурнарас при първата си среща с представителите на трите институции са се сблъскали със "суровата действителност", тъй като кредиторите не смятали да отстъпят и били непреклонни в исканията си Атина да изпълни поетите ангажименти и да приложи програмата, за да продължи външното ѝ кредитиране.

В. "Та неа" твърди, че за момента изобщо не ставало дума за предоговаряне на меморандума за икономиите, както искат управляващите. Гръцкото правителство разчита да получи до 20 август 31,5 млрд. евро от европейския механизъм за подкрепа, за да покрие плащанията си по заплати и пенсии, да ускори рекапитализацията на банките и да изплати облигации, които държи в портфейла си Европейската централна банка. На 20 август изтича падежът на облигации на банката, които трябва да бъдат покрити. В същото време държавните фондове и каси се нуждаят от свежи пари, за да могат да извършат плащания на пенсии и заплати през септември.

Самарас започва с приватизация

Трипартийната коалиция в Атина се очаква да постави акцент върхту приватизациите, за да промени негативния климат, възникнал във вреда на страната след двете изборни процедури през май и юни и след месеци наред бездействие на правителството, пише в петък сайтът Репортер.GR.

Според публикацията в дневния си ред кабинетът Самарас е поставил на видно място намерението да ускори реализацията на приватизационната програма поради простия факт, че вече няма място нито за нови данъци, нито за нови съкращения и затягане на коланите.

Още в следващите дни премиерът Самарас ще трябва да даде ясни доказателства, че ще даде тласък на изостаналите реформи и по-специално на приватизациите и да покаже, че има "добра воля" да изпълни поетите от страната ангажименти. В контекста на тези усилия вероятно от края на юни вече са готови папките с фирмите и организациите, подлежащи на приватизация, като държавната газова компания ДЕПА, газоразпределителната компания ДЕСФА, компанията за спортни залагания ОПАП, водоснабдителните компании в Атина и Солун и нефтената компания ЕЛПЕ.

Наред с тях премиерът ще трябва да представи и списък на организациите и фирмите, които ще се закриват или сливат.

На първо място в приватизационния списък е железопътният оператор ТРЕНОСЕ, който е част от железопътната компания ОСЕ, към която интерес проявяват французи и руснаци. В същото време дъщерните поделения на АТЕ банк (Аграрната банка), захарните, тютюневи и млекопреработвателни предприятия - ЕВЗ, СЕКАП и Додони, биха могли да бъдат продадени още този месец.

Текат конкурси за продажбата на ДЕПА и на държавната лотария, а също и на недвижимости, като старото атинско летище Елиникон, международният радиотелевизионен център, създаден за нуждите на Олимийпските игри в Атина през 2004 г., и на спортни съоръжения на островите Родос и Корфу. Става дума за държавни активи, за които биха могли да бъдат направени инвестиции в Гърция.

Във връзка с приватизацията на железопътната компания ОСЕ премиерът Самарас е получил оферти от страна на руски и китайски компании. Не е изключено пък французи да поемат контрола върху пътническите и търговски потоци по линията от Патра през Атина и Солун до КПП Евзони на границата с Албания. За държавната лотария се очаква да започне конкурс, за участие в който вече бе проявен интерес от три компании.

За ДЕПА и ДЕСФА се предвижда да бъдат пуснати акции. Интерес към приватизацията на тези две компании бе проявен от 17 консорциума.

Приватизацията на радиотелевизионния център от врлемето на Олимпийските игри през 2004 г. (IBC), в който сега се помещава търговският център "Голдън хол", трябва да бъде извършена до края на годината и се очаква да донесе значителни пари на хазната.

Правителството в Атина сериозно проучва възможността да стартира отново преговори с девет компании, които искат да се сдобият със старото атинско летище Елиникон. Кабинетът планира договори за по-нататъшно раздържавяване на организацията,  управляваща пристанище Патра, а също и за приватизацията на компанията, отговаряща за Солунското пристанище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    То е видно, че и сами не си вярват, но но кредиторите, не мога да се начудя на кредиторите! Гърция е държава, с която не трябва да се водят НИКАКВИ ПРЕГОВОРИ! Каквото могат да вземат, да вземат и да бягат от там - всеки ден, месец и година ще им носят НОВИ И НОВИ ЗАГУБИ!! Май не са и чували поговорката "ПО-ДОБРЕ УЖАСЕН КРАЙ, ОТКОЛКОТО УЖАС БЕЗ КРАЙ":о)))!

  2. Анонимен
    #4

    Oгромния БВП на Гърция просто е един мит и балон, надут за нуждите на КРЕДИТОПОЛУЧАВАНЕТО. Сега, когато на дневен ред идва КРЕДИТОВРЪЩАНЕТО, този балон ще се спука с гръм и трясък! И истината, ГРОТЕСКНАТА ИСТИНА за гръцкото благосъстояние, ще стане видна на цял свят. И ще служи като пример, КАК НЕ ТРЯБВА ДА СЕ УПРАВЛЯВА ДЪРЖАВА! Гърците нямало да свиват разходите, а щели да се борят с рецесията... Смешно! И КОЯ Е ГЪРЦИЯ В СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА? И как Гърция ще спре рецесията? Че това изобщо не е само гръцки проблем! Такива по-големи и по-велики от Гърция стоят смирено мирно пред рецесията, Гърция щяла да я бори...

  3. Анонимен
    #3

    Да бе, да. Кой им вярва на коварните му византийци. Пак ще спретнат някоя сxема.

  4. Анонимен
    #2

    До 1. Да, ще има острови за продан! Любо Пъпката си е заплюл няколко! :)

  5. Анонимен
    #1

    Острови за продан ще има ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.