Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европейският съд осъди България за етническа дискриминация

Гражданите нямат механизми за защита от подслушване, констатираха отново магистратите

17 коментара
Европейският съд осъди България за етническа дискриминация

В един ден Европейският съд по правата на човека в Страсбург излезе с две осъдителни решения срещу България, с които за пореден път констатира, че страната има тежки проблеми със своите съд и полиция. Първото решение е за етническа дискриминация по повод неефективното разследване на нападението срещу Йоланда Йотова, която е от ромски произход. Пред съда тя е защитавана от адв. Михаил Екимджиев. Второто дело показва, че българските граждани все още нямат правна защита срещу неправомерно подслушване.

Йоланда Йотова живее в с. Ъглен, близо до Луковит. На 13 юли 1999 г. вечерта тя е простреляна в гърдите в нейния дом от група неидентифицирани нападатели. Тя е тежко ранена, хоспитализирана и впоследствие остава инвалидизирана със 75% увреждания.

Полицията и прокуратурата в Луковит и Ловеч веднага образуват дело, но не успяват да установят извършителите на нападението. Европейските магистрати смятат, че разследването е било неефективно, защото властите не са извършили редица необходими действия, които са можели да доведат до разкриване на извършителите. Те са спирали досъдебното производство на няколко пъти, а някои от следствените действия са били извършени с много голямо закъснение.

Заради това съдът намира нарушение на правото на живот, гарантирано от Европейската конвенция за правата на човека. Съдът в Страсбург намира и етническа дискриминация в случая. Според институцията българските власти не са разследвали, а са били длъжни да разследват възможните расистки мотиви за извършване на престъплението.

Редица факти по делото насочват към това, че то е извършено от няколко младежи българи за отмъщение във връзка с предходен конфликт между група българи и група роми в нощно заведение в с. Ъглен, станал два дни по-рано.

В резултат полицията в Луковит в продължение на два дни е патрулирала в с. Ъглен и в друго съседно село с цел да предотврати етническия конфликт. Впоследствие по делото са установени и други факти, насочващи към възможни расистки мотиви за извършване на престъплението.

Съдът подчертава, че разследващите органи не са направили никакви опити да установят евентуалните расистки нагласи на заподозрените и не са разследвали дали те споделят крайни екстремистки и расистки идеологии. ЕСПЧ присъжда 12 000 евро на жалбоподателката за претърпени вреди и 3 770 евро разноски по делото.

Съдът отново констатира, че гражданите нямат механизми за защита от подслушване

Второто дело е заведено от Румен Хаджиев срещу България. От 2001 до 2008 година той на три пъти е искал от българските съдилища информация дали е бил подслушван. Хаджиев е пускал заявленията си по реда на Закона за достъп до обществена информация, но и в трите случая информацията му е била отказвана с аргумент, че става дума за секретни данни.

Той завежда дело пред Страсбург, чрез което съдът потвърждава своето решение от 2007 година, че българските граждани все още нямат никаква гаранция, че когато и да е, могат да получат информация дали са били обект на подслушване и проследяване със СРС.

През 2007 година съдът в Страсбург се произнесе с пилотно решение, в което се казваше, че българският вътрешен министър има прекомерни права да подслушва, а гражданите нямат механизми за защита.

В настоящото решение съдът заявява, че към края на 2008 година ситуацията в България е била същата. Институцията обаче прави коментар и на работата на парламентарната подкомисия за контрол върху СРС, от която става ясно, че положението с подслушването в страната не се е променило. Съдът припомня докладите на подкомисията, в които се говори за множество нарушения на процедурите за използване на СРС-та, както и за това, че в България се подслушва масово.


Делото пред ЕСПЧ е водено от адвокатите Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация" и Михаил Екимджиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    А да съди Франция че гони ромито няма кой, а? "Кучета и котки може..."

  2. Анонимен
    #16

    Човешки Права

    Съпричасност за Всяка жертва на античовешко, антихуманно, насилие.

    Човешките права са преди всичко и в крайна сметка индивидуални.

    Затова е голям проблем и античовешка бъркотия,
    когато се уж защитават в групови партийни партизански,
    често пъти неточни термини, и сгански реалности,
    такива като "етнически групи" малки, средни или големи.

    Формално "ромски етнос" е въведен в Република България
    от двайсетина години. Объркващо по много показатели.

    Проблемът на престъпност от страна

  3. Анонимен
    #15

    Напълно си прав, но трябва да знаеш, че всеки съд съди според информацията, с която разполага. Нашите съдии също. Това е голямата вина на прокуратурата ни - не подготвя читави доказателства и в много случаи съдът не осъжда виновните поради това.
    А какво да кажем за полицията, която изобщо не си гледа работата. Помня че един ден офицер от полицията и човек от телевизията с камера бяха застанали на едно голямо кръстовище и за два часа установиха 129 нарушения на Правилника за движение по пътищата.

  4. Анонимен
    #14

    Време е българинът да се вземе в ръце и да съди страната за икономическа дискриминация от малцинството в България. Има за много неща. Тогава ще проличи наглостта на това малцинство, което освен да превръща помощите и желязото в злато, друго не знае. И ще види проблем с присъдата си.

  5. Анонимен
    #13

    къде бяха и са,палячовците от Страсбург,когато циганетата изнасилват,ограбват и убиват възрастните българки по селата??????????Да обвиняваш най-циганската държава в расизъм срещу циганите, е най-малкото наглост и лицемерие!!!!!!!!

  6. Анонимен
    #12

    държавата трябва да се съди до дупка и мат'ряла да плаща. като искат полицейски акции, да могат да си ги платят сега.

  7. Анонимен
    #11

    Ако един адвокат спечели дело срещу скапаната ти 'държава', то не повод да го наричаш продажник

  8. Анонимен
    #10

    Освен че вестници, радио и телевизия са купени от властта, но властта напоследък не пести пари да плаща на драскачи във форумите, които да я защитават. Тъжно, много е тъжно, че се намират такива индивиди като 1, 3 и др.

  9. Анонимен
    #9

    Ето защо не бива да се плащат данъци! Разни тарикати ги усукват чрез ловки съдебни номера!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.