Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврото - източник на объркване в Германия

0 коментара

Тези дни в супермаркета цената на батериите внезапно се понижи наполовина. Без съмнение - промоция. Но, идвайки на касата ви очаква неприятна изненада: фактурата е разделена на две: посочената с големи цифри на етикета цена е в евро, а не в германски марки.

В последно време много германци преживяха подобно нещо заради объркването, което цари около двойното обявяване на цените (в евро и в марки) в някои магазини - едва 100 дни преди голямата монетарна промяна на 1 януари 2002 г.

"В момента има голяма неяснота и това е проблем, който затруднява и разстройва много потребители", подчертава Карел Мон, говорител на главната асоциация за защита на потребителите в Германия - Zentraler Verband der Verbraucherschutz.

"Трудността идва от това, че няма закон за двойното обявяване на цените. Имаме само кодекс за добро поведение, който търговците и дистрибуторите подписаха доброволно", съжалява той.

В резултат - част от магазините използват само обичайните цени в германски марки, други пък уважават духа на кодекса, като обявяват равностойността на цените в марки и евро, трети - макар и малко на брой, тъй като това е незаконно, ги обявяват само в евро, а четвърти отдават предпочитание на цените в евро, като вписват съответната сума в германски марки с твърде малки букви на етикета.

Последната категория търговци предизвиква най-много раздразнение, тъй като знакът (сиглата) на единната европейска валута често се появява само твърде дискретно. "Има тенденция цените в евро да се появяват изписани с големи цифри, за да привличат клиентите", подчертава господин Мон.

Една германска марка в момента се равнява точно на 0,51 евро. Обърнати в единната валута, цените изглеждат разделени на две. С което се подмамват по-невнимателните купувачи.

От страна на търговците не се правят опити за отричане: "Зная, че някои магазини, между тях и големи, обявяват цените в евро с по-големи букви от тези в германски марки", признава Хубертус Пеленгар, който е член на ръководството на германската Федерация за търговия на дребно. "Ние критикуваме този подход. Това са изчисления, които не могат да подведат хората за дълго. Малко по-късно, когато отидат на касата, клиентите разбират за грешката си. И ако те направят покупката въпреки всичко, си тръгват много ядосани и повече не се връщат", смята той.

Проблемът: при липса на закон засегнатите търговци не рискуват нищо, докато обявяват цените и в германски марки, дори и със съвсем дребни цифри.

Объркването при обявяването на цените води и до друг риск: засилват се опасенията и скептицизмът преди влизането на евро банкнотите и монетите в обращение в една страна, която и без това не е ентусиазирана от идеята да изостави своята свещена марка - символ на следвоенния просперитет. Според проведено наскоро изследване 49 % от населението би предпочело националната валута да остане срещу едва 29 % привърженици на смяната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.