Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ферхойген похвали България и Румъния

0 коментара

Еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген похвали България и Румъния за усилията да извършват реформи, които ще подготвят влизането им в Европейския съюз, съобщи днес Ройтерс. В интервю за агенцията, дадено по повод на започващата в четвъртък в Букурещ донорска конференция за страните от Пакта за стабилност в Югоизточна Европа, Ферхойген каза още, че балканските страни трябва да се научат да работят в по-тясно сътрудничество помежду си, ако искат да постигнат желаната цел - членство в ЕС.

Еврокомисарят заяви, че извършвайки болезнени икономически и политически реформи, България и Румъния са показали на съседите си пътя, който трябва да извървят.

"Ако някои страни искат да се присъединят към ЕС, те трябва да покажат, че са в състояние да развиват регионално сътрудничество и че могат да решават проблемите си в сътрудничество със своите съседи", каза Ферхойген пред Ройтерс.

България и Румъния са "модел на това как се решават проблемите в района", цитира агенцията оценката на комисаря на ЕС по разширяването. Ферхойген изтъкна, че и двете страни имат правителства със стабилно мнозинство. И в двете страни се очертава национален консенсус в полза на европейската им интеграция, отбелязва още Ферхойген.

По повод икономическото положение на България и Румъния Ферхойген заяви, че "икономическите показатели като брутен вътрешен продукт не са предварително условие за членство".

Трябва обаче да има функционираща пазарна икономика и способност за справяне с конкурентните предизвикателства на вътрешния пазар. Ферхойген каза, че основните проблеми на страните кандидатки за ЕС и особено на България и Румъния са сравнително слабата съдебна система, лошата държавна администрация и широко разпространената корупция. "Потенциалните инвеститори се колебаят дали да инвестират в тези страни поради липсата на прозрачност", каза еврокомисарят.

Ферхойген смята, че всички страни, с които ЕС води преговори за присъединяване - с изключение на България и Румъния - имат възможност да влязат в ЕС с първата вълна на разширяването до 2004 г.

"Днес мога да кажа, че има десет страни, които имат ясна политическа стратегия да завършат преговорите до края на 2002 г.", заяви Ферхойген. Ройтер посочва, че това са Полша, Чехия, Унгария, Словакия, Словения, Естония, Латвия и Литва, Малта и Кипър. Румъния и България са си поставили за цел да се присъединят към ЕС няколко години по-късно, допълва агенцията.

Ферхойген подчерта също, че страните от Пакта за стабилност не бива да гледат на участието си в него като на второкласен заместител на членството им в ЕС, а като на част от същия процес на реформи и интеграция.

Всички държави от Пакта за стабилност в Югоизточна Европа искат да влязат в ЕС, но засега само две от тях - България и Румъния - официално имат статут на кандидатки за членство, припомня Ройтерс. Останалите страни от пакта са Югославия, Хърватия, Босна, Македония и Албания.

Ройтерс цитира организатори на срещата в Букурещ, според които западните донори искат да покажат, че възстановяването на Балканите продължава да бъде приоритет въпреки афганистанската криза. Според източниците на агенцията на конференцията в Румъния ще бъдат отпуснати 2,4 милиарда евро /2,1 милиарда долара/ за финансиране на проекти на Пакта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.