Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Филчев сондира БСП и за промени в НПК

0 коментара

Главният прокурор Никола Филчев сондира БСП за промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които да позволят опростена процедура за задържане на заподозрени и обвиняеми лица, за които има данни, че са извършили тежки престъпления. Представители на БСП разговаряха близо два часа с Никола Филчев за борбата с престъпността, след като предишните дни се срещнаха с главния секретар на МВР Бойко Борисов, зам.правосъдния министър Севдалин Божиков и с представителите на следствието.

Към момента главният прокурор е в отлични отношения с левицата, която внесе поправки в Гражданско-процесуалния кодекс, които дават право на прокуратурата да иска от съда разваляне на приватизационни сделки. Целта е да се върне отнетото през 1997 г. право на държавното обвинение.

Днес Филчев отново постави въпроса за търсенето на отговорност на "тези, които разграбиха държавното имущество под формата на приватизация". И вносителят на промяната в ГПК Любен Корнезов, и главният прокурор изразиха надежда, че предложението ще бъде одобрено от парламента още през септември. "Прокуратурата като представител на държавния интерес трябва да има възможността тогава, когато смята, че една сделка е незаконна, да постави въпроса пред съда", коментира Филчев. "Икономическото лоби в парламента е против подобна промяна", каза зам.шефът на соцдепутатите.

Обвинител №1 мотивира искането си за опростена процедура при задържане с необходимостта от повишаване на ефективността на правосъдието и наказване на виновните. Той обаче не посочи точно каква промяна очаква да бъде внесена. Социалистите изслушаха вижданията на Филчев, но не ги коментираха пред журналисти. Периодично с предложения като тези на прокурора излиза главния секретар на МВР Бойко Борисов. Основният проблем на вече две масирани акции по задържане на престъпници е, че те биват пускани поради липса на доказателства.

Според действащия в момента НПК, дадено лице може да бъде задържано само ако са налице доказателства, че е извършено тежко престъпление; че то е умишлено; да има и достатъчно доказателства, че задържаният е извършител на престъплението, както и данни, че задържаният може да се укрие и че може да извърши ново престъпление. При липсата на само едно от тези пет условия, съдът може да освободи задържан.

"Диктатурата в обществото може да бъде не само политическа, но и криминална. Когато престъпният свят установява диктатура, обществото трябва да се защити като създаде достатъчно бързи и ефективни мерки за репресия срещу престъпниците", обяви Филчев. Без да отрича нуждата от доказателства за задържането, Никола Филчев разви тезата, че правото на защита на обвиняемия води до парализиране на процеса. На другия полюс е обществената потребност от бързо и ефективно наказване на престъпниците - премахване на гаранциите, което пък води до накърняване на основни права на обвиняемите, поясни главният прокурор.

Той се обяви за разумното спазване на европейските стандарти по отношение на правата на задържаните, но това не трябвало да става за сметка на обществения интерес от бързо и ефективно правораздаване.

Общият извод от срещата е, че престъпността е силна там, където държавните правозащитни органи са слаби, обобщи обвинител №1 срещата си с БСП. Щом като така дръзко и така демонстративно в центъра на столицата престъпните структури правят опит за убийство, те нямат респекта към държавните органи, които бдят за обществения ред, подкрепи го и соцдепутатът Бойко Рашков.

Главният прокурор поиска с бъдещи поправки в НПК ясно да се формулират сроковете за приключване на разследването, внасянето на обвинителния акт в съда и завършването на делото в съда; строга отговорност при неспазването на тези срокове, когато става дума за тежки престъпления; опростяване на дисциплинарната отговорност за нарушаване на процесуалните срокове, както и ограничаване на възможностите на съдиите да връщат дела на прокурорите или прокурорите да връщат разследвания на следователите. Филчев поясни, че от БСП не са коментирали тези предложения.

Обвинител №1 обясни пред журналисти, че "европейските стандарти изискват ниска престъпност, а не безнаказана престъпност". Недопустимо е под формата на европейски стандарти да се създават законодателни решения, които обслужват интереса на даден административен орган, защото това води до парализиране на правосъдието и до неефективност на съдебната система, заяви още Никола Филчев.

След днешната последна среща с представителите на правораздавателните органи зам. председателят на БСП Румен Петков обобщи, че у БСП "се засили чувството на липса на диалог на институциите, за липсата на солидна организация в изпълнителната власт и синхрон в действия на изпълнителната власт в правосъдната система". Необходимо е задълбочаване на диалога, констатира заместникът на Станишев.

Според БСП правителството е останало встрани от диалога между институциите и според тях именно кабинетът трябва да го инициира. Румен Петков изрази надеждата на левицата, че в близко бъдеще правителството и мнозинството ще намерят "сили и воля да положат всички усилия за реализацията на този необходим и ефективен диалог за съвместна работа между тези звена и институции".

В отговор на въпрос дали това становище се споделя и от обвинителите Филчев уточни, че "прокуратурата като орган на съдебната власт, все още, която не принадлежи на правителството, би трябвало да не дава политически оценки". Разбира се, че убеждение имаме, но аз не бих искал да се ангажирам със становище, добави той.

БСП е удовлетворена от идеята на президента да се създаде съвет за координация за борбата с престъпността, заяви още Румен Петков. Той добави, че социалистите ще предложат на Първанов освен експерти в него да бъдат "поканени и журналисти, които в тези дни проявиха много силна гражданска позиция и висок професионализъм и признание".

Създаването на Съвет за координация на борбата с престъпността към президента възникна по време на вчерашната среща между Георги Първанов, министъра на вътрешните работи Георги Петканов, главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов и главния прокурор Никола Филчев. Това ще бъде деветият съвет към администрацията на президента.

Според вчерашното съобщение от президентството, идеята за новата структура се родила, след като всички участници в срещата се обединили, че е необходимо да се институционализира сътрудничеството на държавните органи в противодействие на престъпността. В резултат президентът приел предложението да се създаде поредното формирование към институцията президентство. Според представители на прокуратурата обаче идеята била на самия Първанов, а Филчев се съгласил да я предложи от свое име под предлог, че преди прокуратурата имаше координираща функция, а сега не.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.