Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Финансите: Няма страшно, инфлацията ще намалява

0 коментара

Високата инфлация за първите два месеца на годината не е тенденция и няма да доведе до актуализиране на бюджета, заяви заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев.

Вчера статистиката съобщи, че само за първите два месеца на годината е натрупана 4,4% инфлация, като поскъпването основно идва от повишението на акцизите от 1 януари и въвеждането на ДДС върху лекарствата. Заложената в бюджет 2002 инфлация за цялата година е в размер от 3,5 процента.

Размерът на инфлацията за януари и февруари предизвиква притеснения, но не отразява постоянна тенденция, каза днес Ананиев. Той обясни, че в следващите месеци темпът на поскъпване щял да намалее.

Днес зам.финансовият министър представи изпълнението на бюджет 2002 за първите два месеца на годината. Изпълнението на приходите в консолидирания бюджет е 14,1% от предвиденото за годината - 1, 725 млрд.лева. Разходите са 1,900 млрд.лева, което е 15 % от годишния разчет. Дефицитът е 59,5 на сто от предвидения годишен размер. През същия период на 2001 г. той е бил 81 процента.

Данъчните приходи в централния бюджет до края на февруари са в размер на 14,9% от предвидените за годината. Устойчиви остават постъпленията от ДДС, падат приходите от акциза. Според Ананиев това се дължи на закъснението, с което бяха въведени новите бандероли. 135 млн.лв. са приходите от данък печалба.

Заместник финансовият министър заяви, че според него на този етап може да се направи оценка, че приходите по държавния бюджет за 2002 г. ще бъдат изпълнени.

Разходите на централния бюджет са 15,1% спрямо годишната програма, разчетите показвали, че те се изпълняват в рамките на годишните лимити.

В началото на годината бюджетът е отпуснал и два безлихвени кредита - тримесечен за НОИ в размер на 145 млн.лв. и 20 млн.лв. за регионалното министерство, за погасяване на задълженията към кредиторите на агенция "Пътища".

С 62,1 млн.долара са намалели плащанията по външни лихви. 2,326 млрд.лв. са средствата във фискалния резерв.

Към края на февруари общинските бюджети са с излишък от 14,4 млн. лева.

Дефицитът в републиканския бюджет е 148,985 млн.лв. 988,637 млн.лв. са приходите, 1,137 млрд.лв. са разходите. Дефицитът в централния републикански бюджет е 220,093 млн.лв. при 773 млн.лева приходи и 993,095 млн.лв. разходи. 153,155 млн.лв. е дефицитът по консолидираната програма, като приходите са 1,752 млрд.лв., а разходите - 1,905 млрд.лева.

До 5 април всички ведомства трябва да направят предложенията си, свързани с бюджета за 2003 г., от началото на тази седмица се правят срещи, каза още Кирил Ананиев. Министерството на финансите е разработило и програма за неразплатените разходи на общините, включваща краткосрочен, средносрочен и по-дълъг период за решаване на проблема. Програмата, която включва ангажименти както на финансовото министерство, така и на общините, ще се обсъжда утре на среща на представители на националното сдружение на общините.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.