Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Фолкер Рюе: Словения и България трябва да са в НАТО

0 коментара

Балканите е регионът, откъдето приоритетно трябва да се поканят нови членове на НАТО и това са Словения и България. Това казва бившият министър на отбраната Фолкер Рюе от кабинета на Хелмут Кол в своя статия в берлинското списание "Международна политика", посветена на предстоящото разширение на НАТО. "Международна политика" е издание на дружеството за външна политика, в чийто президиум влиза политическия елит на Германия.

Балканите като най-критичния регион в Европа, където в момента отиват над 10 процента от германската помощ за развиващите се страни, а само мироопазващите операции на Бундесвера струват 2 милиарда дойче марки годишно, са регионът, откъдето приоритетно трябва да се поканят нови членове на съюза. При това кандидатки като Албания и Македония естествено отпадат, а за сметка на това трябва да бъдат възнаградени усилията на наречените от Рюе "котви на стабилността държави" Словения и България.

Българското правителство, пише Рюе, постигна забележителни успехи в политическите и икономическите реформи и провежда решителен курс към евроатлантическа интеграция. Той изброява приносите на България при разрешаването на косовския конфликт и ролята ѝ на инициатор за мултинационални части, разположени в Пловдив. След като едва ли е реалистично в скоро време България да може да стане член на Евросъюза, толкова по-важно е тя с ускорени темпове да бъде включена в трансатлантическата архитектура чрез приемането ѝ в НАТО, смята бившият германски министър на отбраната.

Американските съюзници и Конгресът с право очакват от Европа да изрази недвусмислено волята си по жизненоважния за нея въпрос - разширяването на Алианса, пише Рюе. За съжаление обаче тъкмо сега европейските правителства нямат обща позиция, а и Германия се въздържа от активната роля, която играеше през 1997 г. в Мадрид при тогавашното решение за разширяване. Франция също вече не лобира тъй решително за Румъния, както през 90-те години, смята Рюе. Затова пък Италия не крие предпочитанията си за Словения, Дания се застъпва за балтийските републики, Чехия - за Словакия, Полша фаворизира Словакия и Литва, а Турция и Гърция поддържат българското членство в НАТО.

Колкото и да изглежда объркана, като цяло схемата е съвсем ясна, пише германският политик. Страните с обща граница с някой от кандидатите подкрепят поканата за членство на своя съсед. А тези страни от НАТО, които нямат общи граници с новите кандидати, изчакват и не бързат.

Също днес, на среща с румънския премиер Адриан Нъстасе, германският канцлер Герхард Шрьодер охлади надеждите на Румъния за бързо присъединяване към НАТО и ЕС, предаде ДПА. След разговор в Берлин с Нъстасе Шрьодер е заявил, че е още рано да се говори за датата на бъдещото членство на Румъния в ЕС. На фона на очакванията на срещата в Прага през 2002 г. да бъдат поканени нови членове, германският канцлер е казал, че вратите на Пакта остават отворени за румънско членство.

Румънската агенция Медиафакс съобщава, че на срещата Шрьодер - Нъстасе е била обсъдена ролята на Румъния в "сложния" регион в Югоизточна Европа, и по-специално през призмата на изборите в България и в Албания и на положението в Босна, Сърбия и Черна гора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.