Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Франциск на Светия престол: две години общителност, ентусиазъм и . . . конфликти

0 коментара
Франциск на Светия престол: две години общителност, ентусиазъм и . . . конфликти

Две години след като бе избран, Франциск - първият папа от южното полукълбо, очарова с общителност и достъпност, поражда ентусиазъм или буди любопитство, но внася объркване в Църквата, където среща все повече съпротива.

Противно на сдържаното поведение, каквото демонстрира предшественикът му Бенедикт Шестнайсети, Франциск, избран за папа на 13 март 2013 г., прави впечатление с множество спонтанни жестове - веднъж изнася молитви край стената между Израел и Палестинските територии, друг път топло прегръща болни и хора с физически недостатъци.

Очакват го обаче трудни проблеми главно на два фронта: реформата в Курията (църковното правителство, бел. на АФП), която е в процес на промени от пролетта на 2013 г., и подготовката на Църквата за отговор на предизвикателствата пред католическите семейства в съвременния развиващ се свят.

Принципното начало в реформата на Курията - модернизация, сливане на отделните служби, прозрачност, - широко се приема, но "е твърде трудно да наложиш промени в мисленето. Истинският риск е в пасивната съпротива", изтъкна пред АФП източник от Ватикана.

Декемврийските критики на папата по повод "петнайсетте недъга", застрашили Курията (светска суета, корупция, бягство от реалността), не са го направили популярен в тези среди.

Втората работна площадка - семейството, крие доста повече рискове за сегашния папа, добил световна популярност (с около 19 милиона последователи в Туитър) и сякаш ценен повече извън Църквата или в периферията ѝ, отколкото в самото сърце на институцията.

Седемдесет и осемгодишният Хорхе Берголио е свикал досега два синода (епископски конференции) - през октомври 2014 и през октомври 2015 г. "Публични са разногласията" по повод деликатни теми като мястото, подобаващо в Църквата на разведените с нов брак и на хомосексуалните, отбелязва ватиканистът Марко Полити.

Папата трябва да вземе крайното решение, щом чуе мненията на епископите - най-вече духовници с консервативна нагласа. И да поеме риска било да попари всички надежди, че ще адаптира отговорите на Църквата към днешния свят, било да озлоби повечето висши клирици и доста на брой вярващи.

"Мнозина практикуващи католици се чувстват неловко. Не ще и дума, папата иска да прояви милосърдие към страдалците в този живот. Какво представляват обаче истината и правото в едно релативистично общество? Изявленията му понякога им се струват неясни", казва Ромилда Ферауто от Радио Ватикана.

Критичните гласове се чуват все повече, например този на монсеньор Атаназиус Шнайдер, помощник-епископ на Астана (Казахстан), заявил, че "никой синод, никой епископ и дори Папа не може да ни отнеме съкровището на католическата вяра".

Извън парадигмите

Франциск не одобрява като "светски" празнодумци нито ултраконсерваторите, които го обвиняват в предателство, нито някои прогресисти, желаещи да си го присвоят. Той вижда в Евангелието "радикално" средство, което "изцерява". И предпочита най-вече почитта, която му отдават обикновените хора.

Добрите богослови не бива "да разглеждат човечеството иззад стените на стъкления си замък", а "да усещат мириса на хората и на улицата", подхвърли той веднъж.

Знае се още, че има слабост към предградията - показа го, като даде интервю за младежта от бидонвилите на "Каркова нюз", улично вестниче от Буенос Айрес.

Две години, след като бе избран, Франциск все така не се вписва в никакви рамки. "Дали съм социал-демократ?" - пошегува се той миналата година пред журналисти.

Светият отец се обявява за истински диалог с другите култури, но същевременно проповядва абсолютно подчинение на Църквата.

Особено красноречив, когато заклеймява търговията с хора и междурелигиозните войни, той говори като радикал на социално-икономически теми и като консерватор, щом засегне нравствени въпроси около семейството и живота изобщо - без да изпада в догматизъм и без да набляга върху всичко това като Йоан Павел Втори.

Франциск управлява авторитарно - сам, без ласкатели и царедворци, стреми се да общува с много хора. Държи се различно - дружелюбен към обикновените вярващи, понякога става подигравателен и рязък в разговор с чиновниците. Затова някои го мразят и го винят в демагогия.

От време навреме Франциск смущава хората с дразнещи забележки - заявява примерно, че католиците не бива да се размножават като "зайци" или че всеки, обидил майка му, ще дочака "юмрук".

Франциск работи неспирно, от сутрин до вечер - дотам, че създава представа за безразборни импровизации. Явно се надпреварва с времето, решен да приближи Църквата до народите и осъзнавайки чудесно, че на тази възраст се налага да бърза.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.