Франция и Англия се задоволиха с хикс, Шева вдигна Украйна за обрат срещу Швеция

Европейското първенство продължава без нулево равенство

6 коментара

Дългоочакваният сблъсък между фаворитите в група D Франция и Англия не предложи особено интересни моменти и в крайна сметка завърши наравно 1:1. През повечето време двата отбора по-скоро внимаваха да не допуснат, отколкото опитваха да вкарат гол.

Резултатът бе открит в 30-ата минута след центриране от пряк свободен удар на капитана Стивън Джерард, което бе засечено с глава от защитника на англичаните Джулиън Лескът. Само 9 минути по-късно обаче "петлите" успяха да възстановят равенството след красив шут на Самир Насри от границата на наказателното поле.

През първата част съперниците действаха доста предпазливо, като освен двете попадения, не успяха да създадат кой знае какви други опасности пред вратите си. След почивката Франция заигра по-активно и притисна измъчвания от доста контузии отбор на Англия, който не може да разчита през първите два мача и на звездата си Уейн Рууни заради наказание.

Въпреки усилията на французите те така и не успяха да стигнат до втори гол, като близо до това бяха Йоан Кабай и Карим Бензема, но ударите им бяха избити съответно от Дани Уелбек и Джерард.

Далеч по-интересен и напрегнат се оказа двубоят между домакините от Украйна и Швеция, който освен много повече положения и бързи атаки, предложи на зрителите и пълен обрат в резултата.

Водени от капитаните си Андрий Шевченко и Златан Ибрахимович, двата отбора започнаха нервно, но постепенно стигнаха до доста положения. Най-сериозни шансове се отвориха пред двете звезди, но не успяха да ги оползотворят. От домакините се отличиха с доста активна игра Йевен Коноплянка, Андрий Ярмоленко и Шева, докато "трите корони” предпочитаха да атакуват на контри главно чрез Ибрахимович.

През второто полувреме съпрениците започнаха още по-нахъсано, като Украйна осезаемо започна да пресира съперника. Първи обаче до гол стигнаха шведите, като след бърза контра Ибрахимович получи отлична топка от Ким Калстрьом в наказателното поле и уверено я прати в мрежата на Пятов от 5-6 метра.

Домакините реагираха светкавично, като веднага притиснаха противника си и само три минути по-късно Шевченко се пласира най-добре при едно центриране на Ярмоленко и отбеляза след летящ плонж. В  61-ата минута пък отново 35-годишният Шева се измъкна от опеката на брахимович на близката греда при изпълнение на корнер, за да направи обрата пълен с втори красив гол. До края на мача шведите търсеха гола по-активно, но така и не успяха да отбележат.

След мача легендата на съветския футбол и селекционер на Украйна Олег Блохин коментира, че отборът му закономерно е спечелил и дори обвини съпреника, че не е играл феърплей.

"Създаде се впечатлението, че Швеция играе за равен резултат, използвайки само Ибра за контраатаки. През второто полувреме шведите не играха феърплей. При гола имаше наш играч на терена, съдията трябваше да спре играта. Аз не обичам такива неща. Така беше и при епизода с Ярмоленко, така че има за какво да бъда с претенции", заяви Блохин.

"Чувствам се прекрасно, сякаш съм на 20 години. Това бе фантастичен мач за нас, голяма победа... Опитах се да покажа най-доброто от себе си и успях. Бих искал да благодаря на всички, които ме подкрепяха в опита ми да бъда във форма за европейското първенство. Имах някои здравословни проблеми преди еврофинаите, но сега съм тук", заяви и избраният за най-добър играч в мача Шевченко.

Във вторник вечерта ще се играят вторите мачове от група А - Гърция ще срещне Чехия, а Полша - Русия. Чехите вече загубиха от руснаците с 4:1, а Полша и Гърция направиха равенство 1:1 на старта на първенството.