Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Футболните чиновници са против техническите нововъдения

23 коментара
Футболните чиновници са против техническите нововъдения
Органът, отговарящ за правилата на футбола, отхвърли във вторник въвеждането на технически средства в играта, които биха предотвратили съдийски грешки. Часове по-късно обаче президентът на ФИФА Сеп Блатер открехна вратата за ново разглеждане на въпроса.

През март тази година въвеждането на технологията за видеонаблюдение на голлинията бе отхвърлено от Борда на международната футболна асоциация - органът, който има решаваща роля при промените във футболните правила. Скандалните съдийски грешки по време на Световното първенство в ЮАР обаче предизвикаха поредната доза обвинения към световната футболна централа, че отхвърля въвеждането на модерните технологии, за да станат по-обективни решенията на съдиите.

Гол на англичанина Франк Лампард срещу Германия в края на първото полувреме на осминафиналния мач между двата отбора при резултат 2:1 за Германия не бе признат, въпреки че топката очевидно бе преминала голлинията. Случаят припомни гола на Джеф Хърст за Англия на финала на световното през 1966 г., който бе признат въпреки протестите на Германия, че топката не е преминала голлинията.

Часове по-късно в неделя аржентинецът Карлос Тевес пък вкара на Мексико от явна засада, но голът бе признат.

Двете фрапиращи съдийски грешки бяха видяни не само от телевизионните зрители, но и от публиката на стадионите, а и от самите съдии, след като записите бяха показани и на светлинните табла.

Въпреки това президентът на Футболната федерация на Уелс Джонатан Форд, който е член на Борда на международната футболна асоциация, обяви, че въвеждането на технологията във футбола е по-широка тема от наблюдението на голлинията.

"Не съм сигурен, че пътят по който трябва да вървим е въвеждане на технологията. Наистина ли смятате, че футболът е готов да приеме изцяло идеята за модерните технологии? Ако приемем да има камери на голлинията, докъде ще стигнем? Някой пита ли се за това", заяви Форд, цитиран от ББС.

"Ако започнем с въвеждането на технологията за голллинията, къде ще приключим?", добави той.

Все пак според Форд трябвало "да се осигури всичко на реферите, за да подобрят процеса на взимане на решения".

Бордът на международната футболна асоциация, който решава за промените във футболните правила, се състои от четирима представители на ФИФА и президентите на футболните федерации на Англия, Уелс, Шотландия и Северна Ирландия.

"В крайна сметка футболът е фантастична игра. Това е игра, която в момента се играе в Южна Африка по начина, по който се играе и в парковете в Карфиф. Играта е еднаква от най-високото ѝ равнище до мачовете на най-обикновените хора. Харесвам тази част от играта", коментира Форд.

Часове по-късно обаче президентът на ФИФА Сеп Блатер опита да смекчи ефектът от изказването на Форд. Той се извини на Англия и Мексико за съдийските грешки и каза, че през юли въпросът за въвеждането на технологията във футбола ще бъде обсъден. Това става само четири месеца, след като генералният секретар на ФИФА Жером Валк заяви, че вратата за въвеждането на видеоповторенията и наблюдението на голлинията е затворена.

Въпреки това Блатер заяви, че човешките грешки са част от играта.

"Лично аз съжалявам за това, да виждаш очевидни грешки на съдиите, но това не е краят на състезанието или краят на футбола. Такива работи се случват", каза Блатер, цитиран от ББС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обяснявам
    #25

    Когато се изменят правила, стават валидни за всички. Тогава камерите трябва да са на ВСЕКИ мач, бил той и в окръжната група.Въпросът се обсъжда от 20+ години, оттогава ги знам тия аргументи. По работата отдавна е мислено, не е някакъв конкретен случай причината. Като поевтинее техниката, да стане достъпна за всяко селско стадионче, тогава.Мен кво ме бърка някакъв гол на някакво световно? Един мач във В група, може да ми е много по-важен, защото има отношение към МОЯ отбор, а не на някакъв си Лампард, когото сефте чувам.

  2. обяснявам
    #24

    И как по-точно ще докажат, че съдията е видял?

  3. Балканец
    #23

    Щом не е видял е сляп.Значи докторът му ще плаща!

  4. Big Papa
    #22

    на линиите???

  5. Балканец
    #21

    Клубове,нац.федерации,телевизии,букмеикъри... въобще всички които смятат ,че са понесли загуби от грешно съдииство.Тези от ФИФА се изживяват както и МОК като нещо недосегаемо и извън законите.В последната минута признаваш нередовен гол(пр.)и ми объркваш тотото.Плащай загубите ми.Знам,че не толкова просто,че са се подсигурили и едва ли от такива дела ще излезе нещо,но трябва да се вдигне шум.Тарикатите най-много от шума се плашат.

  6. Балканец
    #20

    Вече толкова години така елементарно `работят`футболния свят и на никой не му прави впечатление.Съдиите,тези които имат решаваща и ПОСЛЕДНА дума за изхода на мача,първо са АМАТЬОРИ(?)и освен това НЕ СА НА ЩАТ във федерациите.По-долу пишех,да ги съдим,но как ще стане това?Трябва здраво да се разбута тази ояла се група чиновници,окопали се в недосегаеми "клубове",наречени ФИФА,УЕФА и надолу по Нац.федерации!

  7. обяснявам
    #19

    Голът да не е по-важен от едно нарушение, дузпа, червен картон, тежка контузия, засада? Тогава всеки фаул трябва да се гледа на камера, съдия въобще да няма на терена, от радиоуредбата ли ще свирят мача? Има положения, дето и от 3 камери, пак не се виждат ясно, въпреки многото повторения.За колко време и колко пъти на мач ще се прекъсва играта, докато се умува? В едно студено време, какво става с потните футболисти? Колко ще продължи един мач?А помните ли синия картон. Гонене за 10 мин. Имаше такова

  8. Балканец
    #18

    Милиарди хора,милиарди долари-някакъв зъболекар или архивар недогледал и хоп-няма нищо.Как така нищо?Много си е нещо.Организацията които обучава и назначава съдиите отговаря за това назначение.Иначе просто горим милиони (представи си загубите на една ТВ)...и нищо.Момчето малко се объркало!Когато става въпрос за толкова пари глави трябва да се търкалят.

  9. ТОТО
    #17

    Да не забравяме и отменения гол на САЩ срещу Словения. Футболните чиновници не искат въвеждане на модерна техника за контрол на съдийските решения, защото реферите няма да могат вече да влияят на резултатите и оттам на тотопечалбите.

  10. ТОТО
    #16

    Да не би на всеки мач по тенис в България камери да следят играта?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.