Габриела Петрова остана четвърта на троен скок в дебюта си на голямо първенство

Ивет Лалова и Силвия Дънекова не успяха да се класират за финалите в дисциплините си

• Ивет Лалова остана пета в третата полифенална серия с 11.13 секунди
  • Дафне Схипърс финишира първа в трета полуфинална серия на 100 м с нов национален рекорд на Холандия - 10.83 с, но във финала остана втора след Шели-Ан Фрейзър-Прайс от Ямайка
  • Новата бяла кралица в късия спринт Дафне Схипърс от Холандия
  • След отчайващо бавен старт във финала Дафне Схипърс остана втора на 100 м, като за втори път подобри националния рекорд на Холандия - 10.81 с в рамките на два часа
  • Шели-Ан Фрейзър-Прайс (6) спечели третата си световна титла в късия спринт с 10.76 с

Младата надежда на българската лека атлетика Габриела Петрова записа впечатляващо представяне в дебюта си на голямо първенство при жените. Пловдивчанката се бори до край за отличие, но остана четвърта в тройния скок на световното първенство в Пекин. 23-годишната пловдивчанка записа 14.66 метра в петия си опит, което е най-доброто ѝ постижение до момента.

Ивет Лалова и Силвия Дънекова обаче не успяха да се класират за финалните бягания съответно на 100 метра и на 3000 метра стипълчейз.

Лалова финишира пета с 11.13 секунди в третата полуфинална серия, като времето ѝ е 14-то от стартиралите 24 полуфиналистки.

Силвия Дънекова бяга в сутрешната сесия, но остана 12-та във втората квалификационна серия с време 9:46.31 минути и отпадна от надпреварата.

Представянето на Габриела Петрова ще бъде най-доброто за България на 15-тия шампионат на планетата в царицата на спортовете. Макар да имаме още състезатели, те нямат шансове за медали, като успех ще бъде дори попадането им във финал.

Пловдивчанката на опит от бронза

Габриела Петрова влезе във финала на тройния скок с най-добър резултат от квалификациите – 14.44 метра. Във финала българката показа много силна серия и направи шест отлични скока.

23-годишната възпитаничка на треньора Атанас Атанасов скачаше последна от 12-те финалистки. Още в първия опит тя се приземи на 14.52 метра и поведе в надпреварата.

След вторите опити начело излезе олимпийската и световна щампионка Катерина Ибаруен от Колумбия с 14.80 метра. С 2 сантиметра по-малко от нея скочи Хана Княжева-Миненко от Израел, която излезе на втора позиция. Петрова записа 14.33 метра и се движеше трета.

Четвъртите опити се оказаха решаващи при разпределението на медалите. Катерина Ибаруен постигна най-добрия си резултат – 14.90 метра, който се оказа достатъчен за втората ѝ световна титла.

Състезателката от Израел не направи нито един успешен опит в последните три скока, но постижението ѝ от 14.78 метра във втория опит се оказа достатъчно за сребърното отличие.

Най-ожесточена беше битката за бронза. В четвъртия опит Олга Рипакова от Казахстан постигна 14.59 метра и измести Габриела Петрова от третата позиция. Българката успя да се събере, в петия опит постигна 14.66 метра и отново излезе на трето място.

В решителния шести опит състезателката от Казахстан обаче успя да направи най-добрия си скок от 14.77 метра, докато младата пловдивчанка фиксира само 14.44 метра и в крайна сметка остана четвърта.

Представянето на 23-годишната българка е отлично предвид, че това е първото ѝ голямо състезание в живота, на което записа и най-добрия си резултат в дисциплината, която е най-успешната за родната атлетика със световните и олимпийски титли - и при мъжете в лицето на Христо Марков, и при жените – Тереза Маринова.

Всички финалистки слязоха под 11 секунди на 100 метра

Всичките осем атлетки, които се класираха за финала на 100 метра, слязоха под гросмайсторските 11 секунди в полуфиналните серии.

Най-добро време даде двукратната световна и олимпийска шампионка Шели-Ан Фрейзър Прайс от Ямайка – 10.82 секунди. Тя спечели първата полуфинална серия, като след нея остана Блесинг Окагбаре от Нигерия с 10.89 секунди.

Шели-Ан Фрейзър-Прайс е в отлична форма през този сезон. Тя е водачка в световната ранглиста с 10.74 секунди постигнати на турнира "Сен Дени" в Париж на 4 юли. В досегашните стартове на "Птичето гнездо" показа, че едва ли някой може да я спъне към третата ѝ световна титла в дисциплината.

Победителка във втората полуфинална серия стана американката Тори Боуи от САЩ с 10.87 секунди. Втора остана Кели-Ан Баптист от Тринидат и Тобаго с 10.90 секунди. Третата Наташа Морисън от Ямайка също попадна във финала с 10.96 секунди.

Ивет Лалова бяга в третата полуфинална серия, в която четири състезателки слязоха под гросмайсторските 11 секунди, като първите три намериха място във финалното бягане.

Този полуфинал беше спечелен от най-бързата европейка в момента бяла бегачка Дафне Схипърс с 10.83 секунди – нов национален рекорд на Холандия.

Именно преминалата от седмобоя Схипърс се очертава като една от основните съпернички на Шели-Ан Фрезйър-Прайс по пътя ѝ към третата световна титла. Дали бегачката от Ямайка ще повтори успеха на сънародника си Юсеин Болт предстои да видим.

Втора в третата полуфинална серия финишира ветеранката Вероника-Кебвъл Браун с 10.89 секунди, следвана от Мишел-Ли Ахуе от Тринидад и Тобаго с 10.97 секунди. На стотна след нея остана Мюрел Ануре от Бряг на Слоновата кост, но времето ѝ се оказа недостатъчно за влизане във финал.

За съжаление Ивет Лалова не успя да слезе под 11 секунди и завърши пета в серията с 11.13 секунди – време по-слабо от това, което даде в сериите – 11.09 секунди.