Намаляването на демонстрациите не отменя готовността за протест, показва януарското издание на периодичното изследване "Политически и икономически индекс на "Галъп интернешънъл", направено между 9 и 16 януари чрез пряко стандартизирано интервю по домовете сред 1012 пълнолетни българи в цялата страна.
Една пета от запитаните твърдят, че биха участвали в протест срещу правителството, а 5 на сто твърдят, че вече са го направили (съвсем условно това отговаря на близо 300 хиляди души).
Обществените нагласи са придобили трайна структура, а предстоящата предизборна надпревара вероятно ще доведе и до още по-сериозно втвърдяване на позициите на двата лагера, които се очертаха в последните месеци, обобщават резултатите от "Галъп интернешънъл".
Близо 40 процента от анкетираните смятат, че протестите трябва да продължат, а също толкова са на обратното мнение. Една пета от запитаните вярват, че ако протестите продължат, те ще успеят да доведат до оставка на правителството и предсрочни избори. Петдесет на сто обаче са скептични по отношение на успеха на протестите.
Според експертния анализ на "Галъп" на данни от различни индикатори и политологична оценка показва, че от днешна гледна точка очакванията са на европейските избори през май да гласуват около и над 2.5 милиона души, което поставя бариерата около 150 хиляди гласа за един евродепутат.
Изключително рано е за прогнози за евроизборите, но от перспективата на януари силите на двете основни партии (БСП и ГЕРБ) изглеждат изравнени, посочват от "Галъп", чието изследване е правено преди заявката за вкарване в политиката на проекта АБВ на Георги Първанов.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент