Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гарантираните влогове в КТБ ще се изплатят през ноември

Финансовият министър отрече вариант за погасяване на депозити с облигации

2 коментара
Румен Порожанов. Сн. БГНЕС

При всички положения в началото на ноември ще започне изплащането на гарантираните влогове до 100 хил. евро в затворената "Корпоративна търговска банка" (КТБ), увери финансовият министър Румен Порожанов на брифинг в Министерския съвет след редовното заседание на правителството в сряда. Той отхвърли появила се по-рано през деня информация, че се готви изплащане на депозитите в банката с облигации.

Това по думите му ще стане след излизането на оценката за състоянието на банката, която в момента се прави от трима избрани от БНБ одитори, двама от които са световни признати, и след вземането на решение за нейното бъдеще. То обаче остава неясно на фона на исканото от първата политическа сила ГЕРБ назначаване на международен консултант за оценка на капиталовата ликвидност на КТБ и все още липсващия план за оздравяване на банката от единствения проемял интерес кандидат – австрийският фон EPIC, в който влизат тримата основни акционери в банката – "Бромак" на Цветан Василев, Оманския фонд и руската Външнотърговска банка..

По повод изявлението на адвоката на вложителите в КТБ Галя Сербезова пред Нова телевизия, че в Министерския съвет е внесен законопроект за изплащане на влоговете с облигации Порожанов заяви, че "подобно нещо в Министерството на финансите, не само че не е помисляно, не е писано или каквото и да е като някакъв вариант".

"Нито е внесено в Министерски съвет, нито е разглеждано" , каза министърът. От думите му стана ясно, че темата с облигациите е дебатирана във връзка с недостига от 1.5 – 1.6 млрд. лв. във Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ) за покриване на всички гарантирани депозити в КТБ и възможността Фондът да емитира облигация, за да осигури недостатъчния в момента ресурс.

Другият вариант е необходимите на ФГВБ средства да се осигурят чрез ликвидна подкрепа от държавата, обясни финансовият министър. По думите му и двата случая обаче трябва одобрението на парламента.

Порожанов обясни, че до края на октомври ще бъдат подготвени поправки в Закона за гарантиране на влоговете, които ще предвиждат в седемдневен срок от обявяване на неплатежосособност на една банка, независимо от последващите действия около нея, депозитантите да имат достъп до парите си.

Идеята е поправките да бъдат предложени за одобрение от парламента още в началото на ноември и те да станат приоритет на бъдещото Народно събрание.

КТБ е под особен надзор до 20 ноември като парите на вложителите са блокирани от юни месец. Заради пропуски в законодателството, които не позволяват изплащане на средствата, Европейската комисия заведе наказателна процедура срещу страната ни.

"Това нещо беше дебатирано в рамките на информационната фаза – през целия месец август, в рамките на месец септември и в момента, в който особеният надзор на КТБ се удължи с още 2 месеца, в момента, в който БНБ категорично отказа да коментира мотивите, казах, че те имат правни притеснения да се осигури частичен достъп до средствата през ликвидността на банката, тогава ЕК автоматично ни отвори тази досъдебна фаза”, обясни Порожанов.

"В рамките на тази досъдебна фаза ние трябва да отстраним две несъответствия – едното е законодателното, другото е осигуряването на достъпа до гарантираните влогове”, заяви Прожанов.

Той припомни, че до 20 октомври трябва да бъде готов одитът за капиталовата ликвидност на КТБ и отбеляза, че с БНБ са водили неползотворен дебат по отношение на това кой трябва да изготви план за преструктуриране, кой трябва да го разгледа, ако се внесе от акционери, инвеститори или инвеститори наети от акционери, дали трябва да се наеме независим финансов консултант за оценка на това дали планът за преструктуриране е жизнеспособен, кой изобщо да го подготви ако няма такъв план.

Според финансовото министерство това са компетенции на БНБ. Порожанов припомни в отговор на въпрос за появилия се преди месец Фонд "Епик", който е заявил намерение да разработи програма за рекапитализация и престректуриране на банката. Какво се е случило в тези 4 седмици трябва да каже БНБ, отбеляза министърът.

В средата на септември EPIC декларира интерес за съвместната инициатива на тримата най-големи акционери и други потенциални инвеститори да рекапитализират банката и да работят съвместно с българското правителство за преструктурирането ѝ, което на практика означава, че ще се търси държавна помощ.

Предстоят техни срещи с централната банка, която смята, че в нейните прерогативи е да одобри плана за оздравяване и преструктуриране на КТБ, но финансовото министерство също смята, че трябва да има думата по него, особено, ако се налага предоставянето на държавна помощ за ликвидността в банката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. imargi477
    #2

    не ме интересува! да върне парите на хората този измамник.

  2. Dadmoroz
    #1

    Ако се помотаят още малко, може да се наложи и с облигации да гарантират част от максималните 100 000 ЕВРА.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.