Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газова среща в Баку, но до юли доставките са орязани

2 коментара
Газова среща в Баку, но до юли доставките са орязани

Енергийният министър Александър Николов заминава за Азербайджан, където в петък ще се включи в осмата министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор. Във форума ще участва и енергийният еврокомисар Кадри Симсон, за която в предишните дни говорители на Брюксел казаха, че ще преговаря за увеличаване на азерските газови доставки в Европа. Целта е да се повиши енергийната сигурност на ЕС в контекста на напрежението между Киев и Москва, което застрашава транзита на руски газ през Украйна.

Целта на България е да се опита да договори увеличаване на обемите вноса на газ в страната от находището "Шах Дениз ІІ". Към момента България получава около една трета от количествата, заложени в първоначалния договор, предвиждащ доставките да стават през газовата връзка с Гърция, която все още не е готова.

При изслушването му в парламентарната енергийна комисия в сряда министър Николов заяви кагегорично, че няма шанс за увеличаване на доставките преди 1 юли 2022 г. Това е поредната ревизирана дата, на която се очаква да заработи газовата връзка с Гърция.

В срещата в Баку ще участват енергийните министри на държавите по протежението на Южния газов коридор, включващ Южнокавказкия, Трансанадолския и Трансадриатическия газопроводи. Това са Азербайджан, Грузия, Турция, Гърция, България, Албания и Италия. Очаква се да се включат също и представители на държавите от Югоизточна Европа, Унгария, Молдова, Украйна, както и от САЩ и Великобритания, съобщиха от енергийното министерство в четвъртък. От ведомството допълниха, че са планирани и индивидуални срещи на Николов с колегите му. Във форума ще участва и българският директор на проектната компания за строежа на газовата връзка с Гърция, която се счита за част от Южния газов коридор.

Представители на държавния газов доставчик "Булгаргаз", който от днес е с вписан нов борд, няма да има. Това вероятно е индикация, че новини около азерските доставки у нас не се очакват.

И тая година няма да получим целия азерски газ

Преди ден пред депутатите, отговаряйки на въпроси за азерския газ и газовите връзки, Николов каза, че "алтернативните трасета са налични и не е само Кулата-Сидирокастро - конкретните количества, ако има възможност да се доставят, ще има откъде да минат".

По думите му до 1 юли, когато би трябвало да заработи интерконекторът с Гърция, няма да има възможност да се получат повече от сега внасяните азерски количества. Те са едва една трета от договорените първоначално обеми, като уволненото вече ръководство на "Булгаргаз" неведнъж обяви, че само на толкова са били склонни от консорциума "Шах Дениц ІІ". Другият вариант бил да не получаваме нищо и пак да плащаме по силата на клаузата "вземай или плащай – take or pay, твърди бившият шеф на "Булгаргаз" Николай Павлов.

"За съжаление, до 1 юли 2022 г., тъй като пазарните корпоративни субекти гонят съвсем прозаични интереси, не мисля, че може да получим допълнителни количества по фиксираната като структура в договора цена, но при настъпване на геополитически рискове имаме уверения, че може ще получим допълнителни количества на пазарни цени. Дали ще получим цялото количество през 2022 г. - категорично не. Но дали ще получим цялото количество след юли 2022 г. - с по-висока степен на сигурност - да, като разпределен във времето капацитет", посочи министърът

Николов не навлезе в детайли, но вариантите са или да се разчита, че газовата връзка с Гърция ще заработи до юли, или да се преговаря за нови условия след 30 юни, когато изтича срокът на анекса, по силата на който България получава само една трета от договорените количества. Ако се стигне до споразумение за повишаване на обемите, те ще влизат през пункта Кулата-Сидирокастро, което и сега е технически възможно.

Според запознати, по-реалистичният вариант е интерконекторът да заработи през октомври 2022 г., което ще съвпадне със старта на новата газова година и отоплителния сезон и ще се усети ефектът от по-евтиния азерски газ. Не е сигурно обаче дали петролните цени, с които тарифите в договора са изцяло обвързани, ще се запазят на нива под тези на природния газ. В последните дни петролът върви нагоре.

Съседи с интерес за доставки през България

По време на срещата в Баку ще има разговори и с представители на съседни държави, които се интересуват от доставки през българските газови трасета, информира Николов депутатите. Според него страната ни трябва да има избор от максимално широк кръг от дългосрочни доставчици и максимално висока гъвкавост при формирането на вътрешната цена, за да се постигнат устойчиви разходи за битовите потребители и бизнесът да може да консумира газ, който ценово е с по-ниска стойност от съседни държави

Енергийният министър за пореден път отбеляза, че има алтернативни трасета за внос на азерския газ извън сегашната точка на доставка – гръцкият пункт Неа Месемврия, където Трансадриатическият газопровод се свърза с гръцката преносна мрежа. Този точка бе договорена през септември 2019 г. от уволненото миналата седмица ръководство на "Булгаргаз", на мястото на фиксираната преди това точка Комотини, която е начална на интерконектора с България, стигащ до Стара Загора.

При сключването на договора през 2013 г. с консорциума, разработващ "Шах Дениз ІІ", за доставката на 1 млрд. куб. м, са били заложени механизми за пренос, достатъчно свободни, тъй като не е била изградена инфраструктурата на Южния газов коридор, припомни Николов. Според него обаче с анекса от 2019 г. старото ръководство, залагайки Неа Месемврия като точка за получаване вместо Комотини, е нанесло директна щета не само върху обществения интерес, но и върху финансовите си резултати.

Да са предявили иск и "Авакс" вече да е българска

"Ако не е било възможно доставите да са на Комотини, защото физически не е изграден пунктът, е трябвало да се заяви предходна точка на доставка", каза Николов. Именно Неа Месемврия обаче е една от предходните точки.

Според министъра друг вариант пред "Булгаргаз" е бил да предяви претенции към дружеството, което е забавило изпълнението на газовата връзка с Гърция "и "Авакс" можеше да е българска и да е готова газовата връзка". Жечо Станков от ГЕРБ обаче обърна внимание, че "Булгаргаз" не може да предявява искове срещу "Авакс", защото не е в договорни отношения с гръцката фирма. На това Николов отвърна, че не е нужно действията да са срещу "Авакс", а срещу проектната компания "Ай Си Джи Би" (от която "Булгаргаз" е резервирал 1 млрд. куб. м от капацитета на интерконектора от Комотини до Стара Загора – б.а.).

"Ако е смятало, че това дружество е виновно (да не може да осигури азерския газ), да е предявило претенции към него, но явно това не е било така", коментира Николов пред депутатите.

Интерконекторът с Гърция напредва

Министърът каза още, че вече се забелязва напредък на работата на "Авакс" по интерконектора и "няма причини за сериозни притеснения за изпълнението". По думите му е предприета проверка и на фирмата за строителен надзор, наета от "Ай Си Джи Би" за контрол как върви работата по газопровода. Вече се правят седмични доклади за свършеното, които се предоставят и на министър-председателите на България и Гърция, за да няма допълнително забавяне, отбеляза Николов.

Преди ден и от "Ай Си Джи Би" докладваха, че над 80% от строителните дейности по газовата връзка са изпълнени към края на януари. Хидротестовете в Гърция са изцяло завършени, напредват и по българското трасе, като общото им изпълнение достига 2/3 от цялото 183-километрово трасе. Приключени са и и всички пресичания на газопровода с пътища, магистрали, жп линии и др. В края на януари са пристигнали и част от забавените кранове, последната партида от италианския доставчик се очаква през февруари. От "Авакс" са се мобилизирали изцяло за максимално бързо завършване на крановите възли. Газоизмервателната станция Стара Загора е изградена над 70%, там също предстоят хидравличните тестове на площадковите тръбопроводи и съоръжения, твърди проектната компания.

Може и да стане в срок, ако регулаторите и ЕК намалят времето за лицензиране

От "Ай Си Джи Би" съобщиха още, че работят по оптимизация на сроковете по оставащите административни и сертификационни процедури, за да може да се въведе съоръжението в експлоатация по план – до 1 юли 2022 г. Сертифицирането на компанията като преносен оператор от българския и гръцкия енергийни регулатори отнема до 4 месеца, после до два месеца е срокът за одобрение и от Брюксел. Според "Ай Си Джи Би" тези максимални срокове могат да бъдат съкратени при наличие на воля от страна на регулаторите и ЕК и предвид международното значение на проекта.

На гръцката компания "Авакс" вече се налага дневна глоба от 90 хил. евро за неспазване на срока за строежа – 31 декември 2021 г., посочиха от "Ай Си Джи Би" пред Mediapool. "На този етап няма взето решение за търсене по съдебен ред на допълнителни финансови компенсации заради пропуснати ползи", отвърнаха от дружеството на въпрос дали ще заведат срещу "Авакс" и иск за нанесени щети или пропуснати ползи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #2

    А какъв практически опит в строителството на газопроводи има гръцката фирма, която е наета да го строи? Или тепърва ще има нови изненади по отношение на качеството на построеното?

  2. Зв лалов
    #1

    Зимно време излишен азерски газ няма. Виж, недостиг на газ има.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.