Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Газовата връзка с Гърция е пренесла 1.470 млрд. куб. м през 2023 г.

6 коментара
Газоизмервателната станция в Комотини, сн. "Ай Си Джи би"

През първата си пълна година на експлоатация - изминалата 2023 г., газовата връзка между България и Гърция е пренесла над 15.5 милиона MВтч природен газ или около 1.470 млрд. куб. м, което е под половината ѝ капацитет. Привлечени са били над 20 нови потребители на интерконектора и започна процеса по увеличаване на техническия капацитет на газопровода до 5 млрд. куб. м годишно, съобщиха от българо-гръцко-италианското дружество "Ай Си Джи Би", което е оператор на системата.

Компанията припомня, че по газопровода от Комотини до Стара Загора пристигат около една трета от количествата суровина, необходими за вътрешния пазар на страната - 1 млрд. куб. м годишно по азерския договор.

Чрез изграждането на допълнителна инфраструктура в Кърджали, газопроводът вече осигурява достъп до нов, диверсифициран източник на природен газ и за местния бизнес и битовите потребители, отбелязва се в съобщението на оператора.

През 2023 г. дружеството е провело за пръв път годишни търгове за капацитета на интерконектора и за новата газова година, която започва на 1 окомври, са резервирани над 80% от него.

Чрез търгове за квазигодишен капацитет компанията даде възможност за запазване на капацитет и на точката за междусистемно свързване с гръцката преносна мрежа. Тази стратегическа стъпка ще позволи на търговците достъп до количества от терминала за втечнен природен газ в Александруполис още при пускането му в експлоатация, което се очаква да стане около 1 март 2024 г.

Оценявайки нарастващия пазарен интерес към този нов маршрут за доставки, "Ай Си Джи Би" планира през лятото на настоящата година да проведе обвързваща фаза за резервиране на допълнителен капацитет от газовата инфраструктура, на чиято база ще се вземе инвестиционно решение за вдигане на обема за пренос на 5 млр. куб. м годишно.

Интерконекторът успя да достави през миналата година природен газ и за Молдова и Украйна, правейки връзка с Трансбалканския газопровод, който бе освободен от "Газпром". Това допринесе за подобряване енергийната свързаност на Европа и диверсификацията на източниците, отбелязват от компанията.

С тази цел тя се включи и в инициативата на газовите оператори на Гърция, България, Румъния, Унгария и Словакия за разширяване на Вертикалния газов коридор към Молдова и Украйна.

Газовите оператори на замесените в проекта държави проведоха миналото лято необвързващи тестове сред търговците дали имат интерес към допълнителен капацитет за пренос на синьо гориво. За България интересът бе за удвояване на капацитета на мрежата на вход от Гърция и над два пъти разширяване на изхода с Румъния.

В началото на тази година трябва да стане ясно колко ще струва разширението на газовите мрежи на всички оператори от проекта, инвестиционните им намерения съответно трябва да се одобрят от регулаторите на страните и есента да станат ясни кандидатите да пренасят газ през увеличената инфраструктура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Василена Петкова
    #6

    Развитието на пазара на природния газ трябва да става, като се премахне и монопола на Булгаргаз. Все още цените при нас са по-големи от тези на борсите. За мен, като потребител това се отразява на сметките ми. Не е логично едно ефективно,екологично и комфортно решение за битовите ни нужди, с което си осигуряваме отопление, топла вода и бързо приготвяне на храна, да не се забелязва и да се пренебрегва. Природният газ за мен е зелена енергия, за която се говори напоследък и тепърва ще се развива.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #5
    Отговор на коментар #2

    Да-а, а па къ топлеше тва руZкия газ, помните ли?):):)

  3. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #4
  4. Lord Denning
    #3

    България най -после има някакво нормално правителство - може да не е особено кадърно и ефективно (но кое е било) но поне не е зловредно и пропито от корупция

  5. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #2
  6. Отбелязвам
    #1

    Тази газова връзка с Гърция мутрата от Банкя колко години я забави? Но за по-малко от година построи Руския поток за Сърбия и нататък с наши милиарди! За да може Путин да нападне Украйна.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.