Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От март България ще получава втечнен газ от Александруполис

Държавите в региона ще разширяват газопреносните си мрежи

4 коментара
Газовите оператори в региона продължават работа по Вертикалния газов коридор, сн. БТГ

Около 1 март 2024 г. се предвижда терминалът за регазификация на втечнен природен газ край гръцкия град Александруполис да влезе в експлоатация. Така България ще започне да получава оттам синьо гориво в рамките на резервирания капацитет от 1 млрд. куб. м годишно. За доставката на тези количества газ държавният снабдител "Булгаргаз" проведе търг и избра търговец, но името му още не е обявено.

В компанията, реализираща проекта за терминала и негов оператор – "Газтрейд", участие от 20% има българският държавен газов оператор "Булгартрансгаз". Съоръжението трябваше да заработи в първите дни на 2024 г., но се забави заради изработката на плаващата платформа за прием и разтоварване на танкерите.

"Въвеждането в експлоатация на терминала се очаква между 15 февруари и 10 март догодина, но по-вероятно е пускането му да стане около 1 март", каза директорът на "Газтрейд" Константинос Сифнайос в отговор на въпрос на Mediapool.

Той участва в среща в София на газови оператори от региона на Югоизточна Европа, на която е било обсъдено развитието на Вертикалния газов коридор от Гърция през България, Румъния, Словакия, Унгария и Молдова до Украйна. Това ще стане чрез разширение на газопреносните мрежи на тези държави, за да може да се разнообразят и увеличат доставките на природен газ в региона.

Три са източниците за допълнителното захранване на газопроводите на тези държави. Единият е терминалът за втечнен газ в Алекснадруполис, както планираните още три такива съоръжения в Гърция, които обаче са само на идеен проект. Втората възможност е транспортиране на азерски газ от Каспийски регион през Трансанадолския газопровод през Турция и Трансадриатическия през Албания до Италия. По него може да се доставя и газ от Италия в обратна посока и през Гърция и интерконектора ѝ с България да продължава на север, което е третият вариант, обясни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов пред журналисти след края на срещата за Вертикалния газов коридор в четвъртък.

По думите му общата цел на проекта за този маршрут на доставки на базата на съществуваща газопреносна мрежа, която трябва да се разшири, е да се реагира най-адекватно и икономически най-ефективно на пазарното търсене на газ.

Той припомни, че газовите оператори на замесените в проекта държави проведоха необвързващи тестове сред търговците дали имат интерес към допълнителен капацитет за пренос на синьо гориво. "За България интересът е за удвояване на капацитета на мрежата ни на вход от Гърция и над два пъти разширяване на изхода с Румъния", каза Малинов.

По думите му в момента се конкретизират техническите параметри за разширение на всяка от мрежите на държавите, а в началото на следващата година да са ясни и капиталовите разходи за всеки от операторите. Инвестиционните намерения съответно трябва да се одобрят от регулаторите на страните и в средата на 2024 г. може да се очаква обявяване на обвързваща фаза за резервиране на допълнителен капацитет. Така ще станат ясни кандидатите да пренасят газ и заявените от тях количества, а след сключването и на търговски договори ще се реши точното разширение на мрежите. Операторите имат готовност за реализация на проекта на търговски принцип – чрез собствени средства и заеми, но ще се търси и безвъзмездно финансиране от Европейската комисия, стана ясно от думите на Малинов.

При успешно приключване на всички тези фази и вземането на инвестиционни решения разширенията на газовите мрежи може да станат технически за 2-3 години, обясни той.

От оператора на междусистемната връзка на България с Гърция - "Ай Си Джи Би", коментираха, че очакват още през 2025 г. капацитетът на интерконестора да се увеличи от сегашните 3 млрд. куб. м годишно на 5 млрд. куб. м.

"Колкото по-скоро всички сме готови, толкова по-добре за местните общности и бизнеса. Инвестирането в нова инфраструктура и по-добра свързаност ще гарантира енергийната независимост на региона. Ако сме последователни в обединени усилия за осигуряването на диверсифицирани маршрути и източници за доставка на природен газ, това ще има положително въздействие върху всички потребители", отбелязаха изпълнителните директори на "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева и Георгиус Сатлас.

Досега участници в проекта за Вертикалния газов коридор бяха Гърция, България, Румъния, Словакия и Унгария. Интерес да се присъединят проявяват и Молдова, и Украйна, защото след края на войната на Русия Украйна ще има най-голяма нужда от енергия за възстановяването си и за диверсификация на доставките си на газ извън сегашните руски, каза още директорът на "Булгартрансгаз".

Следващата среща по проекта е в Атина на 15 януари и в нея ще се включи и енергийният еврокомисар Кадри Симсон, с която ще се обсъдят и възможностите за безвъзмездно европейско финансиране за разширението на газовите мрежи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. borisovanikoleta43
    #4

    Това е добра новина. Все повече страни в Европа залагат на терминали за втечнен газ, защото това дава възможност за по-голям и разнообразен избор на източници. Важното е, че зимата е подсигурена и можем да бъдем спокойни, че газ има и то на добри цени в момента.

  2. Slavka Peneva
    #3

    Много обещаващо развитие! Надявам се, че новите доставки на втечнен газ ще бъдат използвани разумно и ще имат положително въздействие върху енергийния пазар у нас.

  3. Liberal
    #2

    "Около" или както казват руснаците "Вокруг, да около!" :)))

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Хубава новина! И мыка за руZката енергийна шайка в Задунайский МилиционЭристан. Крайно време беше!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.