Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС забатачиха още повече искането за референдум за Турция

70 коментара
ГЕРБ и ДПС забатачиха още повече искането за референдум за Турция

За първи път ГЕРБ и ДПС гласуваха заедно по ключов въпрос и така оставиха за неопределено време решаването на проблема дали да има, или не референдум за приемането на Турция в Европейския съюз.

В сряда след почти четиричасови дебати, които не бяха по същество дали да се проведе национално допитване, а кой да провери подписката, внесена от инициативен комитет на ВМРО, със 119 гласа "за", 0 "против" и 25 "въздържал се" НС реши служба ГРАО да провери автентичността на подписите.

За това предложение гласуваха именно ГЕРБ и ДПС, “Коалиция за България“ се въздържа, а парламентарните групи на “Атака“ и “Синята коалиция“ не участваха в гласуването.

Дебатът започна от рано сутринта в сряда, като същото време около стотина симпатизанти на ВМРО имаха демонстрация пред парламента с искане за провеждането на референдума.

В пленарна зала Четин Казак от ДПС поиска да отпадне предложението на “Атака“ за незабавно решение за свикване на референдум, групата напусна демонстративно залата и не участва в гласуването.

От трибуната Волен Сидеров предупреди ГЕРБ, че и по това предложение управляващата партия гласува с ДПС и че започва да води "опасна политика".

В реплика пък Тодор Великов от РЗС настоя председателят на Народното събрание Цецка Цачева да следи в какво облекло народните представители идват на работа. Великов имаше предвид появяването на Сидеров с кожено яке в зала, както и демонстративното му облекло преди две седмици с черна фланелка с надпис "Не на Турция в ЕС!".

Думите му предизвикаха размяна на остри реплики между депутатите на “Атака“ и РЗС и това накара Цачева да прикани няколко пъти квесторите да въдворят ред в залата.

Едни от малкото изказвания по същество за референдума и за позицията на България относно членството на Турция в ЕС бяха на бившите премиери и сега депутати Иван Костов (ДСБ) и Сергей Станишев (БСП).

"Парламентарната група на “Синята коалиция“ подкрепя искането за провеждане на референдум за членство на Турция в ЕС, но той да се проведе едва след като ЕК призове страните-членски да подпишат договора за присъединяването на Турция", каза Костов от парламентарната трибуна. Той изрази съжаление, че по такъв изключително важен въпрос Народното събрание не се отнася с необходимото внимание.

Костов декларира, че сините няма да гласуват предложението на Цачева служебно да бъде променен законът за референдумите и така ГРАО да се задължи да проверява автентичността на подписите при провеждане на допитване.

ГЕРБ внесоха такова предложение, тъй като според тях в закона имало пропуск и затова внесените още през юли над 300 хиляди подписи отлежаваха в НС, без по тях да има решение както е предвидено в закона.

"Зад процедурата се скрива един много важен дебат. На 3 октомври 2005 г. ЕС направи компромис и започна преговори с Турция, която беше окупирала част от чужда територия. Започнаха преговори без Турция да е изпълнила критериите от Копенхаген. Тогава българската политическа класа не реагира въобще освен реформаторската десница", допълни Костов.

Според него има още много тежки въпроси, които България и Турция трябва решат. По думите му тези въпроси не могат да бъдат забавени и трябва да получат своевременно решение.

Костов смята, че дебатът за членството на Турция в ЕС трябва да започне още сега и че българското правителство да има ясна позиция.

Лидерът на БСП Сергей Станишев коментира от своя страна, че България като държава и българското общество трябва да се произнесат за членството на Турция в ЕС, но това да стане когато приключат преговорите на страната с ЕК.

Той също настоя за дискусия по същество, която обаче не се случи, и че тези събрани над 300 хиляди подписа трябва да получат решение от НС.

Според Станшев в пленарна зала при такъв дебат трябва да има и представители на кабинета.

"Със служебното предложение за решение НС бяга от проблема по същество и затова парламентарната група на левицата трудно би го подкрепила", допълни Станишев.

Той призова всички парламентарни групи и правителството да излязат с ясно становище и така да се види кой каква позиция заема по въпроса за членството на Турция в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #71

    Пряката демокрация не успя...Гюбрето изпитва панически ужас, че представителната демокрация (т.е. терорът на гюбрето маскиран като представителна демокрация) е застрашена...Очаквам всеки момент елитни представители на гюбрето да започнат да крещят: `Демокрацията е в опасност поради пряката демокрация!`

  2. Роси
    #70

    Представям си как ще потекат коментари колко е лошо Турция да влезе в ЕС... И пак ще се изпусне същността. А тя е: ако изобщо някога се стигне до прикрючване на преговорите между Турция и ЕС, то по закон Турция трябва да е една европейска държава, изпълнила всички критерии за членство. Важно е и да се решат проблемите и и с България. И ако тогава, в този момент, българите не са доволни от промените в Турция, нека на референдум решат как да гласува България в ЕС... А ако Турция толкова иска да стане

  3. Експерт
    #69

    защото ако не я спрем всички заедно за ЕС - с България практически ще бъде свършено...

  4. Балканец
    #68

    Какво работят тези в Парламента?Записано е в Конституцията.Гласувано от 400 депутати,значи сроковете посочени в закона са реални.Защо не успяха да се впишат във времето посочено империативно?!Не вярвам да е някаква игра,ще бъде автогол,защото спечеленото време нищо не им дава.Тогава:мързеливи или некадърни?Даваме им привилегии, възнаграждения и доверие-а тези не могат да се оправят с текст гласуван преди близо 20години.Да си размърдват дебелите задници,за де ни им ги размърдат хората!

  5. Хари Габровски
    #67

    Е това е нещо ново. Роди се нова коалиция в нашия парламент. Смях в залата. Жалко за излъганите избиратели.

  6. И.Иванов, Швеция
    #66

    "Зад процедурата се скрива един много важен дебат. На 3 октомври 2005 г. ЕС направи компромис и започна преговори с Турция, която беше окупирала част от чужда територия."Част от каква "чужда територия" внушава г-н Иван Костов, че Турция била "окупирала" ? Губи му се името й !"Започнаха преговори без Турция да е изпълнила критериите от Копенхаген."А не започнаха ли и не завършиха ли, та и не приеха ли България за член без България и до днес да е изпълнила критериите от Копенхаген, констатирано два

  7. Анти Гербер
    #65

    Ако партия ГЕРБ, служеха на народа си, те просто щяха да използват удобният момент и да покажат среден на Турция за ЕС. Обаче наблюдавайки поведението им, ми се струва, че служат само на гъзовете си. Обаче ако така продължават гъзовете им може да бъдат застигнати от някой турски чеп. Не, че не го заслужават, пък може и да са пробвали и да им харесва

  8. И.Иванов, Швеция
    #64

    Относно: Е, който не разбира... Автор: Роси ...А ако Турция толкова иска да стане член на ЕС, то тя ... ще спре да ни се бърка в изборите, ще натисне ДПС да внимава, за да не разваля "имиджа" и и прочие все хубави неща... Ясно, просто и логично."Ясно, просто и логично поредно за кой ли път незабавно просване на Роси пред влака "Партията (и партийният й лидер) са прави и когато грешат !".С просташки "аргументи".

  9. Един готвач
    #63

    Ясно,просто....Да бе-като къпан милиционер.Пък който не разбирада ходи да пие бира.Ма аз друго исках да напиша.Щото направих един мнооого вкусен таратор по моя рецепта.Сипах си и една Поморийска и после още една и после звъннах на Ути.Та според него, може и да го промотираме това вкусно тараторче.Само се чудя дали да го наименувам "тараторче КостоФфф"/щото се приготвя по специален начин.Дето вика Уважаемият Алекс-то не е просто тараторче.То е като тараторче подлютено с един Мартин./Пояснявям,само

  10. Анти Гербер
    #62

    Ти като как го виждаш туй, след време някой бабаитко да се изпъне и да каже. Абе какви преговори какви сметки без кръчмар си правите вие тука от ЕС. Я се спрете малко, че ние имаме претенции към Турция. И особено ако ни управлява някоя върхушка с мандата на ДПС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.