Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия може би ще даде зелена светлина за добив на шистов газ

20 коментара

Тази година Европейският съюз ще се занимае по-внимателно с екологичните проблеми, свързани с практиката на хидравличен фракинг за добив на шистов газ, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.

"Абсолютно правилно е да се търси защита на териториите с питейни или подпочвени води, като езерото Констанц. На ниво ЕС темата за фракинга и защитата на околната среда ще бъдат разгледани по-внимателно тази година", казва Йотингер пред оналйн изданието на германския в. "Ди Велт" в понеделник.

Фракингът е технология, включваща помпането на вода, пясък и химикали под високо налягане, за да се отворят шистите и да излезе природният газ. Според критиците на тази технология, тя може да повиши сеизмичните рискове и да замърси питейната вода.

Йотингер повтори, че Германия не бива да избързва с отхвърлянето на фракинга като възможност и че страната трябва да види какъв е потенциалът на шистовия газ и да създаде необходимата законова рамка за демонстрация на проекти и практически проби, предаде Ройтерс, цитирайки "Ди Велт".

"Ако позволим пробните сондажи, ще сме много по-запознати след няколко години и също така ще сме наясно с разходите. Това би било много препоръчително за индустриална страна като Германия", казва Йотингер.

Компании като американската ExxonMobil and германската Wintershall (част от концерна BASF) настояват да се проучат възможностите за фракинг в Германия. Според индустриалните консуматори на газ това ще е от полза за страната, тъй като те се нуждаят от сигурни доставки на разумни цени.

Канцлерът на Германия Ангела Меркел изрази резервите си като посочи, че рисковете за хората и околната среда трябва да бъдат внимателно преценени.

В същото време някои медии съобщават, че правителството на Меркел още на 29 май може да приеме законопроект за добива на шистов газ в страната.

Според източници от Бундестага двете партии в управляващата коалиция – Християндемократическият съюз и Партията на свободните демократи най-накрая са се споразумели по тази тема. Целта на законопроекта, който ще бъде внесен в парламента, е да даде зелена светлина за добива на шистов газ чрез хидравличен фракинг.

Бундестагът ще обсъди въпроса на 28 юни, а горната камара на парламента – Бундесратът – на 20 септември, два дни след парламентарните избори в Германия.

Очаква се, че законопроектът ще забрани използването на хидрофракинг на 86% от територията на страната – около източниците на питейна вода и подпочвените води.

Двете основни опозиционни партии – социалдемократите и зелените – настояват хидрофракингът да се забрани дотогава, докато не бъде разработен метод, позволяващ да се добива газ без помощта на химикали.

ХДС на канцлера Меркел е на мнение, че добивът на шистов газ ще повиши конкурентноспособността на страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Тази публикация е груба лъжа, съжалявам за израза но е по добре нещата да се наричат с имената им. Германия върви към пълна забрана на добива на шистов газ.Това е връзка към статия на DW която цитира представител на немското правителство по въпроса. http://www.dw.de/no-future-for-shale-gas-fracking-in-germany/a-16591307

  2. Анонимен
    #19

    Специално за шистовия газ в Германия се води полемика. Социалдемократи и Зелените са изобщо против технологията , в случай , че се използуват химикали , а десницата , допуска , че там където няма източници на питейна вода ( около 1/6 от територията) , може да се правят проучвания. При консумация от 84 милиарда кубически метра природен газ годишно , оптимистичните прогнози дават запаси достатъчни за 20 години. Нещо което може да повиши енергийната независимост на страната. Няма единно становище изобщо

  3. Анонимен
    #18

    И без шистов газ население няма да има? Трогателно патетично е наистина, но има ли общо с реалността?

  4. Анонимен
    #17

    Значи няма промяна в "курса на партията"? Искам да кажа -търсим нови находища, не нови източници, така ли? А мислех, че човечеството се стреми към зелена енергия. Да са им честити земетресенията и дупките, в които ще почнат да пропадат като в разни холивудски филми.

  5. Анонимен
    #16

    Май,2013 ,номер 1148-Наука и живот-Science et Vie,много обширно написано с мнаго обяснения и схеми за шистовия газ...

  6. Анонимен
    #15

    Естествено,в реда на нещата е всичко,когато колонизатора на Германия след ВСВ - САЩ каже да се направи нещо,в случая да се добива шистов газ! Германия трябва да се събуди,и да отхвърли американско-еврейското финансово робство,инак не смо природата ами и народа и ще погине!!!

  7. Анонимен
    #14

    Германците са изтрещяли нещо, ще си затварят атомните централи и ще търсят шистов газ.Това ли им е зеленетата енергия, а пък аз си мислех, че са измислили нещо ново.

  8. Анонимен
    #13

    Технологиите са опасно нещо. Ето, дете е загинало от токов удар... Назад към борината и факлите с катран!

  9. Анонимен
    #12

    Но ние сме против шистовия газ. Руснаците ни дават газ, а ние гъ...

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.