Тази година Европейският съюз ще се занимае по-внимателно с екологичните проблеми, свързани с практиката на хидравличен фракинг за добив на шистов газ, заяви еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер.
"Абсолютно правилно е да се търси защита на териториите с питейни или подпочвени води, като езерото Констанц. На ниво ЕС темата за фракинга и защитата на околната среда ще бъдат разгледани по-внимателно тази година", казва Йотингер пред оналйн изданието на германския в. "Ди Велт" в понеделник.
Фракингът е технология, включваща помпането на вода, пясък и химикали под високо налягане, за да се отворят шистите и да излезе природният газ. Според критиците на тази технология, тя може да повиши сеизмичните рискове и да замърси питейната вода.
Йотингер повтори, че Германия не бива да избързва с отхвърлянето на фракинга като възможност и че страната трябва да види какъв е потенциалът на шистовия газ и да създаде необходимата законова рамка за демонстрация на проекти и практически проби, предаде Ройтерс, цитирайки "Ди Велт".
"Ако позволим пробните сондажи, ще сме много по-запознати след няколко години и също така ще сме наясно с разходите. Това би било много препоръчително за индустриална страна като Германия", казва Йотингер.
Компании като американската ExxonMobil and германската Wintershall (част от концерна BASF) настояват да се проучат възможностите за фракинг в Германия. Според индустриалните консуматори на газ това ще е от полза за страната, тъй като те се нуждаят от сигурни доставки на разумни цени.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел изрази резервите си като посочи, че рисковете за хората и околната среда трябва да бъдат внимателно преценени.
В същото време някои медии съобщават, че правителството на Меркел още на 29 май може да приеме законопроект за добива на шистов газ в страната.
Според източници от Бундестага двете партии в управляващата коалиция – Християндемократическият съюз и Партията на свободните демократи най-накрая са се споразумели по тази тема. Целта на законопроекта, който ще бъде внесен в парламента, е да даде зелена светлина за добива на шистов газ чрез хидравличен фракинг.
Бундестагът ще обсъди въпроса на 28 юни, а горната камара на парламента – Бундесратът – на 20 септември, два дни след парламентарните избори в Германия.
Очаква се, че законопроектът ще забрани използването на хидрофракинг на 86% от територията на страната – около източниците на питейна вода и подпочвените води.
Двете основни опозиционни партии – социалдемократите и зелените – настояват хидрофракингът да се забрани дотогава, докато не бъде разработен метод, позволяващ да се добива газ без помощта на химикали.
ХДС на канцлера Меркел е на мнение, че добивът на шистов газ ще повиши конкурентноспособността на страната.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент