Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Когато Америка спре да внася енергия

16 коментара
Когато Америка спре да внася енергия

Сигурно сте чували за американската енергийна революция. Пробивите в сондажните технологии осигуриха достъп до достатъчно нови петролни и газови резерви в Съединените щати, за да намалят драстично зависимостта на страната от чуждестранния петрол.

Цифрите разказват историята: петролното производство на САЩ преобърна над 30-годишния си спад; вносът на САЩ от производителите от ОПЕК намаля с над 20 % през последните три години; резервите и добивът на природен газ на САЩ вече са значително по-високи и цените спаднаха със 75 % през последните пет години. Международната агенция за енергия (МАЕ) прогнозира, че до 2020 година САЩ биха могли да станат най-големият в света производител на петрол и до 2035 година могат да бъдат енергийно независими. Това променя играта.

И макар да няма безплатен обяд, това не бива да поражда страх. Производственият процес е сложен и скъп и ако индустрията не внимава, може да има рискове за околната среда. Възможностите обаче са изумителни. Започнаха значително да нарастват вътрешната заетост и икономиката.

Само че, нека погледнем отвъд въздействието върху САЩ и да помислим малко за по-дълбоките последици за останалата част от света, тъй като тази революция е и фактор, променящ правилата в международната политика и глобалната икономика.

Аксиомата "недостиг на ресурси" е една от доминиращите сили, моделиращи световната геополитика и икономика след края на Втората световна война. Сега, благодарение на технологичния и предприемаческия нюх на петролната и газовата промишленост в САЩ, навлязохме в ера, в която норма ще бъде "изобилието на ресурси". Технологията ще се използва, за да превърне САЩ в енергиен износител и да открие резерви в други страни.

Произлизащият от това скок в предлагането означава, че световният енергиен сектор ще започне да работи като "по-нормален" пазар, на който търсенето и предлагането са в по-добър баланс, а в ръцете на ограничен брой производители е съсредоточена по-малко власт. Богати на енергийни ресурси страни като Русия, Саудитска Арабия или Венецуела биха могли да са в сериозна беда.

По-високите цени и пазарната сила позволиха на техните управници да увеличат популярността си вътре в страната със субсидии и други социални проекти, но когато техните клиенти произвеждат по-голямата част от собствената си енергия или разполагат с други доставчици, те ще бъдат принудени да се приспособят бързо и интелигентно или да се справят с последиците.

Другата голяма промяна ще дойде от нов курс във външната политика на САЩ. В началото на Втората световна война САЩ доставяха около 63 % от петрола в света и Тексас бе глобален доставчик от последна инстанция. Арабският полуостров, Иран и Ирак заедно произвеждаха под 5 %. През 1960 година обаче нови открития насърчиха Саудитска Арабия, Иран, Ирак, Кувейт и Венецуела да се обединят и да създадат Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).

През следващото десетилетие близкоизточните и северноафриканските страни увеличиха производството с 13 милиона барела дневно, а членките на ОПЕК започнаха да искат по-голям дял от печалбите на западните петролни компании, работещи на тяхна територия. Катар, Индонезия, Алжир, Либия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Нигерия се присъединиха към картела.

Тогава настъпи преломният момент. През март 1971 година Тексас достигна максимален производствен капацитет. През следващите пет години петролният внос на САЩ почти се удвои, а и други производители се сдобиха с решаваща пазарна сила. Войната от Йом Кипур през октомври 1973 година доведе до петролното ембраго на ОПЕК и пазарните изкривявания, на които сме свидетели оттогава. Така става, когато достъпът до чуждестранен петрол заеме централно място в американската политика на външните работи и сигурността.

Напред към 2013 година. И докато Америка върви към нова ера на енергийна независимост, Вашингтон ще бъде по-малко склонен да рискува животи и да харчи милиарди, за да гарантира свободния поток на петрол и газ през опасни места. Това е особено важно за Близкия изток - регион, където османците, след това европейците, а в последно време и американците, за добро или за лошо, помагат за поддържане на мира.

САЩ не се канят да напуснат региона изцяло, не и когато глобалната икономика е все още толкова зависима от търговския поток през Ормузкия пролив, а сигурността на Израел е в опасност. Когато обаче Америка става по-малко зависима от енергията на Близкия изток, естествено е склонността на Вашингтон към рискове и поемане на ангажименти там да намалее или поне да бъде по-трудна за оправдаване във финансово ограничена епоха.

Интересно е, че макар Америка да става по-малко уязвима на нестабилността в този регион, Китай ще стане по-уязвим - и в резултат по-пряко въвлечен в неговата политика. МАЕ прогнозира, че до 2030 година Китай ще внася близо 80 % от своя петрол и голяма част от тази суровина ще идва от Северна Америка и Близкия изток. Според някои оценки Китай има по-големи залежи на шистов газ дори от САЩ, но засега не разполага с технологията и ноу-хау, за да ги експлоатира.

Дори Китай да успее да ускори темпото, ще отнеме години, за бъде изградена цялата нужна инфраструктура и вътрешната петролна и газова индустрия да се развие до точката, в която да може да доставя значителни обеми целогодишно.

По този начин със засилване на готовността на Китай да се намеси в политиката на други държави неговите лидери ще поискат да разширят влиянието си. А богатите на енергия близкоизточни правителства, които загубиха големи клиенти в Америка и Европа, ще приветстват всички чуждестранни приятели с дълбоки джобове, които могат да намерят.

Като всяка революция новата енергийна "манна небесна" на Америка повдига някои зашеметяващи въпроси. Как може по-слабо присъствие на САЩ и по-голяма китайска намеса да променят най-нестабилния район в света? Какво може да очаква следващото поколение саудитски лидери за бъдещето на страната си в един свят, в който ОПЕК е загубила голяма част от пазарната си сила? Ще бъдат ли саудитците в опасна изолация заради подкрепата на Катар за правителствата на "Мюсюлманските братя" в други арабски държави и интереса на Китай да използва ОАЕ като офшорен търговски център за валутата си? Може ли иранската революция да оцелее при необходимостта от изграждане на по-съвременна икономика?

Свят, в който САЩ имат по-малко участие в отговорите на тези въпроси, е наистина един нов свят.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    американците винаги са ме възхищавали,рядко предприемчива,трудолюбива и сърдечна нация

  2. Анонимен
    #15

    В САЩ с изкопаемите горива се занимават геолози, а в България - бивш пожарникар и начинаещ гербер-политик.Все пак върховата технология не може да спасява положението, ако скалните формации нямат съответните предпоставки. И най-вече, ако тази технология е забранена от НС... Някъде умът царува, но у нас пасе патки...

  3. Анонимен
    #14

    Смешни американчовци,америка е майтапа на света,най мразената империя на злото!

  4. Анонимен
    #13

    Пропаганда.

  5. Анонимен
    #12

    Това по принцип е оптимистична новина. Защото когато беше кризата 2008 година , някои виждаха цени от 200 та дори 500 долара за барел нефт и за страна като България това би било катастрофа. Самите САЩ предвиждаха да се използува етанол от целулоза и трябваше всичко да може да се движи с био горива , че чак и ракетите - на водород и биодизел , евентуално биокеросин. Та относително по - евтин нефт и газ в достатъчни количества означава по - ниски международни цени и ръст на световната икономика ,

  6. Анонимен
    #11

    №4 - ТОВА Е ИСТИНАТА!

  7. Анонимен
    #10

    В Старатегическа визия авторът Сбигнев Бжежински разглежда тези въпроси.А те са бъдещето.И то не е съвсем розово за някой страни,разположени по Азиатския континент.Конфликти ще има и няма да бъдат избягвани лесно,както има и лакомия и стремеж на отделните страни в региона(азиатския)за доминиране.А като спре да внася енергия Америка,това от самосебе си говори,че каквото и да става,Америка си е върхът.

  8. Анонимен
    #9

    Евала на американците.Всичко си имат.Да му берат гайлето ония от другия край на океана-не атлантическия,а другия океан.

  9. Анонимен
    #8

    Това е лош показател.Отдръпне ли се от сцената Америка за малко даже и Рус и Китай ще се ловнат за гушите.

  10. Анонимен
    #7

    "В Пенсилвания палят питейната вода от крана"...Ха, ха, абе №2, до кога ще я повтаряте тази смешка бе? А ми намери си другите филмчета, в които е показано как палячите на вода от крана в Пенсилвания го правят. A канадците здраво дълбаят Алберта, но преработват нефтените пясъци само с рециклрана вода....Така че не ги мисли...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.