Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия се съгласи на бързо премахване на сакциите на ООН срещу Ирак

0 коментара

Германският канцлер Герхард Шрьодер се обяви за "възможно най-бързо" вдигане на санкциите срещу Ирак, съобщи Би Би Си.

След разговорите си в Берлин с американския държавен секретар Колин Пауъл, Шрьодер каза, че "санкциите, които бяха наложени навремето /през 1990 г./ вече нямат смисъл при новите развития в Ирак".

Канцлер Герхард Шрьодер заяви, че е по време на срещата е било обсъдено и предложението за разширяване на мандата на международните мироопазващи сили в Афганистан, които в момента са под германско и холандско командване и извън Кабул.

Колин Пауъл изрази удовлетворение от позицията на Шрьодер, тъй като това ще позволи възстановяването на производството на петрол и ще генерира приходи за иракския народ. Пауъл добави, че САЩ ще работят за намирането на формула, която ще доведе до резолюция на ООН, радваща се на подкрепата на всички членове на Съвета за сигурност.

Двамата политици обаче не коментираха въпроса за завръщането на ООН в процеса на възстановяването на Ирак - един от приоритетите на Берлин.

В навечерието на посещението на Пауъл в Берлин канцлерът Шрьодер се изказа за вдигане на санкциите срещу Ирак при условие, че това няма да бъде в противоречие с основните германски позиции. Той визира именно искането на Германия възстановяването на Ирак да бъде под егидата на ООН.

Преди среща с Шрьодер Колин Пауъл каза в интервю пред германската телевизия Цет Де Еф, че не е необходимо възобновяването на инспекциите на ООН в Ирак. С това държавният секретар потвърди позицията на Вашингтон, че мисията на ООН по разоръжаването на Ирак е приключила.

Пауъл охлади и очакванията за възможна скорошна среща между президента Джордж Буш и канцлера Герхард Шрьодер. На следващата среща на страните от групата Г-8 във френския град Евиан няма да има много време за двустранни разговори, каза Паул пред Цет Де Еф.

Кореспондентът на Би Би Си в Берлин припомня, че канцлерът Шрьодер не е разговарял директно с американския президент Буш от ноември м.г. и техните отношения се смятат за непоправимо увредени.

Държавният секретар, който се срещна и със своя германски колега Йошка Фишер, изрази очакване дискусиите в ООН да приключат до края на другата седмица.

Двамата казаха, че отношенията между САЩ и Германия са близки, независимо от последните противоречия около войната в Ирак.

"Американската проекторезолюция е добра база за нашата дискусия днес и показва, че сме близо до споразумение", заяви Йошка Фишер.

Американският държавен секретар каза, че с готовността за сътрудничество, която е била засвидетелствана в Берлин, както и чрез сътрудничеството с останалите от Съвета за сигурност "до няколко дни или седмица" резолюцията ще бъдат приета.

Външният министър Йошка Фишер потвърди на пресконференцията, че според Германия ООН трябва да играе водеща роля във възстановяването на Ирак. Той добави, че внесената от САЩ проекторезолюция е "добра база за дискусия", но отбеляза, че постигането на споразумение зависи от другите членове на Съвета за сигурност. Фишер посочи, че Германия е заинтересувана резолюцията да бъде одобрена, и изрази оптимизъм, че в Съвета за сигурност ще се стигне до споразумение за нейния текст.

Ройтерс припомня, че след критиките към първоначалния текст на проекторезолюцията за Ирак вчера Вашингтон внесе друг, леко изменен вариант, който днес трябва да бъде обсъден от Съвета. Очакванията на САЩ са идната седмица резолюцията да бъде гласувана и да влезе в сила.

Германия в момента е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН, какъвто статут има и България.

Франция заяви днес, че ще се стреми да внесе нови допълнения към американската проекторезолюция за вдигане на санкциите срещу Ирак, предаде Ройтерс.

"Искаме възможно най-добър текст, защото искаме международната общност да успее в Ирак", каза говорителят на френското външно министерство Бернар Валеро. По думите му Франция ще направи "конструктивни предложения" за промени в проекторезолюцията, която в сегашния си вариант дава големи права на САЩ и Великобритания да управляват Ирак и да се разпореждат с парите от неговия петрол до установяването на постоянно иракско правителство. Новият проект, разпространен в ООН вчера, подсилва ролята на специалния координатор на ООН в Ирак, но не посочва ясно в какво ще се състои неговата работа.

Москва и Пекин също обявиха, че последната редакция на проекторезиляцията за Ирак не ги удовлетворява. Смятаме, че американско-британската резолюция за Ирак, внесена в ООН, "се нуждае от сериозни корекции", заяви днес руският заместник-министър на външните работи Юрий Федотов след среща с китайския си колега Ян Вънчан в Москва. "Русия и Китай имат конкретни въпроси към проекторезолюцията, която се обсъжда в Ню Йорк, и смятат, че тя се нуждае от сериозни поправки", каза Федотов, цитиран от Франс прес.

Според него в сегашната си форма проектът създавал големи проблеми на Русия и Китай. Федотов признал, че има предвид въпроса за контрола над иракския петрол.

"Трябва да бъде казано кога властта ще бъде предадена на законноизбрано правителство /в Ирак/ и как и при какви условия ще бъдат отменени санкциите", отбеляза Федотов.

Той изрази очакванията на Москва и Пекин дискусиите в ООН да доведат до приемлива за всички формула.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.