Германия заби исторически шамар на Бразилия – 7:1

8 коментара

Германия постигна победа за историята, след като разгроми домакините на Световното първенство Бразилия със 7:1 и се класира за финала на Мондиала. Това е най-голямата загуба в историята на бразилците и едновременно най-голямата загуба на отбор, достигнал полуфинали на световно първенство.

Третият исторически момент в мача бе за германския нападател Мирослав Клозе, който вкара 16-я си гол на световни финали и стана най-резултатният играч в тяхната история. По ирония той изпревари легендарния бразилски голмайстор от близкото минало Роналдо, който е с 15 гола.

Иначе напрежението преди срещата беше голямо. Бразилците искаха на всяка цена да достигнат до финал, за да оправдаят своето домакинство на Световното първенство. Успехът на отбора имаше и голяма политическа цена в южноамериканската държава, която похарчи над 10 милиарда долара, за да организира турнира. В страната се разразиха социални бунтовете заради огромните разходи.

За този мач Бразилия не можеше да разчита на двете си големи звезди – Неймар и Тиаго Силва. Първият отпадна заради тежка контузия в гръбнака, получена на четвъртфинала, а другият заради натрупани жълти картони. Бразилците се надъхваха да посветят победата си на Неймар.

На свой ред Германия имаше зад гърба си два поредни загубени полуфинала и трета поредна загуба в тази фаза на турнира щеше да се приеме за провал у дома.

В първите няколко минути на мача Бразилия бе по-активния отбор. До десетата минута обаче Германия вече бе изравнила играта и си личеше, че играе много по-спокойно от домакините, които се опитваха да упражнят стихиен натиск.

Проблемите за Бразилия  започнаха в 11-ата минута. След центриране отдясно Томас Мюлер се оказа непокрит в малкото наказателно поле и откри. Големият ужас за Бразилия обаче започна 13 минути по-късно. В 24-ата минута Мирослав Клозе вкара за 2:0. Състоянието, в което изпаднаха бразилците приличаше на будна кома, защото тяхната защита буквално не знаеше къде се намира. Само минута по-късно Тони Кроос вкара за 3:0. Още две минути по-късно пак Кроос направи резултата 4:0. Кошмарът за първото полувреме бе завършен от Сами Кедира в 29-ата минута – 5:0. За общо 6 минути Бразилия допусна 4 гола. Нещата обаче не бяха приключили.

До края на полувремето германците решиха да се отдръпнат и повече да пестят сили, отколкото да вкарват още на шашнатите бразилци.

В началото на второто полувреме си пролича, че Бразилия излиза на терена, за да вкара няколко гола в опит да съхрани поне някаква част от футболната си чест. Германците все така изглеждаха сякаш вече се пестят. Опитът на Бразилия да запази честта си обаче бе неуспешен. Резервата за германците Андре Шюрле вкара два красиви гола в 69-ата и 79-ата минута за 7:0.

Чак в 90-ата минута Оскар вкара един гол за Бразилия, но това не направи нещата да изглеждат много по-добре за неговия тим. С тази звучна победа Германия се класира на своя общи осми финал на световни първенства и първи от 12 години насам. Тогава бундестимът загуби точно от Бразилия, но само с 2:0. В другия полуфинал в сряда ще се срещнат отборите на Холандия и Аржентина.