Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германия защити сатирата за Ердоган, излъчена по немска телевизия

4 коментара
Реджеп Тайип Ердоган

Германското правителство защити сатиричен видеоклип, осмиващ турския президент Реджеп Ердоган, който предизвика дипломатически скандал между Берлин и Анкара. Турското външно министерство извика два пъти германския посланик в Турция, след като немската обществена телевизия NDR излъчи на 17 март критична сатира за Ердоган под формата на песен.

Германският посланик Мартин Ердман е завил пред турските власти, че свободните медии и свободата на словото са особено важни в Германия, каза правителственият говорител Кристиане Виртц. Канцлерът Ангела Меркел вече обясни по "различни поводи", че тези права, заедно с правата на човека и гражданските свободи, са гарантирани от законите в Германия.

Свободата на словото и на медиите не подлежат на договаряне, каза в сряда говорителят на германското външно министерство Завсан Шебли.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер реагира негативно на решението на Турция да вика германския посланик заради сатиричната песен. Той смята, че такива действия отдалечават Турция от ЕС, вместо да я сближават, коментира говорител на Юнкер.

В двуминтуния видеоклип, излъчен в седмичното сатирично предаване "Extra 3" на телевизия NDR, са събрани кадри от срещата на Ердоган с лидерите на Европейския съюз, както и на побой над протестиращи в Турция.

Завземането на най-големия турски опозиционен вестник "Заман" от страна на властите, както и делото по обвинения в шпионаж към турските журналисти Кан Дундар и Ердем Гюл са поредната проява на потъпкването на демокрацията и човешките права в Турция. В същото време германският канцлер Ангела Меркел и останалите европейски лидери вървят към все по-тясно сближаване с Анкара, на която разлитат за справяне с бежанската криза. В замяна Турция настоява за отпадане на визите за пътуване в ЕС и ускоряване на преговорите за членство в ЕС.

Ердоган разкритикува рязко западните дипломати, след като няколко от тях се обявиха в защита на Кан Дундар и Ердем Гюл. Това стана в петък, когато започна съдебният процес срещу тях.

Ердоган е известен с това, че не понася критиките. Турската прокуратура е стартирала близо 2000 разследвания срещу хора, които са обидили Ердоган, откакто той стана президент преди 18 месеца. Сред тях са карикатуристи, представители на академичните среди и дори ученици, предаде Ройтерс.

Снощи германската телевизия NDR излъчи отново в знак на протест сатиричната песен за турския президент, критикувана от Анкара, съобщава АФП. Може би Ердоган не е разбрал песента? Затова ето я отново и със субтитри на турски!, посочи Кристиан Ейринг, водещ на предаването "Екстра 3" на обществената телевизия NDR, излъчвана в северната част на Германия.

Телевизията освен това протестира, както и други германски медии, заради забавената според нея реакция на германското външно министерство.

Водещият на "Екстра 3" не пропусна да подчертае сдържаността на германското правителство в неговата реакция. Ако /Ердоган/ иска да чуе критики, трябва да слуша "Екстра 3", но ако не иска критики, той би трябвало по-скоро да се срещне с канцлерката, каза водещият.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Eoraptor
    #4

    Кан Дундар? Вероятно става дума за турския журналист Джан Дюндар. Медияпул, стига толкова непрофесионализъм, нали сте журналисти? Какво ви пречи да попитате няко, който знае турски как се пише едно име? Или да проверите в интернет - още по-малко усилие. Тва че предлагате продукта си безплатно, не означава, че трябва да сте толкова нехайни и мързеливи!

  2. stenk
    #3
  3. pinocchio
    #2

    Не съм фен на ердоган, но смятам че свободата на словото не може да бъде на 100% безгранична и най-вече безотговорна и да води до трагични последици. Ето защо не бях charlie преди, още по-малко днес. фалиралото вестниче, възродило се от състраданието на хората след нападението над редакцийката му, не са се посвенили да се подиграят по най-вулгарният начин с жертвите от атентатите в Брюксел. Съжалявам че немога да дам link, но просто нямам думи. На фона на белгийското знаме е изобразен известният

  4. анита хегерланд
    #1

    Този проблем показва културният хаос, който настъпи след глобализацията. Религии, култури и народи, които отстоят на огромни географски разстояния и никога не са били близки, сега са свързани с телефон или с интернет, със сатира, песен или филм. Този сблъсък на цивилизациите няма как да стане "по мирен начин".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.