Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Германското правителство одобри плана за отказ от АЕЦ

13 коментара

Германското правителство одобри на извънредно заседание в понеделник плана за отказ от ядрената енергетика и поетапно спиране на работата на аточните централи до края на 2022 г., предадоха световните агенции.

Германия ще бъде първата голяма световна икономическа сила, която ще обърне гръб на ядрената енергетика, посочи министърът на икономиката и технологиите Филип Рьослер, цитиран от АФП. Изданието допълва, че отказвайки се от атома, Германия се надява да даде пример и в средносрочен план да намери приложение за своите "зелени" технологии. Това решение на правителството на канцлера Ангела Меркел, което първоначално смяташе да удължава живота на своите ядрени реактори, но след аварията в японската АЕЦ “Фукушима“ реши да ги затвори, обаче може да постави под заплаха целите за намаляване на парниковите газове в страната. Тя може да бъде принудена да прибегне до много по-замърсяващи околната среда електроцентрали, отбелязва АФП.

Според одобрения от правителството законопроект изключените седем най-стари АЕЦ,

построени до 1980 година, няма да бъдат пускани отново в експлоатация, уточнява ИТАР-ТАСС. Това са АЕЦ “Некарвестхайм 1“ и АЕЦ “Филипсбург 1“ в провинция Баден-Вюртемберг, “Библис А“ и “Библис Б“ в Хесен, АЕЦ “Изар 1“ в Мюнхен, “Унтервезер“ в провинция Долна Саксония, “Брунсбютел“ в Шлезвиг-Холщайн. Няма да заработи и спряната по-рано за ремонт АЕЦ “Крюмел“, намираща се на 30 км от Хамбург.

Една от тези централи обаче трябва да бъде оставена в режим на “студен резерв“ в случай, че през зимните месеци има недостиг на електричество. Окончателното решение за запазването на резервна ядрена мощност ще бъде взето през следващите седмици.

Преходни етапи в процеса на излизане от ядрената енергетика са 2015, 2017, 2019 и 2021-2022 година, когато ще бъдат спрени останалите девет немски ядрени централи.

През 2015 г . трябва да спре работа АЕЦ "Графенерхайнфелд", две години по-късно същото ще стори АЕЦ "Грундреминген Б", "Филипсбург 2" ще бъде затворена през 2019 г. Централите "Грьонде", "Брокдорф" и "Грундреминген С" ще бъдат спрени през 2021 г. Последни ще бъдат изключени от мрежата най-модерните ядрени централи "Изар 2", "Некарвестхайм 2" и "Емсланд" – през 2022 г.

Така Германия ще се лиши от ядрената енергия, чийто дял в брутното производство на електроенергия в момента възлиза на 22 процента.

Гласуването на законопроекта в Бундестага (долната камара на парламента) ще се състои на 30 юни, след което планът за излизане на страната от ядрената енергетика ще бъде внесен в Бундесрата (горната камара).

Засега Берлин не съобщава колко ще му струва отказа от атомната енергия. Според експерти става въпрос за сума между 90 и 200 милиарда евро, която ще бъде разпределена между данъкоплатците, потребителите на електроенергия и енергийните производители.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #13
  2. boomadafaka
    #12
  3. N
    #11
  4. Пешо
    #10
  5. Рони
    #9
  6. 234
    #8
  7. BG
    #7
  8. Vaims
    #6
  9. s. a.
    #5
  10. as
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.