Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Главболгарстрой" участва в ключова дискусия на Делфи икономически форум за иновации и конкурентоспособност

0 коментара
От ляво на дясно: Лулзим Баша, председател на Демократичната партия на Албания;  Дебора Уинс-Смит, основател и президент на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC); ; Калин Пешов, председател на УС на Главболгарстрой Холдинг; Атина Чаципетру, бивш главен изпълнителен директор на Hellenic Development Bank и директор в Ellaktor SA; Симос Анастасопулос, президент на CompeteGreece

Глобалните проблеми и най-важните и актуални въпроси в сфери като геополитика, екология, устойчива икономика и финанси, глобално бъдеще, образование са във фокуса на започналото в сряда Девето издание на Делфийския икономически форум, който ще продължи до 13 април.

В рамките на четири дни форумът, който е под патронажа на гръцкия президент Катерина Сакеларопулу, събира световни лидери от 70 държави - близо 1200 говорители от сферата на политиката, бизнеса, дипломацията и гражданското общество.

Сред тях бяха президентът на Украйна Владимир Зеленски, президентите на Република Словения и Черна гора - Наташа Пирц Мусар и Яков Милатович.

Обсъждането на икономиката на бъдещето със сравнителен анализ на иновациите и инициативите за конкурентоспособност в Европа, събра представители на политиката и бизнеса в специална дискусия, модерирана от Дебора Уинс-Смит, основател и президент на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност (GFCC) в Съединените щати, които са и програмен партньор на събитието.

По нейна покана участници в панела бяха Лулзим Баша, председател на Демократичната партия на Албания; Атина Чаципетру, бивш главен изпълнителен директор на "Хеленик Дивелопмънт Банк" и директор в "Елактор" (Ellaktor SA); Симос Анастасопулос, президент на CompeteGreece, и Калин Пешов, председател на управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг".

В дискусията бяха представени различните стратегии, които страните в Европа прилагат, за да разширят своя капацитет за иновации и подобрят конкурентното си позициониране на световния пазар.

През 2022 г., строителният холдинг "Главболгарстрой" стана първата българска компания и една от малкото в региона на Югоизточна Европа, която е пълноправен член на Глобалната федерация на съветите по конкурентоспособност.

Участниците в дискусията обсъдиха образованието и неговата трансформация и модернизация като сфера с особено голямо значение за подобряването на условията на живот и конкурентността.

"Преди години, когато работех в правителството на САЩ, в националната научна фондация, посетих България. Работехме съвместно с Българската академия на науките. Вие имате една от най-старите и престижни академии на науките", каза Дебора Уинс-Смит.

Според президента на GFCC, България се справя добре икономически и БВП доказва това. България е нещо като Ирландия на Балканите, каза още тя. В отговор на въпроса ѝ кои са основните стълбове и приоритети на конкурентността в страната, Калин Пешов посочи човешките ресурси, данъчната система и технологиите.

"В България имаме добре образовани хора. Езикови училища, технически и медицински университети – немалка част от тях с наистина дълга история. Сравнявайки Източна с Централна Европа, бих казал, че все още имаме повече човешки ресурс. От друга страна, номиналната данъчна ставка е 10%, 5% е данъкът върху лични дивиденти, а 0% върху корпоративните дивиденти", коментира Пешов. По думите му комбинацията между човешки ресурс и данъчната система превръща България в една наистина много привлекателна страна за инвестиции.

"Виждаме много западни инвестиции в България, особено след Covid и геополитическата криза, както и много съвместни предприятия. Що се отнася до технологиите, те изискват дълъг период на устойчивост. Така че това, което правим като компания, е да внасяме и внедряваме високите технологии от САЩ, което е от полза за обществото", допълни представителят на "Главболгарстрой".

Панелът, модериран от Дебора Уинс-Смит, засегна редица критични въпроси - от предизвикателствата на националното и регионалното лидерство в иновациите, ангажирането на частния сектор в тези усилия до специфичните политики и инвестиции, насочени към подкрепа на малките и средни предприятия. Бе засегната и ролята на новите технологии, като генеративния ИИ, за националната сигурност и формулирането на икономическите стратегии.

Форумът също така разгледа инвестициите в инфраструктура като инструмент за подобряване на производителността и привличане на глобални инвестиции, значението на прехода към нисковъглеродна икономика и неговото въздействие върху конкурентоспособността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.