Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Главният прокурор ще запази голяма част от контрола върху прокуратурата

3 коментара
Надежда Йорданова

Главният прокурор ще запази голяма част от контрола си върху прокуратурата заради страховете на политиците и водещи фигури в съдебната власт, че децентрализирането на държавното обвинение може да доведе до феодализация. Това стана ясно по време на дискусия по темата, организирана от парламентарната комисия по конституционни въпроси.

Знак за промяната в курса бе даден от бившия правосъден министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Надежда Йорданова, която отново обясни, че главния прокурор у нас има прекомерна власт, но и предложенията за промени в конституцията не са съвсем подходящи за България.

В проекта за промени в конституцията, внесенени от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, се предлага пълното отнемане на правото на главния прокурор да осъществява методическо ръководство над останалите прокурори, за да гарантира, че те прилагат еднакво закона. Това предложение обаче срещна критиките на голяма част от юридическата общност, която зададе въпроса дали по този начин няма да се създадат десетки местни прокурори-феодали, за които никой няма да носи отговорност.

"Предложението трябва да се преосмисли така, че да не се създава абсолютен риск във всеки един окръг или апелативен район прокурорите и следователите да прилагат закона както те си решат. Не трябва да се създадат условия за противоречиво прилагане на закона, не дай си боже, за феодализация“, каза Йорданова.

По информация на Mediapool вече е постигната договорка за запазване на методическото ръководство, което главния прокурор има върху останалите прокурори.

Въпросът е до каква степен шефът на прокуратурата ще бъде лишен от влиянието си върху изпълнителната власт през т.нар. право на надзор за законност. В момента прокуратурата има право буквално да се меси във всички сфери на държавното управление, включително да възлага проверки за надценките на храните.

На този фон българското законодателство е до такава степен адаптирано към това положение, че ако “надзорът за законност“ бъде отнет от прокуратурата има риск от невероятен хаос, защото десетки обществени отговорности ще останат без изпълнител.

Бившият правосъден министър на ГЕРБ и настоящ депутат Екатерина Захариева също обясни, че партньорите в конституционното мнозинство са постигнали съгласие за промени на първоначалните предложения.

Очаква се главният прокурор да бъде лишен от правото да разпорежда проверки за общ надзор за законност във всички институции в държавата, но прокуратурата да запази правото си да атакува в съда незаконни административни актове на централната и местната власт.

“Твърде голямото орязване на правомощията на главния прокурор и децентрализацията на прокуратурата ще доведе до феодализация и създаването на 28 главни прокурори по места. Трябва да се засили контролът над прокуратурата, не над главния прокурор“, каза по време на дискусията заместник-главният прокурор Мария Павлова, която е бивш служебен правосъден министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Xaджueв
    #3

    Съдебна реформа ще има! Ако ли не - пак отиваме на протест.

  2. anton nikolov
    #2

    Бог да прости съдебната реформа.

  3. pepe
    #1

    Ситуацията със "съдебната система" в България е докарана дотам, че каквото и да се направи, включително и това нищо да не се прави, все изглежда лошо. Би трябвало функциите на "главния прокурор" да ги изпълнява Висшия съдебен съвет. Контрола на работата на прокуратурата и прокурорите би трябвало да се осъществява от ВСС /той за това е направен, каква му е иначе функцията?/... Обаче... Обаче още едно неизпълнено обещание, още един политически провал...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.