Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Конституционната реформа тръгна със закана да бъде ревизирана

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Народното събрание официално стартира в петък конституционната реформа, която се превърна в политическото лепило за създаване на парламентарното мнозинство между ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, крепящо кабинета "Денков - Габриел". Вотът в подкрепа на проекта, иницииран от ПП-ДБ, мина инфарктно с 161 гласа "за", което е само един глас над необходимия минимум.

Тези гласове означават, че промените в основния закон тръгват по т.нар. бавна писта, което изисква поставянето им за ново първо гласуване в срок между два и пет месеца. Ако гласовете бяха под 160, проектът щеше да е отхвърлен окончателно, а за бързото му разглеждане бяха необходими 180 гласа.

Очаквано 57-те депутати в пленарната зала от "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" гласуваха срещу конституционните промени. Веднага след вота съпредседателят на ДБ Христо Иванов благодари за оказаната подкрепа за съдебната реформа, а Тошко Йорданов излезе на парламентарната трибуна след него, за да обясни, че благодарностите за подкрепата на ГЕРБ и ДПС са "унизителни".

Иванов коментира, че следващите два месеца ще бъдат използвани за корегиране на текстовете и отчитане на всички градивни критики. Преди това депутати от ГЕРБ се заканиха да правят значителни промени в проекта, които ще засегнат идеите за ревизиране на властта на президента върху служебното правителство, контрола на парламента, прокурорската автономия и правото на българите с двойно гражданство да бъдат избирани на висши държавни позиции.

Очакването е проектът да бъде внесен за ново гласуване силно коригиран, предвид множеството критики от експертите по конституционно право в предварителните дебати.

Къде има съгласие?

Пълен консенсус засега има върху две от предложените промени – гарантиране на съдийската независимост във Висшия съдебен съвет и въвеждането на пряката конституционна жалба. Оформя се консенсус и за нуждата от ограничаване на правомощията на служебното правителство и поставянето му под парламентарен контрол.

Сигурно е, че ще бъде отхвърлено предложението 24 май да бъде записан като национален празник в Конституцията.

Конституционната реформа включва реконструирането на Висшия съдебен съвет, за да се гарантира независимото управление на съдилищата и отчетността на прокуратурата. Към това се допълва и голямо намаляване на властта на главния прокурор и централизацията на прокуратурата.

Предлага се нов механизъм за намаляване на властта на президента върху служебното правителство, който ще бъде модифициран заради критиките. Конституционната реформа включва значително увеличаване на гражданските права с осигуряването на пряк достъп до Конституционния съд.

Промените в основния закон се разглеждат като неделима част от обширния пакет реформаторски закони, чието гласуване започна още в началото на 49-я парламент. В това число са антикорупционният закон и реформата, която доведе до създаването на фигурата на независимия магистрат, който може да разследва главния прокурор. Приемането на реформата е част от усилието на България да бъде приета в Шенген и да получи цялото финансиране по Плана за възстановяване.

Гаранции за независим съд

За да имаме независим и безпристрастен съд, трябва да въведем конституционни гаранции за това, каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в началото дебата преди гласуването на конституционната реформа на първо четене от Народното събрание.

"Когато някой влезе в съдебна зала, дали е политик, бизнесмен или гражданин, законът трябва да бъде приложен единствено и само от гледна точка на фактите и правото. Това е фундаментът на европейската цивилизация", каза Иванов пред депутатите.

"Ние сме държавата с най-много санкционирани по Магнитски", каза Христо Иванов и допълни, че в случая "Магнитски" не е личен казус, а проблем със суверинетета".

"Партньорите ни нямат доверие. Това е проблем не само за престижа, но от гледна точка на инвестиционна привлекателност. Трябва да затворим един източник на дългогодишна нестабилност в България", каза Иванов

Той каза, че предложените текстове за промяна на конституцията са "покана за дебат".

"След като, надявам се, днес проектът премине на първото четене и Народното събрание се ангажира с това, че конституцията ще бъде променена в тези насоки, ще започне работата по уточняването на текстовете", допълни той.

Иванов декларира, че няма да има конституционни текстове, които самоцелно ще бъдат налагани. "С целите не можем да направим компромис. С текстовете ще изработим най-добрите решения", заяви той.

Правосъдният министър Атанас Славов отхвърли твърденията на депутати и конституционалисти, че пълното разделяне на съдебния съвет на прокурорска и съдийска част изисква свикване на Велико народно събрание. Той припомни, че Конституционният съд е дал възможност за подобни промени с тълкувателно решение от 2005 година.

"Преди да гласуваме тези промени трябва да си зададем въпроса: Как искаме да изглежда България? Къде да се намира България? Водейки този дебат, трябва да отчитаме желанието на огромно мнозинство от българските граждани България да бъде европейска правова държавата", каза правосъдният министър.

ГЕРБ ще променя проекта

"Революционното изменение на конституцията много бързо се превръща в неадекватно. Имало е такива предложения през годините, в това число и от наша страна преди три години с предложението за свикването на Велико народно събрание в условие на улични протести", каза Тома Биков.

Той говори основно за служебното правителство, критикувайки идеята за ограничаването на президента при избора му на състав на кабинета. Според него много по-добре е да се гарантира непрекъсната работа на парламента, за да може служебното правителство да бъде държано под парламентарен контрол.

Радомир Чолаков (ГЕРБ) каза, че неговата партия припознава авторството на две неща в проекта - непрекъсваемостта на работата на НС в условие на служебно правителството и промените в съдебния инспекторат.

"Няма да правим нищо на всяка цена, нито ще правим самоцелни неща", обясни той.

Техният колега от ГЕРБ Бранимир Балачев имаше критики към пълното отделяне на съдийски от прокурорски съвет, като според него това няма да бъде подкрепено.

Първите остри критики срещу проекта се чуха от лидера на БСП Корнелия Нинова, която заяви, че за първи път има проект за промени в конституцията, срещу който има близо 50 отрицателни становища. "Няма толкова критикуван законопроект, обсъждан и приеман от българското НС, откакто то съществува", каза Нинова.

Патриотарски дух

Тя се фокусира върху допускането на хора с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати и министри, което за нея е "отказ от националния интерес". После Нинова се заяде и с промяната на националния празник от 3 март на 24 май.

"Текстът за 24 май стои, защо мълчите? Да дойде Борисов и да каже: националният празник няма да се пипа, защото това също е посегателство върху национален суверенитет", каза Нинова, имайки предвид изявлението на Борисов, че ГЕРБ няма да подкрепи вкарването на 24 май в конституцията.

Според Нинова конституционният проект е израз на юридическа неграмотност, политическа нищета, която води до разграждане на държавността.

Другият съпредседател на ДБ Атанас Атанасов отговори на Нинова, че когато един човек иска да свърши една работа, намира начин, когато не иска – намира причини.

"Това, което е внесено, е рамка, върху която да дискутираме и да обсъдим това, което ще бъде прието от мнозинството", каза Атанасов.

Христо Иванов обвини Нинова в използване на кампанийна лексика по въпроса за двойното гражданство.

"Хайде да си припомним, че Европейският съюз е наш. Той не е външен фактор. И когато неговите институции, правят констатации и препоръки, това не е външен фактор, това е нашата Европа. България е Европа и нямаме право да отстъпваме от тази позиция", каза Иванов.

Красива реформа или саздърма?

Хамид Хамид от ДПС напомни, че конституционните промени са следствие на гражданските протести и анализ на практиката на Европейския съд по правата на човека. Той напомни, че повечето български избиратели настояват за съдебна реформа.

"Търсим общото, а не това, което ги разделя. Бихме приели критики и предложения в проекта за второ четене от опозицията", каза Хамид и накрая реши да цитира Питагор: "Чрез свеждането на множеството към единното е в основата на красотата. От нас зависи дали ще направим красив и годен проект".

Тошко Йорданов от ИТН отговори на Хамид, че при 70 000 протестиращи преди 10 години след назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, сега той е третият по ред сред подписалите конституционните промени.

"Сделката е ГЕРБ и ДПС практически да контролират парите на държавата, всичките им фирми ще се чувстват прекрасно, а на вас (ПП ДБ) ви бутнаха тоя проект за конституция, който е глупав и вреден. Всичко, което не им харесва, няма да го има. Всичко, което ще им засили лостовете, ще остане. Вие сте глупаците в тази сделка", каза Йорданов.

Според него конституционалистите са направили проекта на "саздърма".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ефрейтора
    #1

    Какво става с форума... Медиата ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.