Проф. Иван Илчев разказва в интервю за "Дойче веле" за станалата прословута своя реплика "Боже Господи, какви нищожества"...
Проф. Илчев, като гаф ли трябва да се приема репликата ви по адрес на председателката на НС Цвета Караянчева? "Боже Господи, какви нищожества стоят начело на българската държава" - тези ваши думи прозвучаха в ефира на БНТ, без да знаете, че сте с включен микрофон.
Ако е гаф, не е мой, а на техническия екип. Всъщност исках да споделя това само с режисьора Виктор Божинов, с когото бяхме заедно в студиото. А дали то отговаря на възгледите ми - да, отговаря. И това се дължи на сравнението на качеството на образованието и на опита във властта на доста от нашите политици спрямо същата прослойка в съседните ни държави.
Това ваше мнение само до управляващите ли се отнася или до цялата политическа класа в страната?
Нека да кажем, че до доста голяма част от нея. Да напомня, че сме единствената европейска държава, ако не се лъжа, в която два от трите най-важни държавни поста са заети от военни, а това съвсем не говори добре за държавата. Да цитирам автора на афоризми Владимир Булатович-Виб: "Когато ботушът почне да мисли, мозъкът трябва да почне да марширува". Да напомня, че пак двама от тримата не обелват и дума на чужд език и не виждам как могат да се чувстват удобно в Европа, която, както казва Захари Стоянов, "и през плет не са виждали". И най-важно - как могат да защитават умело българските интереси в нея.
Ботушът и невладеенето на чужди езици ли са недостатъците, които предизвикват крайно острата ви реакция към нашите политици?
Да прибавим и неспособността им твърдо и аргументирано да защитават собствено мнение. Склонността им да се подчиняват на партийния диктат, докато не наближат избори и не преценят, че ще им е по-изгодно да се "преметнат" към друга партия, като междувременно не се отказват от депутатския кокал като "независими" депутати. Или да цитирам едно от последните стихотворения на великолепния поет и мемоарист Кирил Христов, писано през 1944 година:
"Тез джуджета край мен!
А лудеят за власт.
Ако ще би за ден!
Ако ще би за час!"
Доколкото си спомням, единствено Андрей Пантев преди години си позволи да гласува против собствената си партия по въпроса за американската намеса в Сърбия и Косово.
Как по принцип гледате на политиката, склонен ли сте да се съгласите с Юлия Кръстева, че от нея не може да се очаква кой знае колко истина и морал, защото тя "по условие" е игра на истина и морал?
За съжаление, до голяма степен и аз мисля така и неслучайно винаги през последните трийсетина години съм отказвал предложения да вляза в политиката. Както казвах на мой колега, който един мандат беше депутат, не мога да заема такава позиция, защото сигурно съм страхлив - когато ме призовават да нарека бялото черно, предпочитам да замълча или най-много да кажа, че е сиво, но не и да изкривя душата си в угода на партийната повеля.
В исторически план кои са българските политици, които могат да служат за пример?
За съжаление и те са хора, та затова е трудно животът им да е кристално чист. Пък и става въпрос за лични предпочитания. Българинът като цяло приема по-добре силовите политици - затова са воплите да се издигне паметник на хан Крум в София, който е добър, но жесток военачалник, подложил на нож жителите на Сердика, когато я превзема, а не на княз Борис, да кажем, който с приемането на християнството и азбуката всъщност ни вкарва в Европа. От по-ново време Петко Каравелов ми е много по-симпатичен от бруталния Стефан Стамболов или докаралия демокрацията до охлокрация Александър Стамболийски.
А можете ли да дадете пример за политик, следвал исторически пример?
Проблемът с историческите примери е, че са гъвкави и лесно се поддават на манипулация. Затова Левски е призоваван и от левицата, и от Българския национален легион, и от евреите, и от турците. С други думи, при добро желание всеки може да си намери изгоден пример, който да пригоди към интересите си.
Откривате ли склонност сред историците и сред народа да идеализират миналото за сметка на настоящето? На какво се дължи подобна нагласа?
Бертолт Брехт казваше "слабата памет ни дава сили" - и е прав. В спомена за миналото митът често подменя реалността.
Кои от политиците на прехода ще останат, според Вас, в историята и ще влязат в учебниците?
Като човек, който познава Желю Желев от детството си (тогава той беше близък приятел на баща ми), въпреки че имам доста резерви към него, съм уверен, че ще остане в историята. Същото, макар и с много уговорки, мога да кажа и за Иван Костов. За съжаление, левицата не съумя да излезе с убедителен лидер.
Политиците по традиция твърдят, че защитават националния ни интерес. Какъв е той към днешна дата?
Навремето казвах на шега, че България започна да отбелязва Деня на независимостта, когато доброволно се отказа от голям дял от тази независимост, като стана член на НАТО и ЕС. Мисля, че, за съжаление, никой от политиците не е дал смислен отговор на това какво всъщност е националният интерес и дали той съвпада напълно с общоевропейския, което всъщност си е чист оксиморон.
А задължително ли е националният интерес да се отстоява във вражда с чужди национални интереси? Какви мисли и чувства поражда у Вас например разправията със северномакедонците на тема история?
Волю-неволю се оказах по средата на тази разпра и нека да кажа, че тя беше подбудена от колегите на запад от нас. Българите, по мое мнение, допреди две години напълно бяха забравили за Македония, бяха доволни да ходят на екскурзия в Охрид, да си купят иконка от манастира "Св. Наум", да ядат "кебапчини" и да пият "жолта" ракия. Само че се разбра, че жаравата на национализма си е жива, макар и покрита със слой пепел. И бе достатъчно някой да я раздуха, за да пламне с ярък пламък. От самото начало казвах и продължавам да смятам, че със Северна Македония трябва да се отнасяме като към всяка наша съседна страна, да забравим идеите за братство, да забравим мантрата, че самосъзнанието им било резултат едва ли не само от решенията на Комунистическия интернационал и да помним, че не само там, но и при нас и във всяка съвременна национална държава решението какво да помни народът от своето минало се взима и прокарва от държавата чрез нейните институции.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
36 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Това, че Сталин не е прибирал пари( за какво са му, като цялата държава е негова) съвсем не значи, че има висок интелект или някакъв морал. Това не му е пречело да прекарва денонощно на пребогати трапези, докато поданиците му са се редили на опашкиза стотина грама черен клисав хляб. Каква е разликата с прибирането на рушвети от европейски програми не ми е съвсем ясно. А и аз не сравннявах в коментара си конкретни личности, а явления. Колкото за професора неговия интелект оценявам само въз основа …
на публикуването от него. Лично не го познавам. Мога да кажа, че владее добре инструментите на занаята си и и в течение на световните стандарти което не се отнася за 80% от колегите му в ИФ, като например Искра Баева, да споменем една от най-често появяващите се в пресата. Или Драганов и депутатина Пантев в миналото.
Не мога да разбера каква е връзката с КАЗАНОТО, това което е направил баща му без да имаме доказателства за това! Намирам коментара на професора за абослютно точно описание на наще управници, дори и опозицията. Управляват ни некадърници, това ни харесва, понеже ги избираме вече 30 години. Ние сме също нищожества.
Прилагателното "нищожество" може да е верно, но показва, че говорещият е над него, не е нищо-жество!
Все пак, бъларинът успя от 1878 год. до 1944 год., да изгради една България със стандарт на средно-европвйска страна, съветската окупация ни удари корена на бългасркия дух, на нормалните ценности независимо гледане, мислене, творене, "лошо е ако ти ми открадеш кравата, добро е ако аз открадна твоята" се наказваше не само от закона, но и от
обществото! Днес проф. Илчев "фотографира" положението, което …
ако се опитаме да го опишем с определн характер ще се окаже, че в мнозинството ни сме първо за хляба и топлото, после за разни абстракции катто свобода, това което европейците наричат ценностна система - национално и лично достоиннство, справедлив съд и т.н.Излиза, че "Глас ннароден не е глас Божи", защото този наш глас лесно се води, няма вече нужда от пищови, достатъчни са умели демагози от типа .."и мост ще ви направим...!
Имало демографска криза,няма, българката ражда чудесни бебета, но като патетата когато пораснат бягат към водата за ужас на квачката!
Заблуждаваш се за някои неща, макар че все пак те оцених. Въпросният е доста глупав човек, а освен това доста корумпиран. Единственото му качество е, че пише леко, но за съжаление не особено дълбоко. Просто защото няма какво да каже. Сталин е гений в сравнение с нагаждача Илчев, прибрал милиони държавни пари за да прави "наука", от която нищо не разбира.
Има един термин на Солженицин: 'Образованщина'. Кой разбрал,
Не е достатъчно само да си умен. Трябва да и си морален. И под морал не разбирам кой с кого си ляга. Морален човек е например някой, който преди да критикува система, която е резултат и от дейността на собствения му баща и от която е извлекал маса изгоди, най-напред се дистанцира от нея. При въпросния професор не се наблюдава подобно желание. А иначе не е глупав. И Хитлер и Сталин не са били глупави. Това с нищо не променя оценката за "приноса" им.
Илчев е сериозен човек и учен . Но..."Никога не е късно да станеш за резил" ...
Само дето забравяш, че баща му е един от учените, обосновали по поръчка връщането на имената на турците.