Григор Димитров ще играе на осминафинал срещу Мъри на US Open

Българинът отстрани португалеца Жоа Соуса с 3:1 сета

Григор Димитров достигна до осминафинал на откритото първенство на САЩ по тенис, последният турнир от Големия шлем, за втори път в кариерата си.

Това стана след като поставеният под №22 в схемата Димитров отстрани в третия кърг 36-ия в ранглистата на ATP Жоао Соуса (Португалия) с 6:4, 6:1, 3:6, 6:2.

На осминафинала най-добрият български тенисист ще се изправи срещу втория в световната ранглиста Анди Мъри. Той постигна трудна победа над италианеца Паоло Лоренци със 7:6 (4), 5:7, 6:2, 6:3 след 3:20 часа игра.

"Играл съм много мачове срещу Анди. Той е много корав съперник. Чувството да бъдеш във втората седмица на турнир от Шлема е страхотно. Не мисля обаче, че съм си свършил работата тук. Ще играя мач за мач и искам да стигна колкото се може по-далеч", каза Григор Димитров след срещата с португалеца.

Двубоят Димитров - Соуса

Двубоят между Григор Димитров и Жоао Соуса се игра на корт №17. Преимущество на българина даваше факта, че той вече имаше две победи от общо трите играни мача с португалеца. Единственото му поражение от Соуса е в първия кръг на US Open през 2013 г. с 6:3, 3:6, 4:6, 7:5, 2:6. Този път най-добрият български тенисист показа характер в решителните моменти на двубоя продължил 2:44 часа и се поздрави с успеха.

Срещата започна равностойно и двамата тенисисти си размениха по четири сервис гейма. Димитров стигна до първата си възможност за пробив при 5:4 и сервис на Соуса и го реализира, с което затвори сета в своя полза – 6:4.

През втората част хасковлията беше господаря на корта и даде само един гейм на съперника си.

В следващата част обаче Димитров допусна сериозен срив и позволи на Соуса да спечели пет поредни гейма, основно заради неубедителната си игра на сервис. Българинът все пак успя да вземе три поредни гейма, в които даде само две точки на съперника си. При 5:3 Соуса сервира за сета с нови топки и без особени трудности намали изоставането си в общия резултат с 1:2 сета.

Проблемите на Димитров продължиха и в четвъртия сет, след като допусна пробив още в първия гейм, който след това португалецът затвърди за 2:0 гейма. Въпреки стабилната игра на сервис на Соуса, българинът успя да върне пробива за 2:2, а след това и да поведе с 3:2.

Последва дълъг и оспорван шести гейм, в който Григор спечели невероятна точка след общо 34 удара по пътя към нов пробив за 4:2. В следващия гейм Димитров изоставаше  с 0:30, но се пребори за подаването си и се доближи на гейм отпобедата при 5:2. При 30:40 в осмия гейм хасковлията имаше мачбол за спечелване на срещата, но Соуса успя да се измъкне. Последва втори мачбол за българина, а секунди по-късно и трети, който вече бе реализиран и Димитров спчели двубоя.

Димитров: Все още не съм си свършил работата тук

"Разликата в представянето ми в първите два сета и в третия беше голяма. Има моменти, в които не можеш да направиш нищо и просто трябва да имаш търпение. В третия сет Соуса просто ме надигра", коментира Димитров след успеха.

"Нека да видим първо, който е бъде победител между Паоло Лоренци и Анди Мъри. Играл съм много мачове срещу Анди. Той е много корав съперник. Чувството да бъдеш във втората седмица на турнир от Шлема е страхотно. Не мисля обаче, че съм си свършил работата тук. Ще играя мач за мач и искам да стигна колкото се може по-далеч", каза още 25-годишният българинът.

"Навсякъде където и да погледнете на корта има български знамена. Това е страхотно. Без вас публиката ние сме просто едни тенисисти. Благодаря ви, че сте тук", обърна се хасковлията към  сънародниците си.

Олимпийският шампион се измъчи с италианец

На осминафинала Григор Димитров ще се изправи срещу олимпийския шампион и втори в световната ранглиста Анди Мъри. Той постигна трудна победа срещу 40-тия в ранглистата Паоло Лоренци с 3:1 сета.

Италианецът изпусна първия сет със 7:6 (4), но спечели втория с 5:7.

След това обаче непримиримият Лоренци не успя да удържи на темпото на именития си съперник, който започна да допуска все по-малко грешки. Италианецът спаси пет възможности за пробив на Мъри, но шотландецът нанесе печелившите удари за успеха в следващите два сета с 6:2 и 6:3.

Анди Мъри направи 63 непредизвикани грешки срещу 42 на съперника си, но ги компенсира с 60 печеливши удара срещу само 19 на италианеца.

Лоренци пък реализира четири от шестте си възможности за пробив и отрази 11 от 18-те, които британецът имаше пред себе си.