Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Гюнтер Ферхойген върви напред

0 коментара

Грандиозният проект за обединяване на Източна и Западна Европа под звездния син флаг на Европейския съюз приближава своя момент на истината. И Гюнтер Ферхойген, европейският комисар по разширяването, знае, че може да се очакват проблеми.

Той наблюдава възхода на крайната десница - особено успеха на Жан-Мари льо Пен във Франция, с мрачни предчувствия. Ферхойген твърди, че включването на 10 нови страни-членки в ЕС ще стане, както е предвидено, на срещата на високо равнище в Копенхаген през декември. Но предупреждава, че призракът на национализма е един от "червените сигнали", заплашващи да стопират влака на разширяването. "Би било ужасно погрешно да се прави извод, че трябва да спрем разширяването на ЕС, тъй като популистките движения в Европа го използват като средство за насаждане на страхове и несигурност", казва той.

Макар правителства из цяла Европа да стигат все повече до мнението, че имиграцията е необходима, за да се попълни недостигът на работна ръка, популистките движенията виждат нещата различно. Те твърдят, че разширяването на съюза и имиграцията са двете страни на една монета - едната страна е твърде скъпо струваща, а другата просто е нежелателна, тъй като означава повече чужденци и по-голяма конкуренция.

Ферхойген е изпълнен с решимост да се противопостави твърдо на опонентите. В реч след реч през последните седмици - и в страни-членки, и в страни-кандидатки, комисарят предупреждава правителствата за "ужасни последици", ако бъде направено отстъпление пред крайната десница със забавяне на разширяването. "В случай на отлагане ще има сериозни проблеми във всички страни-кандидатки", изтъква той. "Гласовете на евроскептиците в тези страни ще станат много по-гръмки. Те ще казват: "Знаехме си, че е така - Европейският съюз не ни иска. Той иска само нашите пазари."

За Ферхойген "всяко отлагане по политически причини не само би било смятано за предателство. То би погубило надеждата в тези страни".

Страхът от крайната десница сам по себе си едва ли ще е достатъчен да накара някоя от страните-членки на ЕС да се опита да блокира разширяването. Но той създава климат, в който всяка засечка в процеса може да бъде използвана като претекст за отлагане.

Най-очебийният проблем от този род е отказът на ирландските гласоподаватели - точно преди година, да одобрят Договора от Ница за институционни реформи. Сега се задава втори референдум. Но противоречия създава и необходимостта да се постигне споразумение за бюджетното разпределение с оглед на новите членки, включително за селскостопанските субсидии.

От един поглед към графика на разширяването става ясно колко малко възможности има за отсрочки. След Копенхаген договорите ще бъдат разпратени обратно в столиците на сегашните страни-членки и на кандидатките, където трябва да бъдат ратифицирани от парламентите, а в някои случаи ще се произвеждат референдуми.

Планът предвижда ратификациите да приключат до началото на 2004 г., за да могат новоприетите страни да участват в изборите за Европейски парламент през същото лято и така да станат пълноправни членки на ЕС 15 години след падането на Берлинската стена.

Според Гюнтер Ферхойген пълна глупост е да се смята, че след като стане факт, разширяването ще отвори вратите за вълни от имигранти от изток. Една от причините е това, че притокът на преки чуждестранни инвестиции вероятно рязко ще се увеличи, твърди той. Наличието на общи стандарти, общи регулаторни условия и отворени за търговия граници в пазар с 500 милиона потребители ще насърчи инвеститорите през следващите години да се насочат към източната част на Европа.

Ще има облаги и за сегашните страни-членки. На пазара ще се появят над 100 милиона нови потребители, с което ще се създадат нови работни места.

"Работата е там, че затварянето на вратата /за разширяването/ ще направи още по-възможна неконтролираната и неконтролируемата миграция", смята Ферхойген. Като фактор за намаляване на миграцията ще действа повишаването на благосъстоянието в страните от изтока. "Най-добрият начин да се контролира миграцията, разбира се, е европейската интеграция", добавя той.

Комисията на ЕС и страните-членки вече може да бъдат обвинени, че насърчават крайната десница с неотдавнашното си решение да ограничат свободното придвижване на работната сила, след като новите членки бъдат приети. Под силния натиск на Германия и Австрия страните от съюза одобриха предложенията на Комисията да наложат преходни периоди до 5 години, през които движението на работната сила от новоприетите държави да бъде ограничено.

Берлин и Виена наложиха това именно поради опасения от внезапен приток на евтина източноевропейска работна ръка. Те се тревожеха и от възможността подобно развитие да стане коз в ръцете на крайнодесните - нещо, което Берлин в никакъв случай не иска да допусне преди насрочените за септември общи избори.

Но с напредването на графика става ясно, че Гюнтер Ферхойген не получава много уверения в подкрепа от политиците в отделните страни. Напротив - те проявяват неохота да разгласяват преимуществата от разширяването или да обясняват защо то ще спомогне за създаване на по-стабилна Европа. А според неотдавнашно допитване на Евробарометър само 1 процент от гражданите на ЕС са "много добре информирани" за разширяването.

Ирландците определено не са били убедени в историческия му характер и ползата от него, когато отхвърлиха Договора от Ница, а данните от нови анкети показват вероятност същият резултат да се повтори и тази есен. Ирландците може да станат причина за втори червен сигнал, от който разширяването да дерайлира.

Ферхойген - поне официално, заявява, че много вярва в ратифицирането на договора от Ирландия. Освен това той твърди, че Комисията не разполага с "план Б" за сутринта, след като ирландците отново са казали не.

Други в Брюксел не мислят така. "Откровено казано, лудост би било да се мисли, че нямаме някакъв резервен план, ако нещата в Ирландия се объркат", каза високопоставен дипломат от ЕС. "Защото ако нямаме, направо трябва да забравим за графика на разширяването. Влакът ще дерайлира. И единствените победители в краткосрочна перспектива ще са крайнодесните и популистките движения. Това ли е, което искаме наистина?".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.