Хамилтън спечели и голямата награда на Австрия

Световният шампион Люис Хамилтън завърши на първо място в състезанието от Формула 1 за Гран при на Австрия, след като спечели епичен дуел срещу неговия съотборник в Мерцедес - Нико Розберг.

Лидерът в генералното класиране допусна грешка в първия завой на последната обиколка, а Хамилтън се възползва и атакува, но двамата се удариха и Розберг излезе от пистата. Британецът финишира първи с време 1:27:38:107 минути и 5.719 секунди аванс срещу Макс Ферстапен от Ред Бул, докато третото място остана за Кими Райконен от Ферари.

Състезанието започна отлично за Хамилтън и Розберг, които поведоха колоната, а Нико Хюлкенберг преследваше двамата пилоти на Мерцедес в първите обиколки. Най-рано от всички пък със състезанието се сбогува пилотът на Торо Росо - Данил Квят, чийто болид изгасна в завой номер 1 на третата обиколка по неизяснени технически причини.

В 17-та обиколка стана ясно, че Хамилтън, който водеше в надпреварата, ще трябва да спре скоро в бокса, защото неговите задни гуми изглеждаха в лошо състояние. Розберг беше с по половин секунда по-бърз от своя съотборник за всяка обиколка и чак в 22-та всичко в гаража на британеца беше готово за пълна смяна на гумите. Той се върна пред Макс Ферстапен, но пък вече изоставаше от Розберг. Германецът пък гонеше Кими Райконен в средата на състезанието.

Само четири обиколки след появата на Хамилтън отново на пистата Себастиан Фетел катастрофира и разби своя болид, което наложи влизането на автомобил по сигурността. Дженсън Бътън, Ромен Грожан, Фернандо Алонсо и Серхио Перес се възползваха и влязоха в пит-а. Райконен не го направи и след като 23-та обиколка смени гуми лидерството пое Розберг.

Германският пилот на Мерцедес, лидер в генералното класиране на шампионата, натрупа аванс от 2.1 секунди пред Хамилтън до 34-та обиколка. В 43-та той постигна и най-добра обиколка в състезанието, но още в следващата обиколка допусна грешка в завой номер 2 и Хамилтън отново се залепи зад неговия болид. Точно тогава си проличаха и техническите проблеми в болида на Розберг, предизвикани индиректно от катастрофата на Фетел.

Хамилтън и Розберг смениха гуми и излязоха на пистата зад Макс Ферстапен, но младокът от Ред Бул не издържа дълго на натиска. Той беше изпреварен от Хамилтън в 63-та обиколка, а същото направи и Розберг малко по-късно. Битката за първото място стана жестока в последната обиколка, което доведе и до сблъсък между двата болида във втория завой, а по-сериозно от него пострада Розберг. В крайна сметка Хамилтън спечели, а неговият германски съотборник остана четвърти зад Ферстапен и Кими Райконен.

"Той допусна грешка в първия завой и атакувах моментално. Аз бях от външната страна, така че тази катастрофа не е моя вина", каза Хамилтън секунди след края на състезанието.

След състезанието в Австрия и преди Гран при на Великобритания, Розберг води в генералното класиране с 11 точки аванс пред Хамилтън.