Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Хипермаркетите искат президентът да наложи вето за фиксираната надценка на хляба

29 коментара
Хипермаркетите искат президентът да наложи вето за фиксираната надценка на хляба

Сдружението за модерна търговия (СМТ), обединяващо най-големите търговски вериги, се обърна с молба към президента Румен Радев да наложи вето и така да върне за ново разглеждане в парламента промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), приети в последния работен ден на 49-ото Народно събрание.

Изненадващо с тях бе наложена от държавата пределна търговска надценка от 15% за три вида хляб – бял, Добруджа и типов.

"Като Ви призоваваме за намеса, искрено се надяваме да успеем да опазим принципите на пазарната икономика в България и да не позволим стопанските отношения да станат обект на експерименти, чийто печален резултат голяма част от населението в страната все още помни", пише в писмото на СМТ до президента Румен Радев.

Поправката е в разрез с пазарната икономика

"Поправките в ЗДДС бяха приети в рамките на няколко часа, без мотиви, без икономически анализ и предварителна оценка на въздействието, както и без обществено обсъждане със заинтересованите страни и с компетентните държавни органи. Това е в пълно противоречие с принципите на правовата държава и представлява абсолютен произвол от страна на законодателната власт", се казва в позицията на СМТ.

Оттам още смятат, че всяка намеса на държавата в определянето на максимална надценка за търговците може да повлияе негативно, ограничавайки свободната стопанска инициатива, гарантирана от Конституцията на Република България. “Ограничаването на свободното ценообразуване неминуемо ще доведе до изкривяване на конкуренцията при предлагането на хляб, от което ще пострада крайният потребител”, добавят обединението на хипермаркетите.

КЗК: Ниските цени трябва да идват от конкуренцията

В писмото до президентската институция се цитира и категоричната позиция на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), изразена по подобен казус. Според КЗК целта на подобна регулация е осигуряването на ниски цени на стоките, но ниските цени са резултат от конкуренцията, а не от регулацията. Също така, според становището на КЗК, определянето на максимална надценка може да доведе до неблагоприятни последици като дефицит на стоки или продажба на по-евтини, но и по-некачествени продукти, които в крайна сметка могат да бъдат вредни за здравето на хората.

Според СМТ приетата мярка е в разрез с ефективната конкуренция и уврежда интересите на потребителя. Само част от негативните ефекти от промяната ще са: ограничения в предлагането на засегнатите групи стоки, повишена потребителска инфлация, преориентиране към вносни стоки на по-ниски цени, намаляване на инвестициите и ограничаване ръста на доходите в сектор „търговия на дребно”.

От СМТ припомнят още, че подобни мерки в други държави от Европейския съюз не са дали желаните резултати, а Европейската комисия е реагирала остро срещу такива регулации, включително с образуване на производство за ограничаване на пазара срещу една от държавите, като Гърция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #29
    Отговор на коментар #10

    ДДС има много общо с производителите, невъобразимо много! И с бюджета също!

  2. ABV
    #28
    Отговор на коментар #26

    Тъкмо мислех да опровергая лъжите ти и видях, че колегата по-долу е бил изчерпателен.

  3. rusonefil
    #27
    Отговор на коментар #26

    Да се вменява на Костов отговорност за изпразване на банките от комунисти и полукомунисти като Жельо Желев, не само е исторически погрешно, но е и мерзавско.

  4. глас в пустиня
    #26
    Отговор на коментар #25

    Задачата на Тодор Вълчев беше да контролира раздаването на кредити. Ако си гледаше работата както трябва нямаше да има раздадени кредити от банките без покритие. Любомир Филипов идва да управлява вече когато бяха фалирали банките в края на 1996 година. Желю Желев остро критикува Тодор Вълчев и дори отказа да се среща с него.

  5. ABV
    #25
    Отговор на коментар #18

    коце, защо лъжеш като дърт Zиганин от Максуда? Когато банките раздаваха необеспечени кредити на червените мутра-магиоти и след това фалираха, управител на БНБ беше любомир филипов - назначен от жан виденов, гумен гечев и бсп!

  6. rusonefil
    #24
    Отговор на коментар #18

    Дрън дрън в пустиня....

  7. Коментарът е изтрит в 21:33 на 9 май 2024 от автора.
    #23
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #20

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.