Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

И прокуратурата проверява как медиите се сдобиха с "";тоя списък"",N

0 коментара

И Върховната касационна прокуратура започна да събира информация как медиите са се сдобили със списъка на 42 бивши министри, за които прокуратурата води следствени дела. По този повод днес във ВКП бяха привикани двама журналисти от столични медии, които да дадат информация по случая.

ВКП започна да разследва обстоятелствата около "тоя списък" близо месец след публичното му оповестяване; след декларацията на 16 съдебни репортери, в която искат равен достъп до информация; след като Висшият съдебен съвет назначи своя комисия, която да провери случая и не последно място, след като Върховният административен съд остави без разглеждане жалбата на зам.главния прокурор Цони Цонев срещу решението на ВСС да сформира комисията.

Скандалът със списъка гръмна, след като шест столични ежедневника публикуваха имената на 42 бивши министри и зам.министри от три правителства, за които се твърдеше, че прокуратурата води следствени дела. Като източник на информацията бе посочена прокуратурата. Ден по-късно съдебни репортери обявиха, че бившият вече говорител на главния прокурор Никола Филчев - Николай Марков ги е канил, за да им даде списъка. На свой ред Марков обвини колегите в лъжа. Лично зам.главният прокурор и шеф на ВКП Христо Манчев обяви, че прокуратурата нито официално, нито неофициално е разпространявала листа с имената.

На 28 януари съдебни репортери поискаха от ВКП да извърши проверка на обстоятелствата около изготвянето и разпространението в медиите на списъка със следствени дела. Молбата беше адресирана до главния прокурор Никола Филчев и беше депозирана в деловодството на ВКП. В нарочна декларация, адресирана до всички отговорни държавни институции репортерите поискаха прозрачни правила при предоставянето на информация в рамките на закона. Реакцията на прокуратурата на журналистическата декларация беше да закрие пресслужбата си.

На 6 февруари Висшият съдебен съвет реши да състави петчленна комисия, която да провери публикациите за предварителните проверки. Мотивът на висшите магистрати за сформирането на комисията беше, че огласяването на данни за предварителни проверки е в нарушение на Наказателно-процесуалния кодекс. Миналата седмица висшите магистрати от комисията разпитваха репортери за случая. Днес комисията е разговаряла и със зам.главния прокурор Христо Манчев.

Утре изтича първоначалния двуседмичен срок, който ВСС даде на петчленната комисия да обяви резултатите от проверката си. Този срок обаче не е задължителен и е възможно комисията да продължи работата си, тъй като трябва да се срещне с още ангажирани по случая. Очаква се събраните до този момент резултати от комисията да бъдат обсъждани на утрешното редовно заседание на Висшия съдебен съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.