Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономиката ни със среден ръст около 6 на сто в идните три години

3 коментара

Очакваният икономически растеж в края на мандата на правителството през 2009 г. е 6,1%. Това предвижда тригодишната бюджетна прогноза 2007-2009 г.  одобрена от кабинета в четвъртък.

Според информацията, подадена от правителствената пресслужба, прогнозният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2007 г. е 5,8%, през 2008 г. - 6,2%, 2009 г. – 6,1%.

Равнището и структурата на фискалните параметри са в подкрепа на приоритетите, заложени в управленската програма на правителството. Целта е

България да стане страна с високо качество на живот, основано на устойчиво социално-икономическо развитие, се казва в съобщението на пресслужбата.

Прогнозната средногодишна инфлация през 2007 г. е 4,4%, през 2008 г. - 2,8%, през 2009 г. - 3,1%.

През 2007 г. ще бъде планиран бюджетен излишък от 382.8 млн. лв. или 0.8% от прогнозния БВП. Бюджетният излишък през следващите две години ще бъде съответно 384.4 млн. лв. или 0.7% от БВП и 347.3 млн. лв., което е 0.6% от БВП.

Според съобщението планираните приходи за периода 2007-2009 г. са в съответствие с цялостната данъчна стратегия на правителството, макрорамката, очакваните промени в данъчните закони, свързани с бъдещото членство на България в ЕС, както и с тенденциите на постъпленията в бюджета през последните години.

През 2007 г. консолидираните приходи се предвижда да достигнат 21,151 млрд. лв. или 41.4% от БВП. През следващите две бюджетни години очакваните постъпления ще бъдат съответно 23, 006 млрд. лв. (41.4% от БВП) и 25,038  Млрд. лв. (41.3% от БВП).

През 2007 г. консолидираните разходи (включително и вноската на България в ЕС) ще бъдат 20,768 млрд. лв., което е 40.7% от БВП. През 2008 г. и 2009 г. разходите ще бъдат съответно 22,621 млрд. лв. (40.7% от БВП) и 24,691 млрд. лв. (40.8% от БВП).

Тригодишната бюджетна прогноза отчита финансовите потоци по структурните и кохезионния фонд на ЕС и средствата по общата селскостопанска политика.

Според предложения за одобрение от правителството документ основното предизвикателство пред изпълнителната власт през следващите три години е да се осигури максимално усвояване на еврофондовете, както и тяхното оптимално насочване така, че да се постигне дългосрочен положителен ефект за производителността и икономическия растеж и доближаване до стандартите на живот в ЕС.

Основните сектори, към които ще бъдат насочени европейските фондове, са: рехабилитация на пътищата (благоустройство и транспорт), енергетика, селско стопанство, екология, развитие на човешките ресурси (включително образование) и наука.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Yankee Doodle
    #4

    Петилетката - за 3 години!Учение и труд, жизнерадост и дръзновение!Всяка кокошка - летяща крепост срещу врага!Едно си баба знае, едно си бае, некадърници!

  2. firebold
    #2

    А заплатите, заплатите как ще се развиват. Ще осанат в България само цигани и пенсионери след 10 годинил

  3. firebold
    #1

    А заплатите, заплатите как ще се развиват. Ще осанат в България само цигани и пенсионери след 10 години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.